کد خبر: 1099169 A

گردشگری واکسن در ارمنستان، روسیه و برخی از کشورهای دنیا

با شیوع ویروس کرونا در جهان و قرنطینه سراسری شهرهای توریستی و بزرگی چون بارسلونا، آتن، میلان و ... ضربه بزرگی به اقتصاد این شهرها که تکیه زیادی بر روی صنعت گردشگری داشتند وارد شد. بعد از ۱۵ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان، در نوردیدن تقریبا تمامی نقاط زمین و گرفتن جان میلیون‌ها نفر از انسان‌ها همکاری کشورهای مختلف برای مقابله با این ویروس مرگبار نتیجه داد و واکسن‌های مختلفی ساخته شد تا خیلی‌ها که امیدی به دوران پسا کرونا نداشتند و آینده‌ای برای بهبود وضعیت زندگیشان تصور نمی‌کردند امیدوارتر از همیشه به ازسرگیری روند سابق زندگیشان چشم داشته باشند.

مردم جهان که حال امیدوار به بازگشت به دوران خوش سابق بودند با چالش جدیدی مواجه شدند. توزیع ناعادلانه و روند کند واکسیناسیون در بسیاری از کشورهای با درآمد پایین، بعضی‌ از شهروندان جهانی و ساکنین این کشورها را به فکر سفر به دیگر کشورها برای دریافت واکسن کرونا انداخت. تور واکسن کرونا با مخالفان زیادی همراه بود. سازمان بهداشت جهانی از مهم‌ترین مخالفان این عمل به دلیل کند شدن روند واکسیناسیون جهانی و احتمال جهش ویروس کرونا بود. برخی دیگر نیز تزریق واکسن به توریست ها را فرصت خوبی برای بدست آوردن واکسن کرونا یافتند. از آنجایی که در کشور ما ایران نیز به نسبت سایر کشورهای پیشرفته واکسیناسیون کرونا با روند کندی انجام می‌شود بسیاری از ایرانیان به دنبال آن هستند که با خرید بلیط هواپیما و سفر به کشورهای دیگری که به توریست‌ها خدمات واکسن می‌دهند، پروسه واکسیناسیون خود و خانواده‌شان را سرعت ببخشند. لذا ضمن احترام به هردو جبهه، ما در این مطلب کشورهایی را معرفی می‌کنیم که تزریق واکسن کرونا به توریست ها و مسافران کشورهای دیگر از جمله ایرانی‌ها را انجام می دهند.

1111111111111111111111111111111111111111111111

مقایسه کشورها برای واکسیناسیون گردشگران

 

واکسیناسیون کرونا در روسیه

روسیه از دیگر کشورهایی ست که به گردشگران واکسن کوید19 را ارائه می‌کند. در این راستا تا به حال گردشگران زیادی از کشورهای مختلف اروپایی به روسیه سفر کرده اند. دولت روسیه موظف است مسافران را سه روز تحت نظر داشته باشد، همچنین فاصله سه هفته‌ای بین تزریق دو دوز واکسن، فرصت خوبی برای گشت و گذار در روسیه و مسکو برای گردشگران فراهم می‌آورد. در این راستا تورهای مسافرتی متعددی از این فرصت استفاده کرده و تورهایی با عنوان «سلامت» عرضه کرده اند. این تورها بازدید از آبهای گرم ترکیه یا سفر سیبری را به مسافران پیشنهاد می‌دهند که با استقبال بالایی از سوی توریست‌ها و گردشگران همراه بوده است.

22222222222222222222222222222222

واکسن اسپوتنیک تورسیه

 

 

امارات در حال احداث کارخانه ساخت واکسن سینوفارم

امارات مقصد دیگری برای گردشگران است که به واکسن کرونا دست یابند. به دلیل نزدیکی امارات متحده به ایران، این کشور مقصد سفر ایرانیان پرشماری است که قصد واکسیناسیون دارند. لازم به ذکر است که در دبی واکسن چینی سینوفارم به مسافران و گردشگران این کشور تزریق می‌شود. البته لازم به ذکر است که در حال حاضر در شهر ابوظبی امارات واکسیناسیون انجام می شود و دبی به زودی این عمل را انجام خواهد داد.

 

ارمنستان میزبان گردشگران ایرانی برای واکسیناسیون

کشور ارمنستان نیز به منظور تشویق مردم خود به تزریق واکسن کرونا و نجات گردشگری، پروسه واکسیناسیون کووید-19 را به صورت عمومی آغاز کرده است. این اقدام به این معنی ست که علاوه بر شهروندان ارمنستان، شهروندان کشورهای دیگر و مسافران  وگردشگران نیز بدون نیاز به ثبت نام قادر به دریافت واکسن کرونا هستند. لذا در ارمنستان هر شخصی که وارد این کشور شود فرصت دریافت واکسن کرونا را خواهد داشت. واکسن‌هایی که در این کشور تزریق می‌شوند، واکسن روسیِ اسپوتنیک، واکسن بریتانیایی – سوئدی آسترازنکا و واکسن چینی کروناوک می‌باشند. اما از آنجاییکه گزارش‌هایی مبنی بر مشکل‌ آفرین بود واکسن آسترازنکا مبنی بر لختگی خون دریافت شده است، تزریق آن از اولویت کمتری برخوردار بوده و واکسن روسی اسپوتنیک و واکسن چینی کروناوک در اولویت هستند. با توجه به همسایگی ارمنستان با ایران، این کشور نیز مقصد خوبی برای دریافت واکسن کرونا می‌باشد.

333333333333333333333333

مسافران ایرانی عازم ایروان برای واکسینه شدن

 

مالدیو با آمار ۹۲.۶ درصد واکسینه

مالدیو جزیره‌ای در اقیانوس هند می‌باشد که اقتصاد آن تا حد زیادی متکی به گردشگران بوده و قرنطینه و همه‌گیری ویروس کرونا ضربه بزرگی به اقتصاد این کشور وارد کرد. حالا این کشور در راستای جبران صدمات وارد شده به اقتصاد خود اقدام به خرید واکسن چندین برابر جمعیت مردم خود کرده و تصمیم گرفته سیاست افزایش گردشگر را در پیش بگیرد. در این راستا دولت این کشور با استراتژی  (Vacation, Vaccine, Visit) گردشگران را برای سفر به این کشور همراه با تزریق واکسن کرونا تشویق می‌کند.

 

آمریکا رتبه دوم در مجموع دوزهای واکسن

ایالات متحده آمریکا از کشورهای پیشرو در تزریق واکسن به شهروندان خود بود که به رکورد روزانه بیش از 4 میلیون تزریق نیز دست یافت. با سرعت گرفتن تزریق واکسن به افراد بالغ در آمریکا، برخی ایالت‌ها که واکسن بیشتری دارند، برنامه تزریق به مسافران را آغاز کرده‌اند. از جمله ایالت‌ها و شهرهای آمریکا که به گردشگران و توریست‌های سفر کرده به این کشور واکسن کرونا تزریق می‌کنند می‌توان به داکوتای شمالی، فلوریدا و میامی اشاره کرد.

همچنین در راستای افزایش گردشگری فرماندار آلاسکا نیز اعلام کرده است که آلاسکا به گردشگرانی که به این ایالت آمریکا سفر کنند به صورت مجانی واکسن کرونا تزریق خواهد کرد. این سیاست در راستای افزایش گردشگران و رونق بخشیدن به صنعت توریسم ایالت آلاسکا اجرا خواهد شد. فرماندار آلاسکا امیدوار است که بازدیدکنندگان از ایالت آلاسکا از زیبایی‌های این منطقه خوششان آمده و در تابستان سفر به آلاسکا را به دوستان و خانواده خود نیز پیشنهاد بدهند.

4444444444444444444444444444444

 

جهان در انتظار واکسیناسیون

 

صربستان در صدر کشورهای اروپای شرقی

کشور صربستان نیز برای کمک به صنعت گردشگری خود و بهبود سریع‌تر از شرایط همه‌گیری اقدام به خرید حدود سه میلیون واکسن فایزر، آسترازنکا، اسپوتنیک وی و سینوفارم کرده است. این تعداد برای شهروندان صربستان بیشتر از حد مورد نیاز بوده، بنابراین واکسن اضافه را به ملیت‌های دیگری که به صربستان سفر کنند، تزریق می‌کند. در صربستان تاکنون بیشتر از 25 هزار گردشگر خارجی واکسن کرونا را دریافت کرده اند. بیشتر گردشگرانی که موفق به دریافت واکسن کرونا در صربستان شده اند، از همسایگان صربستان و حوزه بالکان بوده‌اند که به انگیزه واکسن به این کشور سفر کرده اند

 

سخن پایانی

با این حال باتوجه به کشورهای نام برده شده تنها جایی که به راحتی ایرانیان می توانند برای واکسیناسیون در کوتاهترین زمان ممکن و حتی بصورت رایگان اقدام کنند کشور ارمنستان است. لازم به ذکر است تا کنون بیش از 2 میلیارد دوز واکسن در جهان تزریق شده که رتبه تعداد کشورهایی که واکسیناسیون در آن ها انجام شده با بیشترین دوز به شرح زیر است:

  1. چین
  2. آمریکا
  3. هند
  4. برزیل
  5. بریتانیا
  6. آلمان
  7. فرانسه
  8. ایتالیا
  9. ترکیه
  10. مکزیک

کشور

نام واکسن

ارمنستان

فایزر، اسپونتیک وی، آسترازنکا و سینوواک

امارات (ابوظبی)

آسترازنکا، فایزر، سینوفارم، اسپونتیک وی

روسیه

اسپوتنیک وی

صربستان

فایزر، آسترازنکا، اسپوتنیک وی و سینوفارم

کانادا

فایز، آسترازنکا، جانسون اند جانسون

 

 

 

 

انتهای پیام/
ارمنستان ایالات متحده آمریکا برزیل روسیه مسافران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر