کد خبر: 588928 A

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام مطرح کرد:

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام گفت: بزرگترین زلزله جهان در منطقه سیمره شهرستان دره‌شهر اتفاق افتاده است.

به گزارش ایلنا،عبدالمالک شنبه‌زاده اظهار داشت: زمین‌لغزش سیمره، بزرگ‌ترین نمونه از پدیده زمین‌شناختی است که طی آن توده‌ای با وزن حدود ۲۷ میلیارد تن دچار لغزش شده است. این زمین لغزش با عنوان زمین لغزه کبیرکوه واقع در شهرستان دره شهر، بخش ماژین، دهستان کولکنی، روستای گرزلنگر و دره دول به شماره ۲۴۰ در تاریخ ۹۳/۱۲/۲۳ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.
 
وی افزود: انرژی حاصل از این زمین‌لغزش به حدی بود که سبب خرد شدن لایه‌های سنگی و حرکت مصالح لغزشی به طول ۲۵ کیلومتر در امتداد شیب و تاقدیس شد. به این ترتیب لند اسلاید سیمره متولد و درنتیجه حرکت این واریزه‌ها، مسیر رودخانه‌های کشکان و سیمره را در دامنه کبیرکوه مسدود، سدی طبیعی ایجاد و سبب به وجود آمدن دریاچه تاریخی سیمره شد.
 
شنبه‌زاده عنوان کرد: محدوده خیلی کوچکی از این زمین‌لغزش در استان لرستان، شهرستان پلدختر حدفاصل بخش مرکزی، دهستان‌های جایدر و جلوگیر واقع شده است.
 
مدیر‌کل میراث‌فرهنگی ایلام تصریح کرد: از ویژگی‌های منحصر‌ به‌ فرد این اثر شامل وسعت محدوده زمین‌لغزش، عوارض بدیع به‌جای مانده از زمین‌لغزش مانند تالاب‌ها و سایر پدیده‌های ناشناخته، چشم‌انداز و حضور تمام عناصر منظر، کم‌نظیر بودن رخداد زمین‌لغزش سیمره، تنوع زیست جانوری و گیاهی، بکر بودن پدیده زمین‌لغزش، قرار گرفتن میان سه استان ایلام، لرستان و خوزستان به لحاظ موقعیت مکانی می‌شود که محدوده استان ایلام در این زمین‌لغزش بیشتر و وسیع‌تر است.
 
وی ادامه داد: زمین‌لغزش سیمره یک رویداد بی‌همتا در جهان است که گونه‌های زیادی از پدیده‌های لغزش را نمایش می‌دهد و یکی از شگفتی‌های زمین‌شناختی ایران محسوب می‌شود که ظرفیت جذب زمین گردشگران زیادی را دارد.

انتهای پیام/
جهان زلزله زمین یونسکو ایلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر