کد خبر: 1100057 A

کنکور؛ مسیری برای موفقیت در آینده

شکی نیست موفقیت در کنکور فقط یکی از راه‌های کسب موفقیت در آینده جوانان است؛ اما این را هم نمی‌توانیم انکار کنیم که کسب نتیجه مطلوب در کنکور یکی از بهترین راه‌های ساختن آینده‌ای روشن از نظر فردی، اجتماعی، شغلی و رفاه مادی است. به‌همین دلیل همواره موفقیت در این آزمون از مهم‌ترین دغدغه‌های دانش‌آموزان و دانشجویان بوده است. در این مطلب با راه‌های آمادگی برای کنکور و معیارهای انتخاب بهترین کلاس و آموزشگاه کنکور آشنا می‌شویم.

چطور برای کنکور آماده شویم؟

رسیدن به هر هدفی در زندگی به برنامه‌ریزی و ایجاد آمادگی فیزیکی، ذهنی و روانی نیاز دارد. کسب بهترین نتایج ممکن در کنکور هم این‌چنین است؛ یعنی ما باید مقدماتی را برای این موفقیت فراهم کنیم. به مجموعه این مقدمات، آمادگی برای کنکور می‌گوییم. البته این آمادگی به شیوه‌های متعددی حاصل می‌شود و هرکدام از این شیوه‌ها مزایا و گاه معایبی دارد.

به‌طور خلاصه دانستن چند نکته ضرورت دارد. اول ضرورت داشتن یک برنامه مناسب است. دوم؛ در صورت نیاز بهتر است از کمک افراد باتجربه مانند: مشاوران تحصیلی کمک بگیریم. سوم این‌که تا می‌توانیم تلاش کنیم و پشتکار داشته باشیم. چهارم، حفظ روحیه و ایجاد انگیزه است. همچنین اگر ضعف‌هایی داریم و به‌تنهایی نمی‌توانیم از پس آن‌ها بر بیاییم بهتر است از کمک کلاس‌های کنکور و خدمات آموزشی آموزشگاه کنکور بهره بگیریم. در ادامه برخی موارد مهم را بیشتر توضیح می‌دهیم.

مدیریت زمان برای کنکور

یکی از مهم‌ترین مواردی که هر داوطلب کنکور باید به آن توجه کند، زمان است. هرچه شما زودتر برای آمادگی کنکور تصمیم بگیرید و برنامه‌ریزی کنید، بهتر می‌توانید به اهداف آموزشی مورد نظر برسید. مدیریت زمان حتی برای شرکت در دوره‌های آموزشی در آموزشگاه کنکور هم اهمیت دارد. اگر زودتر تصمیم بگیرید می‌توانید در دوره‌هایی بدون فشردگی‌های معمول شرکت کنید و نتیجه بهتری رقم بزنید.

تاغیغتابنع

مدیریت منابع درسی و آموزشی

برای مدیریت منابع آموزشی باید بدانید در کنار منابع درسی قرار است از چه منابع دیگری استفاده کنید. در این زمینه بسیار اهمیت دارد که با نقاط ضعف و قوت خود آشنا باشید؛ همچنین می‌توانید از وجود مشاوران تحصیلی برای مدیریت منابع آموزشی کمک بگیرید. همچنین شما باید بدانید در صورت کم بودن زمان، از چه منابعی صرف‌نظر کنید و کدام منابع را بیشتر بخوانید.

آگاهی از بهترین شیوه‌های مطالعه

مطالعه کنکور با خواندن طبیعی دروس تحصیلی تفاوت دارد. شما باید بتوانید در مدت‌زمانی کوتاه بیشترین بهره را از منابع درسی و آموزشی بگیرید. بنابراین بهتر است با انواع تکنیک‌های مطالعه و اثربخشی هرکدام از آن‌ها آشنا باشید.

مدیریت مکان مطالعه و یادگیری

برخی از دانش‌آموزان در مطالعه در اتاق خود را ترجیح می‌دهند. برخی در پارک و فضای آزاد بهتر درس می‌خوانند؛ و برای برخی افراد، یادگیری مناسب، فقط در کلاس درس و کلاس کنکور اتفاق می‌افتد؛ بنابراین مدیریت مکان مطالعه و یادگیری یکی از مواردی است که باید به آن توجه کنید و بهترین مکان‌ها را برای مطالعه و یادگیری انتخاب کنید.

مدیریت روابط خانوادگی و اجتماعی

رسیدن به هر هدفی نیازمند داشتن گونه خاصی از نظم در زمینه‌های مختلف از جمله در روابط خانوادگی و اجتماعی است. ممکن است مجبور باشید مدتی قید روابط فامیلی را بزنید؛ کمتر به میهمانی‌ها بروید و کمتر دوستان‌تان را ببینید. در عوض نیاز داشته باشید با کسانی رفت‌وآمد کنید یا افرادی را ببینید که با شما دارای هدف مشترک هستند. مهارت "نه" گفتن برای کاهش برخی روابط در این زمینه ضرورت دارد.

مدیریت تلفن همراه

مدیریت تلفن همراه یکی از مهم‌ترین موارد برای داوطلبان کنکور است؛ زیرا بسیاری از ما زمان قابل توجهی از وقت‌مان را در شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و دیگر اپلیکیشن‌های تلفن همراه می‌گذرانیم. اگر بخواهیم به‌همان شیوه معمول از تلفن همراه استفاده کنیم، بدون شک نمی‌توانیم به موارد تعیین شده در برنامه‌ریزی‌های کنکور عمل کنیم.

مدیریت احساسات

هیجانات، عواطف و احساسات، از ویژگی‌های طبیعی هر انسان در مواجهه با مسایل و اتفاق‌های مختلف است؛ اما مهم‌ترین چیزی که افراد موفق را از دیگران متمایز می‌کند، توانایی مدیریت این هیجان‌ها و احساسات است. در دوران پیش از کنکور ممکن است گاهی دچار یاس و منفی‌نگری بشویم؛ گاهی دچار اضطراب و استرس و گاهی نیز دچار افسردگی یا حس سرخوردگی.

در چنین مواردی سعی کنید به انگیزه‌های اساسی خود برای موفقیت فکر کنید و توانایی‌ها و نقاط قوت خود را مرور کنید. می‌توانید از کمک اعضای خانواده، روانشناس، مشاوران تحصیلی و کنکور و حتی معلمان و استادان خود بهره بگیرید و همواره به ‌یاد داشته باشید، موفقیت از آن کسانی است که در برابر هیچ مانعی تسلیم نمی‌شوند و با پشتکار، راه خود را به سوی اهداف خود ادامه می‌دهند.

چطور قبل از کنکور درس بخوانیم؟

چه به زمان برگزاری آزمون کنکور نزدیک باشید و چه فاصله زمانی زیادی با این آزمون داشته باشید، دانستن نکاتی برای مطالعه بهتر و آشنایی با انواع تکنیک‌های خوب مطالعه می‌تواند به شما در یادگیری بهتر منابع درسی و آموزشی کمک کند. در ادامه با برخی از شیوه‌ها و تکنیک‌های مطالعه خوب برای آزمون کنکور آشنا می‌شویم.

  • برنامه‌ریزی و تفکیک دروس: بهتر است برای هر درس برنامه‌ریزی روزانه یا هفتگی داشته باشید. تلاش کنید در زمان برنامه‌ریزی، مباحث ساده و سنگین را به‌صورت یک در میان انتخاب کنید تا ذهن شما خسته نشود.
  • خلاصه‌نویسی: خلاصه‌نویسی و نوشتن رووس مطالب و فرمول‌ها در یک کاغذ جداگانه یکی از بهترین شیوه‌های مطالعه برای کنکور است. این روش باعث ماندگاری بیشتر نکات مهم در ذهن داوطلبان کنکور می‌شود.
  • در نظر گرفتن حجم منابع درسی: زمان باقی‌مانده تا کنکور را بر اساس حجم مطالب، مدیریت و بودجه‌بندی کنید. اگر زمان کافی ندارید، برخی از مطالبی را که حجم بیشتر و ضریب کمتری دارند از برنامه خود حذف کنید.
  • انتخاب زمان مطالعه در شبانه‌روز: بهترین زمان برای مطالعه صبح زود است؛ دلیل این امر، آمادگی کامل مغز برای یادگیری به‌دلیل داشتن استراحت کافی است. از طرفی پیش از خواب نیز می‌توانید نکات مهم را دوره کنید، زیرا در این زمان، مغز، خاطرات را بازیابی می‌کند و مطالب، بیشتر در ذهن شما باقی خواهد ماند.
  • روش کلید برداری: این روش مشابه خلاصه‌نویسی است؛ با این تفاوت که به جای خلاصه درس، یک جمله، عبارت یا کلمه که باعث می‌شود، تمام آن مطلب در ذهن شما تداعی شود را برای خود یادداشت می‌کنید.
  • استفاده از منابع مناسب: اگرچه کتب درسی بهترین شیوه آموزش را به‌همراه دارند؛ اما گاهی استفاده از کتب راهنما و کتاب‌های کنکور می‌تواند باعث یادگیری در زمانی کوتاه‌تر شود.
  • حل تست: هرقدر هم نسبت در یک درس خاص قوی باشید، اگر با شیوه‌های تست‌زنی و نمونه تست‌های امتحانات کنکور آشنا نباشید، نتیجه کمتری در این آزمون دریافت خواهید کرد. بنابراین از تست کنکور سال‌های اخیر برای سنجش توانایی خود استفاده کنید.

ئاانرنئر

آیا استفاده از کلاس کنکور ضرورت دارد؟

بسیاری از داوطلبان کنکور می‌خواهند بدانند آیا به استفاده از کلاس کنکور نیاز دارند، یا نه؟ آیا کلاس کنکور به آن‌ها کمک می‌کند؟ آیا زمان و هزینه‌ای که برای رفتن به کلاس‌های کنکور در نظر می‌گیرند، با توجه به نتایجی که به دست می‌آورند، می‌ارزد؟

اولین پاسخی که به این همه پرسش می‌توانیم بدهیم این است که بهتر است ابتدا نقاط ضعف خود را در زمینه‌های مختلف، مانند: دروسی که در آن‌ها ضعیف هستید یا از مطالعه جدی آن‌ها عقب مانده‌اید، ضعف در یادگیری، احساس کم بودن زمان نسبت به میزان منابع آموزشی و نیاز به راهنمایی‌های تحصیلی را بررسی کنید.

اگر تصور می‌کنید خودتان از پس این نقاط ضعف برمی‌آیید، پس نیازی به کلاس کنکور ندارید. اما اگر تصور می‌کنید شرکت در کلاس‌های کنکور می‌تواند باعث یادگیری بهتر شما شود و در زمانی کوتاه‌تر به نتایجی بهتر برسید، شرکت در این کلاس کنکور و ثبت نام در آموزشگاه کنکور را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

چطور آموزشگاه کنکور آیده‌آل را پیدا کنم؟

پیش از آن‌که بخواهیم به نکات مربوط به انتخاب کلاس کنکور بپردازیم ابتدا باید آموزشگاه کنکور مناسب را پیدا کنیم. زیرا بهترین کلاس‌های کنکور چه از نوع تقویتی و چه از نوع افزایش مهارت‌های تست زدن در بهترین آموزشگاه‌های کنکور دایر می‌شوند. اما در بین این همه آموزشگاه کنکور کدام‌یک را و چگونه انتخاب کنیم؟ به تبلیغات کدام موسسه مشاوره تحصیلی یا موسسه کنکور می‌توانیم اعتماد کنیم؟

کاری به شعارهای تبلیغاتی نداشته باشید. تحقیق کنید و پیش از ثبت نام به‌صورت حضوری از موسسه مورد نظر دیدار کنید. برای تحقیق می‌توانید موسسات کنکور شهر خود را در اینترنت جستجو کنید. برای مثال با جستجوی کلیدواژه‌های آموزشگاه کنکور تهران و آموزشگاه کنکور کرج فهرستی از آموزشگاه‌های فعال در شهر محل زندگی خود را در سایت ایران آموزشگاه دریافت کنید.

در مرحله بعد از طریق سایت این موسسات با دوره‌های آموزشی و انواع کلاس‌های این موسسات آشنا شوید. تعداد شعب آموزشی، میزان سابقه آموزشگاه، تعداد افرادی که از این آموزشگاه توانسته‌اند برترین رتبه‌های کنکور را به‌دست آورند و درصد قبولی افراد شرکت کننده از این آموزشگاه در کنکور از جمله مواردی است که می‌توانید به آن‌ها دقت کنید. همچنین همواره به یاد داشته باشید، پیش از ثبت نام به‌صورت حضوری به موسسه مورد نظر سر بزنید.

معیارهای مهم برای انتخاب کلاس کنکور

بعد از انتخاب آموزشگاه مهم‌ترین مرحله، انتخاب بهترین کلاس‌های کنکور است. برای این کار می‌توانید نقاط ضعف تحصیلی و دروسی را که در آن‌ها موفق نیستید، ملاک انتخاب قرار دهید. راه دیگر استفاده از مشاوران تحصیلی در موسسات مشاوره تحصیلی یا مشاوران حاضر در آموزشگاه کنکور است. در هر صورت برخی از معیارهای مهم برای انتخاب کلاس کنکور را با هم مرور می‌کنیم.

کلاس تقویتی یا کلاس تست؟

کلاس‌های کنکور عموما از دو نوع کلاس‌های مفهومی و تقویتی و کلاس‌های تست هستند. کلاس‌های تقویتی برای تمامی دروس تحصیلی وجود دارند؛ اما نباید آن‌ها را مشابه یک کلاس درسی معمول بدانید. در این کلاس‌ها مهم‌ترین نکات مرور می‌شوند و بیشتر زمان به مواردی اختصاص می‌یابد که اهمیت بیشتری از نظر کسب امتیاز مناسب در کنکور دارند. کلاس تست‌زنی اما مناسب کسانی است که درس مورد نظر را به‌خوبی خوانده‌اند و فقط می‌خواهند مهارت‌های تست‌زنی را بیاموزند.

تعداد کلاس‌های کنکور

در انتخاب تعداد کلاس‌های کنکور بسیار دقت کنید. اگر پشت کنکوری هستید و زمان شما آزاد است، می‌توانید تا 3 یا 4 روز در هفته را به کلاس‌های کنکور اختصاص دهید. اما اگر قرار است همزمان با درس خواندن در کلاس‌های کنکور شرکت کنید، بهتر است فقط روی روز تعطیل خود حساب کنید، زیرا کلاس کنکور بعد از زمان تحصیل در مدرسه، از میزان بازدهی بالایی برخوردار نیست.

انتخاب کلاس بر اساس استاد

یکی از مهم‌ترین نکات برای انتخاب یک کلاس کنکور، آشنایی با رزومه استادی است که می‌خواهید درس یا مطلب مورد نظر را از او بیاموزید. به شعارهای تبلیغاتی مانند: استاد پروازی و مانند آن دقت نکنید. ببینید استاد این کلاس آیا از تحصیلات مرتبط و سابقه آموزشی قوی در زمینه تدریس در آموزشگاه‌ها برخوردار هست یا نه! بعد در مورد انتخاب کلاس تصمیم بگیرید.

خدمات آموزشی

برخی از آموزشگاه‌ها کتاب‌های آموزشی مختص خود را تدوین و منتشر می‌کنند؛ برخی آزمون‌های خاص آزمایشی برگزار می‌کنند؛ برخی دیگر امکانات کمک آموزشی مانند: اپلیکیشن‌های آموزشی برای تلفن همراه ارائه می‌دهند؛ برخی آموزشگاه‌ها نیز دارای پلتفرم‌هایی برای آموزش آنلاین و برگزاری جلسات حل مشکل به‌صورت آنلاین هستند؛ بسیاری از این‌گونه خدمات جانبی می‌تواند باعث یادگیری بهتر شما شود؛ بنابراین سعی کنید از وجود این امکانات آگاه شوید.

آموزشگاه کنکور ایده‌آل خود را در ایران آموزشگاه بیابید

یکی از بهترین راه‌های یافتن بهترین آموزشگاه‌های کنکور و انتخاب بهترین کلاس کنکور این است که در دسته‌بندی‌های سایت ایران آموزشگاه، با آموزشگاه‌های معتبر کشور آشنا شوید. ایران آموزشگاه بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور است.

در این سایت می‌توانید با تمامی آموزشگاه‌های معتبر کشور در زمینه‌های گوناگونی چون: آموزشگاه‌های زبان، موسیقی، کنکور، سینمایی، آرایشگری و فنی‌وحرفه‌ای آشنا شوید و بهترین‌ها را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید در بخش‌های متعلق به هر شهر، با آموزشگاه‌های شهر خود آشنا شوید و با رجوع به سایت هر آموزشگاه درباره آن آموزشگاه و دوره‌هایی که ارائه می‌دهد، اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/
آموزشگاه کنکور تهران آموزشگاه کنکور کرج ایران آموزشگاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر