کد خبر: 1107206 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی ایلام:

مدیرکل میراث‌فرهنگی ایلام از مرمت پایگاه پژوهشی محوطه تاریخی سیروان خبرداد.

به‌ گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالمالک شنبه‌زاده اظهار داشت: با اعتبار تخصیص یافته از محل اعتبارات ملی به مبلغ ۳ میلیار ریال، پایگاه پژوهشی محوطه تاریخی سیروان مرمت شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام افزود: با ایجاد این پایگاه پژوهشی ملی علاوه بر حفاظت بیشتر از شهرتاریخی سیروان، زمینه فعالیت‌های پژوهشی و احیای بافت تاریخی این اثر ارزشمند فراهم شده است.

شنبه‌زاده تصریح کرد: شهر تاریخی سیروان مربوط به دوره ساسانیان و دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان سیروان، روستای سراب کلان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: این شهر در دوران شکوه و عظمت خود مرکز ایالت ماسبذان از شهر‌های مهم و آباد ایران در دوره ساسانی بوده و وجود پل‌ها، راه‌ها، محوطه‌ها، قلعه‌های فراوان و سکونت‌گاه‌های باستانی در این محوطه گویای اهمیت این شهر است. سبک بنا، نوع طاق و نوع مصالح ساختمان‌های باقی مانده از سیمره با بنا‌های سیروان تقریباً یکی است.

شنبه زاده گفت: امیدواریم بتوانیم حافظان خوبی برای میراث‌های فرهنگی باشیم و به عنوان بخشی از فرهنگ ماندگار خود آن را به آیندگان انتقال دهیم.

انتهای پیام/
ایران باستانی گردشگری اسلام ایلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر