کد خبر: 96157 A

اهتمام و توجه جدی ایشان برای ارتقاء منزلت معلمان و فرهنگیان که نیاز اساسی و اولویت اصلی این وزارت خانه در مقطع فعلی می‌باشد، حاکی از اشراف و درد آشنایی دکتر نجفی در ایجاد تحول و تزریق امید و انگیزه در این نهاد به شمار می‌آید.

ایلنا: انجمن‌های اسلامی معلمان استانهای فارس خراسان رضوی خراسان شمالی کهگیلویه و بویر احمد خوزستان مرمزگان آذر بایجان شرقی اردبیل و همدان ضمن اعلام حمایت از گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش از نمایندگان مجلس خواستار رای بالای اعتماد و تداوم حمایت مجلس از نهاد تعلیم و تربیت کشور شدند.

به گزارش ایلنا؛ در یکی از بیانیه‌های مذکور آمده است؛ 

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران
با سلام و احترام:
انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران، به حول و قوه الهی و با حضور حماسی مردم سرافراز ایران، به پایان رسید و افق‌های روشنی از همدلی و تعالی وعزت و پیشرفت، برای کشور همیشه سربلندمان پدیدار شد. تکیه و تاکید آقای روحانی، مبنی بر محور قرار دادن اعتدال و تدبیر و عقلانیت در مناسبات سیاسی و اقتصادی و بین المللی، حلقه مفقوده سال‌های اخیر کشور در عرصه سیاست گزاری و اجرا بود که این خلا اساسی، معضلات و مشکلات دامنه داری درکلیه عرصه‌ها و شئون کشور پدید آورد. سوابق روشن و گرانسنگ دکتر روحانی از طلیعه نهضت انقلابی امام راحل، و تجارب گرانبهایی که در عالیترین سطوح قانون گذاری و تصمیم گیری، برای عبور خردمندانه از چالش‌ها و تهدید‌ها کسب نموده‌اند، با استعانت از حمایت و هدایت نمایندگان فاضلی چون شما، این نوید را می‌دهد که ان شاءا... گام‌های بلند و موثری برای رشد و توسعه و بالندگی و شکوفایی کشور برداشته خواهد شد.

همانگونه که مستحضرید، نهاد آموزش وپرورش هر کشور، نقش مهم و بی‌بدیلی در ایجاد زمینه و بستر مساعد برای جامعه پذیری و نهادینه شدن ارزش‌ها و هنجارهای مطلوب در نسل جوان و آتیه ساز کشور دارد. تجربه کشورهای پیشرفته و توسعه یافته، ثابت کرده است که اگر به آموزش و پرورش به جای نهادی مصرفی و هزینه زا، به دیده کانون سرمایه گذاری و آینده نگری نگریسته شود، مهم‌ترین محمل درونی شدن الگوهای توسعه پایدار را باید در آموزش وپرورش جستجو کرد.

این روزهای فرخنده و مبارک که در آستانه بررسی رای اعتماد به کابینه تدبیر و امید توسط شما بزرگواران قرار گرفته‌ایم، دوستداران شما در انجمن اسلامی معلمان استان آذربایجان شرقی، امیدوارند که نگاه استراتژیک و راهبردی دولت آینده و مجلس محترم در حوزه آموزش وپرورش، با سپردن کلید این وزارتخانه مهم، به دست توانا و همه جانبه نگر دکتر محمد علی نجفی، نمودی در خور پیدا کند.

همانگونه که مستحضرید، وزیر آموزش و پرورش، بنا بر ضرورت، باید تجربه‌ای پربار و پیشینه‌ای قابل دفاع را، در سطوح عالی مدیریت وزارتخانه دارا باشد. چرا که کلیه ساختارهای دولتی بطور اعم، و نهاد آموزش و پرورش بصورت اخص، جایگاه تصمیمات مبتنی بر آزمون وخطا نیست. از سویی دیگر، سوابق مدیریتی کاندیدای مورد نظر برای احراز سمت وزیر آموزش وپرورش، باید علاوه بر احاطه به مسایل و ضرورت‌های مبتلا به این وزارتخانه، دارای پایگاه قابل اتکایی از مقبولیت و رضایتمندی درمیان خیل عظیم معلمان وفرهنگیان کشور، به مثابه ابزار عملیاتی هرگونه جهت گیری این وزارت خانه باشد. نزدیکی وقرابت فکری وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش، به مبانی نظری گفتمان اعتدال و تدبیر، که محور شاکله بخش دولت آتی خواهد بود نیز می‌تواند، نقش موثری را در استفاده از کلیه ظرفیت‌ها و سیاست گزاری‌های حمایتگرانه دستگاه‌های مرتبط با این نهاد، ایفا نماید.

وزیر آموزش و پرورش باید با علم و احاطه نسبت به آخرین دست آوردهای تکنولوژی آموزشی و تجربیات موفق سایر کشور‌ها، اهتمامی جدی در بستر سازی برای مشارکت روزافزون معلمان در ادراه مدارس و ادرات و سطوح عالی مدیریت وزارت خانه به منظور ارتقای انعطاف پذیری و انطباق سیاست گزاری‌های این نهاد، با نیازهای جدید فرایند آموزش داشته باشد. اتخاذ چنین رویکردی می‌تواند از ایجاد و تعمیق گسل‌های صف و ستاد این وزارت خانه جلوگیری کرده، و مجاری ارتباطی کارآمدی را برای تعامل دو سویه تصمیم گیرندگان و مجریان سیاست‌های تعلیمی و تربیتی تدارک ببیند.

با امعان نظر به موارد مطروحه و به اتکای تجربه‌ای که اینجانبان در تماس مستمر و مواجهه مستقیم با تنگنا‌ها و ضرورت‌های آموزش وپرورش دارند، تقاضا داریم که نمایندگان محترم مجلس با رای اعتماد قاطع به دکتر نجفی، پشتوانه‌ای قابل اتکا برای این وزارتخانه مهم فراهم آورند.

سابقه و تجربه پربار دکتر نجفی در دوره تصدی وزارت آموزش و پرورش، باعث شکل‌گیری تحولات بنیادین و ماندگاری شد که حلاوت آن تا امروزه روز، در کام فرهنگیان و معلمان، از قلب پایتخت گرفته تا دورافتاده‌ترین روستاهای مرزی کشور، باقی مانده است.

کارنامه عملی دکتر نجفی در تمامی مناصب اجرایی و برنامه ریزی و همچنین حضور در شورای شهر، نشانگر اعتدال در رفتار، تدبیر درعمل و صلابت در اجرا بوده است که این شاخصه‌ها، از ایشان کاندیدایی تمام عیار و قابل، برای حضور در دولت اعتدال گرا می‌سازد.

اهتمام و توجه جدی ایشان برای ارتقاء منزلت معلمان و فرهنگیان که نیاز اساسی و اولویت اصلی این وزارت خانه در مقطع فعلی می‌باشد، حاکی از اشراف و درد آشنایی دکتر نجفی در ایجاد تحول و تزریق امید و انگیزه در این نهاد به شمار می‌آید.

رویکرد شعاری و آمارسازی‌های ناصواب سال‌های اخیر، نتوانسته است نسخه‌ای برای علاج درد مزمن مالی واقتصادی این وزارت خانه تدارک ببیند. تکیه و تاکید دکتر نجفی بر اقتصاد آموزش و پرورش، بعنوان مجرایی برای تقویت بنیه پشتیبانی و مالی این وزارت خانه، و افزایش سهم سرانه آموزش از درآمد ناخالص ملی که در اعلام مواضع اخیرشان به چشم می‌خورد؛ برنامه‌ای پیشرو و گره گشایی است که در صورت تحقق می‌تواند شالوده مستحکمی را برای رفع دغدغه‌های بر حق معیشتی کارکنان این وزارت خانه و کاستن از اتکای این نهاد بر بودجه عمومی کشور ایجاد نماید.

اینجانبان ضمن احترام به حق خدشه ناپذیر نمایندگان محترم دربررسی اعضاء کابینه و اعتماد به حسن ظن و دیدگاه حمایتگرایانه مجلس نهم در رابطه با آموزش و پرورش، حمایت قاطع و همه جانبه خود را از وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش؛ دکتر محمد علی نجفی، اعلام می‌داریم. امیدواریم که با یاری خداوند متعال و رای اعتماد شما بزرگواران به دکتر نجفی، بستر مساعدی برای رفع عالمانه موانع و کاستی‌های موجود، و تسریع حرکت بالنده به سوی تحقق تمدن درخشان ایرانی – اسلامی ایجاد شود.

محمد علی نجفی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر