کد خبر: 589849 A

استاندار کرمانشاه مطرح کرد:

استاندار کرمانشاه گفت: برای پروژه پالایشگاه آناهیتا و پتروشیمی اسلام آبادغرب در نظر داریم از سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کنیم.

به گزارش ایلنا، هوشنگ بازوند در نشست خبری امروز از افتتاح 1308 طرح و پروژه عمرانی و اقتصادی در دهه فجر امسال خبر داد و اظهار داشت: از این تعداد 611 پروژه عمرانی و 697 طرح اقتصادی هستند.
 
وی افزود: با افتتاح 697 طرح اقتصادی زمینه اشتغال 1398 نفر در استان فراهم می‌شود.
 
بازوند مجموع اعتبارات صرف شده برای بهره‌برداری این تعداد طرح و پروژه را 2190 میلیارد تومان اعلام کرد.
 
استاندار کرمانشاه همچنین از سفر قریب الوقوع رئیس جمهور برای افتتاح برخی از این پروژه‌ها و بازدید از مناطق زلزله زده استان خبر داد و اظهار داشت: فعلا تاریخ دقیق این سفر مشخص نیست، اما حتما این سفر انجام می‌شود.
 
بازوند در ادامه به بحث زلزله اشاره کرد و افزود: تمام تلاش ما این است از زلزله فرصت ایجاد کنیم که تا حدی در این زمینه موفق شده‌ایم. به واقع زلزله فرصتی شد تا مسئولان کشوری را نسبت به مطالبات استان در همه زمینه‌ها حساس کنیم.
 
وی با تاکید بر اینکه استان دچار فقر مطالبه‌گری است، عنوان کرد: لازم است مطالبات استان به گوش دولت‌مردان برسد که در این زلزله این فرصت فراهم شد.
 
استاندار کرمانشاه افزود: علاوه بر این زلزله اخیر موجب شد امکانات خوبی بگیریم. بعنوان مثال امسال 100 درصد اعتبارات عمرانی استان تخصیص شد.
 
وی افزود: از مجموع 402 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی استان 280 میلیارد تومان بصورت نقد و مابقی بصورت اسناد است که در سفر آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بوجه درخواست کردیم که این اسناد تبدیل به پول نقد شود و این هنر مدیران استان است که این اعتبارات را تا 31 تیرماه سال آینده جذب کنند.
 
بازوند گفت: همچنین 96 میلیارد تومان کمک فنی و اعتباری جذب کردیم که با این اعتبارات به سرمایه گذاری در حوزه اشتغال کمک می‌کنیم.
 
استاندار کرمانشاه در ادامه به معضل بیکاری استان اشاره کرد و افزود: یکی از بزرگترین چالش‌های استان معضل بیکاری است. معضلی که با سخنرانی حل نمی‌شود و نیاز به برنامه‌ریزی دارد.
 
وی از وجود 125 هزار نفر بیکار در استان خبر داد و گفت: علاوه بر این سالانه 7500 تا 8000 نفر بیکار دیگر به این تعداد افزوده می‌شود.
 
بازوند رفع این میزان بیکاری را نیازمند سرمایه‌گذاری سالانه هشت تا 9 هزار میلیارد تومان دانست و اظهار داشت: نیاز به این میزان سرمایه‌گذاری دولتی در حالی است که به همین میزان نیز باید مردم سرمایه‌گذاری انجام دهند.
 
وی افزود: باید با برنامه‌ریزی مانع ورود بیکار جدید به آمار بیکاران موجود شویم و از طرفی سالانه تعدادی از این دپوی بیکاری را جذب کنیم.
 
بازوند اولین گام موثر در رفع معضل بیکاری استان را بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد و افزود:  متاسفانه نرخ بالای بیکاری مانع سرمایه‌گذاری در استان است، زیرا برداشت سرمایه‌گذاران از این نرخ بالا فضای نامناسب کسب و کار استان است و آنها را از سرمایه‌گذاری در استان منصرف می‌کند.
 
وی افزود: فضای کسب و کار موارد زیادی را شامل می‌شود و در کنار بحث فرهنگ کار استان، بروکراسی اداری، سیستم بانکی و استعلامات را نیز شامل می‌شود که باید همه اینها بهبود یابد و مشکلات آن رفع شود.
 
استاندار کرمانشاه از تدوین 20 برنامه برای بهبود وضعیت اشتغال استان خبر داد  و اظهار داشت: این برنامه در کارگروه اشتغال در حال پیگیری است.
 
وی تحقق اقتصاد مقاومتی را راهکار اصلی رفع معضل بیکاری استان دانست و تصریح کرد: در برنامه‌های تدوین شده سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار گرفته است.
 
بازوند تاکید کرد: قطعا اولویت مدیران استان در حال حاضر در کنار بحث رسیدگی به زلزله زدگان، بحث اشتغال است.
 
وی در ادامه این نشست خبری در خصوص اسناد توسعه تدوین شده برای شهرستان‌های استان، با بیان اینکه برخی از این اسناد قابل قبول است گفت: قطعا از اسنادی که منطبق با برنامه ششم توسعه باشند، استفاده خواهیم کرد.
 
استاندار کرمانشاه همچنین با انتقاد از وضعیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در استان، رقم سرمایه‌گذاری خارجی در کرمانشاه را صفر اعلام کرد.
 
وی افزود: علی رغم ظرفیت‌های موجود سرمایه‌گذاری خارجی نداریم که این امر در دستور کار است.
 
 وی  گفت: در این زمینه پروژه پالایشگاه آناهیتا و پتروشیمی اسلام آبادغرب را مدنظر داریم که از سرمایه‌گذاری خارجی  برای اجرای آنها استفاده کنیم.
 
 بازوند به نبود بستر سرمایه‌گذاری خارجی در استان اشاره کرد و افزود: در استان ظرفیت داریم، اما متاسفانه بستر لازم را برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم نکرده‌ایم. به عنوان مثال در حال حاضر کشور قطر برای سرمایه گذاری در استان اعلام آمادگی کرده اما هنوز نتوانستم زمین برای آنها فراهم کنیم.
 
وی تصریح کرد: در حال حاضر 250 فرصت سرمایه گذاری هم برای سرمایه گذاران داخلی و هم برای سرمایه گذاران خارجی مشخص شده است و باید در کنار معرفی فرصت‌ها بستر کار سرمایه گذاران خارجی را فراهم کنیم.
 
مقام عالی استان خاطر نشان کرد: در راستای معرفی ظرفیت‌ها یکی از برنامه‌های ما در این زمینه دعوت سفرای کشورهای خارجی به استان است.
 
بازوند در ادامه در خصوص زمان رسیدن قطار به کرمانشاه و افتتاح این پروژه با بیان اینکه  پروژه راه آهن کرمانشاه مراحل آخر را می‌گذراند، گفت: حق را به مردم و افکار عمومی می‌دهیم که به این پروژه انتقاد داشته باشند.
 
وی افزود: اینکه 50 مرتبه وعده افتتاح یک پروژه داده شود و افتتاحی صورت نگیرد، واقعا افکار عمومی را شاکی می‌کند.
 
استاندار کرمانشاه تصریح کرد: در زمینه افتتاح راه آهن ملایر-کرمانشاه مشکل اختلاف نظری است که وجود دارد، ما معتقدیم پروژه زمانی باید افتتاح شود که بلافاصله بعد از افتتاح مردم بتوانند از قطار استفاده کنند، اما مسئولان وزارت راه معتقدند در حال حاضر افتتاح انجام شده و در نهایت یک ماه یا دو ماه بعد سفرهای ریلی مردم آغاز شود.
 
 بازوند افزود: نهایتا وزارت راه در این زمینه تا حدی قانع شده و تمام تلاش‌مان این است که تا پایان سال پروژه افتتاح شده و مردم کرمانشاه سفرهای نوروزی خود را با قطار انجام دهند.
 
وی با تاکید بر پیگیری این پروژه تا رسیدن به مرزخسروی گفت: زمانی سود اصلی این پروژه به استان می‌رسد که تا مرز خسروی و کشور عراق امتداد یابد.
 
بازوند افزود: مسیر کار تا اسلام آبادغرب به خوبی پیشرفته و از آن به بعد پیشرفت کار خوب نیست که باید منابع لازم در این زمینه تعریف شود و کار را به سرعت پیش ببریم.
 
وی در ادامه از مرز به عنوان یکی از فرصت های اصلی توسعه استان یاد کرد و افزود: من هرجا که دیدار یا جلسه‌ای با مسئولان کشور دست دهد به جد پیگیر بازگشایی دائمی مرز خسروی برای تردد زوار هستم.
 
بازوند گردشگری را یکی از محورهای اصلی توسعه استان عنوان کرد و افزود: اگر بخواهیم گردشگری استان رونق پیدا کند، باید از کانال و معبر مرز استفاده کنیم.
 
وی افزود: در تهران به دنبال این هستیم تا با استفاده از توان کرمانشاهیان مقیم تهران اتاق فکر گردشگری استان را تشکیل دهیم.
 
بازوند تصریح کرد: در بحث زیرساخت های گردشگری نیز بنیاد مستضعفان اجرای پروژه تله کابین را برعهده گرفته و اجرای این پروژه را به طور جد در دستور کار داریم.
 
استاندار کرمانشاه با تاکید براینکه کرمانشاه باید از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شود گفت: لازمه این کار این است که حدود دو میلیون گردشگری که به استان می‌آیند را در استان نگه داریم.
 
وی افزود: هنر ما در رونق گردشگری استان این است که جیب گردشگران را خالی کنیم و آنها در استان پول خرج کنند.
 
استاندار کرمانشاه به بازدید سرزده از ادارات کل استان اشاره کرد و با تاکید بر ادامه این بازدیدها گفت: این بازدیدها واقعا سرزده است، طوری که راننده من هم تا چند دقیقه قبل از مسیری که باید برود اطلاع ندارد.
 
وی با اشاره به بازدید خود از دو اداره کل گفت: متاسفانه در هر دو اداره مدیران سروقت در محل کار خود حاضر نبودند. این قابل قبول نیست که مدیری دیر سرکار حاضر شود در آنصورت دیگر توقعی از کارمندان نیست.
 
وی در ادامه در خصوص بحث تغییر مدیران ناکارآمد اظهار کرد: متاسفانه جوی در فضای مجازی راه افتاده که از صبح تا شب علیه مدیران فعالیت می‌کند. اگر مدیری ناکارآمد باشد باید تغییر کند، اما نباید حرمت او نادیده گرفته شود.
 
استاندار پروسه تغییر مدیران را زمان بر دانست و افزود: اگر مدیری ناکارآمد باشد من باید پاسخگو باشم و قطعا زیر بار مدیران ناکارآمد نخواهم رفت.
 
استاندار کرمانشاه با تاکید براینکه اعتقادی به بومی بودن مدیران ندارد گفت: ما به این نظر که مدیران انتخابی بومی باشند احترام می گذاریم، اما این کار هزینه برای استان خواهد داشت، زیرا توانمند شدن مدیران بومی زمان می‌خواهد.
 
وی افزود: قطعا از مدیران بومی توانمند استفاده خواهد شد، اما اینکه حتما همه مدیران بومی باشند بسیار کار را سخت می‌کند، زیرا کرمانشاه فرصتی برای آزمون و خطا ندارد.
 
وی تاکید کرد: مدیر بومی اولویت ما است، اما نه به قیمتی که نتواند ما را به هدف برساند.
 
وی افزود: ما نیاید خود را در حصار مدیران بومی قرار دهیم و این تفکر خوب نیست که مدیر غیربومی کرمانشاه نیاید و مدیر کرمانشاهی خارج از استان نرود، چه بسا مدیران غیربومی دلسوز تر باشند.
 
استاندار کرمانشاه  با بیان اینکه کارآمدی مدیران در انتخاب آنها دراولویت قرار دارد گفت: در انتصابات گرایشات سیاسی را لحاظ نمی‌کنیم، اما مطمئنا مدیرانی را انتخاب می‌کنیم که همسو با سیاست‌های دولت باشند.
 
بازوند با بیان اینکه تغییر مدیران غیرمنتظره نیست گفت: باید به عنوان استاندار تیم کاری خود را داشته باشم وتغییر مدیران امر طبیعی است و قطعا ملاک ما انتخاب مدیران کارآمد است.
 
وی در پایان با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در توسعه استان گفت: درخواست من از رسانه‌ها این است که اگر خواهان پیشرفت استان هستند تا حد توان فضای استان را مثبت جلوه دهند.

انتهای پیام/
پتروشیمی رسانه سرمایه گذاری گردشگری اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر