کد خبر: 74328 A

نباید سوءمدیریت برخی افراد و جریان‌ها، به پای روحانیت و رهبری انقلاب نوشته شود و باید بتوانیم دست در دست هم با اصلاح تدریجی امور و استفاده از منابع انسانی و طبیعی خدادادی كشور، بار دیگر توان مدیریت حاكمیت دینی را با تكیه بر اسلام و پرهیز از پیرایه‌های انحرافی، با جلب اعتماد و اطمینان مردم به جهانیان نشان دهیم.

براساس وظیفه دینی و ملی، با توجه به تجربه‌های اجرایی گذشته ولی با دیدگاه‌ها و برنامه‌های نو، برای رفع مشكلات معیشتی و اقتصادی مردم، تقویت عقلانیت و اعتدال در جامعه، تأمین آسایش و امنیت و ترمیم سیاست خارجی آمده‌ام و با فضل خدا، همدلی و یاوری صمیمانه مردم به پیمودن این راه دشوار ولی ممكن و قابل حصول امیدوارم.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در دیدار صمیمانه صدها نفراز استادان، پژوهشگران، نویسندگان و فضلای حوزه علمیه قم، با بیان این سخنان افزود: پس از پایان 8 سال جنگ تحمیلی كه مشكلات عدیده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، كشور را به شدت رنج می‌داد و شرایط عمومی جامعه، به دلیل كسری بودجه، ویرانی‌های به جا مانده در پنج استان جنگ‌زده كشور، وضعیت بد اقتصادی، بیكاری و نابودی زیرساخت‌ها و ركود تولید و كسب و كار، به گونه‌ای بود كه تصور قبول مسئولیت اجرایی كشور و بهبود شرایط، بسیار سخت بود، ولی با دست خالی و كمك امام(ره) و رهبری و همت و برنامه‌ریزی‌های عقلانی مسئولان و یاری و همدلی صمیمانه مردم از همه قشرها و قومیت‌ها، توانستیم به تدریج كشور را از ورشكستگی اقتصادی و انزوای جهانی خارج كنیم و امور كشور را به روال طبیعی باز گردانیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به اینكه روحانیون، نماد آگاهی و هدایت جامعه هستند و با اشاره به نقش بی‌بدیل آنان به رهبری امام(ره) در بسیج توده‌های مردم علیه ظلم و استبداد در طول تاریخ ایران گفت: نباید سوءمدیریت برخی افراد و جریان‌ها، به پای روحانیت و رهبری انقلاب نوشته شود و باید بتوانیم دست در دست هم با اصلاح تدریجی امور و استفاده از منابع انسانی و طبیعی خدادادی كشور، بار دیگر توان مدیریت حاكمیت دینی را با تكیه بر اسلام و پرهیز از پیرایه‌های انحرافی، با جلب اعتماد و اطمینان مردم به جهانیان نشان دهیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ابراز تأسف از تشدید بداخلاقی‌های سیاسی، دروغ‌پراكنی‌ها، شایعه‌سازی‌ها، جعل و تحریف اخبار در سالهای اخیر، به ویژه در آستانه برگزاری انتخابات با هدف تخریب و بدنام كردن رقیب یا رقبا توسط برخی محافل سیاسی خاص و رسانه‌های همسو كه بعضاً از بودجه‌های مستقیم یا غیرمستقیم بیت‌المال نیز اداره می‌شوند، گفت: تداوم این‌گونه بداخلاقی‌ها و تخریب‌ها، مانند یك قیچی دو لبه روزی دامنگیر خود آنها نیز خواهد شد كه البته نتیجه نهایی آن، آگاهی بیشتر مردم نسبت به كانون اصلی این جریان‌ها خواهد بود.

ایشان افزود: سوءاستفاده‌های سیاسی و جناحی از اعتقادات پاك دینی و باورهای ارزشی مردم طی سالهای اخیر نیز، متأسفانه موجبات سست شدن اعتقادات مردم به‌ویژه جوانان و سوءاستفاده دشمنان اسلام و معاندان داخلی و خارجی را فراهم كرده است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مذمّت دشنام و بداخلاقی و بی‌ادبی در دین مبین اسلام، به روایتی از زمان پیامبر اكرم(ص) اشاره كرد و گفت: شخصی در نزد پیامبر اسلام(ص) به شخص دیگری هتاكی و اهانت كرد آن شخص در جواب اهانت گفت: علیكم‌السلام، پیامبر فرمودند: فرشته‌ای كه ناظر این رفتار زشت فرد هتاك است می‌گوید، سلام و سلامتی زیبنده خود توست و تو در نزد خداوند بر فرد هتاك، برتری و رجحان داری.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به مشكلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی امروز جامعه، خاطرنشان ساخت: متأسفانه گروه یا جریان‌های سیاسی كه در گذشته، با تعریف و تمجیدهای غلط بی‌حدّ و حصر خود، موجبات شكل‌گیری شرایط موجود را فراهم كرده‌اند، امروز به جای اذعان به اشتباهات و جلوگیری از تداوم آن، همچنان اصرار به پیمودن همان مسیر دارند.

ایشان افزود: امیدواریم برای حفظ و تقویت نظام و انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن كه حاصل خون شهدا و مجاهدت مبارزان و ایثارگران و صبر و تحمل خانواده‌های معزز شهداست بتوانیم با وحدت و همدلی و اعتماد، به رفع مشكلات كمك كنیم.

در ابتدای این دیدار صمیمانه و پرشور، برخی از استادان، پژوهشگران و فضلای حوزه علمیه قم دیدگاه‌ها و نظرات خود را بیان داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سروش محلاتی، نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود را در زمینه‌های مشكلات معیشتی مردم، آینده نظام و انقلاب اسلامی بیان داشت و گفت: علما و روحانیون از شرایط موجود اظهار ناراحتی كرده و دلایل آن نیز وجود برخی انقلابی‌نماها در جامعه هستند.

حجت‌الاسلام دكتر دلیر، حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه انتخابات را موجب امیدواری برای رفع مشكلات اخلاقی جامعه دانست و گفت: برخی سخنان كه از تریبون‌های رسمی اظهار می‌شود در شأن نظام و انقلاب اسلامی نیست و باید مطابق با شرایط روز جامعه مسائل تبیین شود.

حجج اسلام والمسلمین مهریزی، عرب كاشانی، شریف‌نیا و مرتضوی نیز در سخنان جداگانه‌ای، مشكلات و دغدغه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی كشور را بیان كردند و ضرورت برنامه‌ریزی و اصلاح امور را مورد تأكید قرار دادند و از مشی اعتدال و پرهیز از توهین و تخریب كاندیدها در سیاست‌های انتخاباتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تشكر كردند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر