کد خبر: 1069478 A

کاردستی یکی از معدود اشیایی است که نمی‌توان شی خاصی را برایش نام برد. تقریبا هر چیزی را که با کمی خلاقیت از مواد به درد نخور یا بازیافتی تولید شود، می‌توان کاردستی دانست. همین مسئله باعث شده در دنیای بزرگ خلاقیت و هنر این صنعت یا به نوعی هنر رونق و جذابیت بسیار زیادی داشته باشد که افراد زیادی به صورت حرفه‌ای یا تفننی به سمت آن کشیده شوند.

  تقریبا می‌توان گفت در اغلب مواقع ساخت یک کاردستی خلاقانه و متنوع همیشه یکی از راه‌های پرورش خلاقیت در کودکان است که ذهن آن‌ها را باز کرده و ایده‌هایشان را رشد می‌دهد. بسیاری از روانشناسان معتقد هستند کودکان باید با کنار هم قرار دادن وسایل و اشیای مختلف، کاردستی‌هایی معنادار و منسجم بسازند تا کم‌کم قدرت تخیل و خلاقیت‌شان را شکوفا کنند. این کار باعث آموزش آن‌ها در زمینه خلق و ایجاد روحیه مولد بودن می‌شود.

اما مشکل عمده خانواده‌ها یا افراد بزرگسال برای نساختن کاردستی، نداشتن ایده است. درست است که چشمه باید خودش آب داشته باشد، اما خیلی از افراد توانا، نیازمند کمی کمک و ایده‌پردازی هستند تا بتوانند کم‌کم در مسیر رشد و پرورش خلاقیت قرار بگیرند. در ادامه این مطلب چند منبع برای جست‌وجوی ایده‌ها به شما معرفی می‌کنیم.

نگاه دقیق به طبیعت

به‌جرات می‌توان از طبیعت به‌عنوان بزرگ‌ترین منبع موجود در این جهان برای الهام گرفتن نام برد. در زمینه کاردستی این نوع نگاه شماست که تعیین می‌کند طبیعت چه جایگاهی دارد. گاهی افراد با نگاه به یک مشکل ایده‌ای برای ساخت وسیله‌ای به‌دست می‌آورند. گاهی نیز فردی با نگاه به چند جسم به این نتیجه می‌رسد که می‌تواند با کنار هم قراردادن آن‌ها یک شی جدید خلق کند.

در هر حال طبیعت می‌تواند مبدا تمام ایده‌هایی باشد که می‌خواهید. این خیلی مهم است که شما بتوانید کم‌ترین ایده را پرورش دهید و از آن برای ساخت وسیله‌ای جدید استفاده کنید.

کتاب‌های آموزشی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های آموزش مخصوصا برای کودکان بخش آموزش خلاقیت است. حتی خیلی از مدرسه‌ها معلم‌ها و مربی‌های ویژه خلاقیت و ساعات خاصی را به این مفهوم اختصاص می‌دهند تا مطمئن شوند دانش‌آموزان در مسیر رشد و پرورش خلاقیت مشکلی ندارند.

کتاب‌های آموزشی مختلفی هم وجود دارد که به‌ طور حرفه‌ای ساخت کاردستی را آموزش می‌دهند که تعداد آن‌ها کم نیست. خیلی از این کتاب‌ها به‌صورت دیجیتالی و اغلب کتاب‌های کودکان هم به‌صورت چاپی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. شما به هر کتابفروشی سر بزنید و از آن‌ها درخواست کتاب آموزش ساخت کاردستی برای کودکان را بدهید، آن‌ها کتاب‌هایی با موضوع‌های مختلف در این زمینه را در اختیار شما قرار می‌دهند.

آموزش‌های ویدیویی

با گسترش فناوری‌های دیجیتال و سبک زندگی اینترنتی گوگل جای خیلی از کتاب‌ها را گرفت و به بزرگ‌ترین منبع برای بیشتر موضوعات در دنیا تبدیل شد. شما می‌توانید با سرچ هر چیزی از شیر مرغ تا جان آدمیزاد نتایج موردنظر خود را بیابید و استفاده کنید. برای آموزش‌های ویدیویی کاردستی‌ها کلاس‌های آنلاین هستند و ویدیوهای آموزشی در سایت‌هایی مثل آپارات و یوتیوب نیز خیلی کمکتان می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم با جست‌وجو آن چیزی که می‌خواهید در وب، بهترین ویدیوهای آموزشی مربوط به آن را بیابید.

سایت کاغذرنگی

یکی از سایت‌های مرجع و فعال در زمینه ساخت کاردستی‌های خلاقانه و جذاب سایت کاغذرنگی است. این استارتاپ دوست داشتنی در بخش کاردستی رنگی خود که زیر مجموعه کتگوری رنگی بسازیم است، آموزش‌های ویدیویی و متنی بسیار خوب و زیادی را بیشتر برای کودکان قرار داده تا خانواده‌ها یا حتی خود کودکان بتوانند با مطالعه آن‌ها هر کاردستی رت که خواستند، بسازند. اوریگامی‌ها، کاردستی با چوب بستنی یا کاردستی با گل، خمیر و... از جمله این موارد هستند. به نظر من مطالعه آن‌ها خالی از لطف نیست و حداقل شما را با دنیای کاردستی آشنا می‌کند.

در این بخش از سایت کاغذرنگی جز کاردستی آموزش نقاشی، آموزش ایجاد فضای جذاب در خانه و... نیز قرار دارد که فقط با مشاهده آن‌ها میزان اهمیت مطالبش را متوجه می‌شوید.

شما می‌توانید ایده‌هایی برای زندگی، رابطه‌های دوستانه و عاشقانه و کلا هر چیزی را که مربوط به زندگی است، در این وبسایت داشته باشید. پیشنهاد می‌کنم با سر زدن روزانه به این سایت از مطالب آن استفاده کنید.

کاردستی راه آموزش خلاقیت به کودک

همان‌طور که گفته شد، خلاقیت یکی از مهم‌ترین بخش‌های آموزش خلاقیت به کودکان است که درصورت نبودنش خلا مهمی در دوران کودکی و سپس بزرگسالی آن‌ها ایجاد می‌شود. لطفا بدون فوت وقت برای آینده کودکتان تحقیق و تلاش کنید و رشد و پرورش خلاقیت او را جدی بگیرید.

انتهای پیام/
کاردستی کاردستی خلاقانه کاردستی با چوب بستنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر

وبگردی