کد خبر: 1069122 A

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین خبر داد:

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: کاهش بارندگی‌ها افت شدید منابع آبی استان ازجمله سفره دشت قزوین را به همراه داشته و در نتیجه در سال جاری بویژه در تابستان تنش آبی جدی و تهدیدکننده‌ای را بویژه در تابستان در استان شاهد خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، قدرت الله مهدیخانی درباره تنش آبی استان گفت: بنابر اعلام وزارت نیرو، در سال آبی جاری، میانگین بارش‌ها در کشور ۵۰ درصد کاهش داشته که سهم استان قزوین از این میزان کاهش بالغ بر۳۰ درصد نسبت به میانگین سالیانه است.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین ادامه داد: این پدیده منجر به افت شدید منابع آبی استان ازجمله سفره دشت قزوین و مخازن آبی پشت سد‌ها می‌شود و در نتیجه در سال جاری بویژه در تابستان تنش آبی جدی و تهدید کننده‌ای را در استان شاهد خواهیم بود.

وی ابراز کرد: در جلسات برگزار شده در استان، راهکار‌های کنترل تنش آبی مورد بررسی قرار گرفته و پیشنهادات دستگاه‌های متولی امر اتخاذ شده است.

این مسئول افزود: شدت کاهش نزولات جوی به حدی است که بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی در ۵۰ سال اخیر بی سابقه خواهد بود؛ البته شواهد این خشکسالی حتی در فروردین ماه جاری قابل مشاهده بوده و گزارشاتی مبنی بر خسارات وارده در حوزه کشاورزی استان و بویژه زراعت دیم دریافت شده است.

وی بیان کرد: مسئولان در مدیریت منابع آب استان در بخش‌های کشاورزی و خانگی از نقش قابل توجهی برخوردار هستند، کشاورزان و عموم مردم نیز می‌توانند با رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی حداکثری آب در حوزه کشاورزی و مصارف خانگی تعامل و هم افزایی لازم را با مسئولین بعمل آورده تا بتوان بحران آب را به درستی مدیریت و از آن عبور کرد.

انتهای پیام/
استان قزوین سازمان هواشناسی کشاورزی وزارت نیرو مدیریت بحران استان قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر