کد خبر: 1157235 A

مدیر امور باغبانی استان خبر داد؛

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: برداشت زعفر‌ان از سطح ۹۱.۸ هکتار از مزارع کشاورزی این استان آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۰۰ کیلوگرم طلای سرخ از این مزارع برداشت شود.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین محمد پیله فروش با اعلام این خبر افزود: از این میزان سطح زیر کشت زعفران در استان، ۷۴ هکتار به صورت بارور و ۱۷.۸ هکتار به صورت غیر بارور بوده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین میانگین متوسط عملکرد این محصول را بیش از ۲.۵ کیلوگرم در هکتار برآورد کرد و گفت: به دلیل کاهش بارندگی در زمستان سال گذشته و بهار امسال، عملکرد این محصول نسبت به برآوردهای اولیه کاهش داشته است.

وی عنوان کرد: شهرستان‌های قزوین، تاکستان، آبیک و بوئین زهرا قابلیت توسعه این محصول را دارا است.

وی اضافه کرد: فعالیت زعفران از مهرماه آغاز می‌شود و از آبان تا اواسط آذرماه به گل‌دهی می‌رسد.

پیله فروش تصریح کرد: زعفران در صنایع رنگرزی، داروسازی، طب سنتی، صنایع غذایی، شیرینی، بستنی سازی، تولید عرقیات، اسانس، عطرسازی و آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: این محصول به عنوان طعم دهنده مواد غذایی و شربتی، آرام بخش، ضد اسپاسم، اشتها آور، مقوی معده، درمان درد شکم و آسم کاربرد دارد و به عنوان یک ماده نشاط آور در جهان محسوب می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: در سال جاری از توسعه کشت گیاهان دارویی در استان در قالب تسهیلات صندوق کارآفرینی امید حمایت شده که زعفران نیز جزو آن‌ها بوده است.

انتهای پیام/
درمان زعفران زهرا سازمان جهاد کشاورزی استان کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر