کد خبر: 1147951 A

در راستای استفاده هر چه بهتر و بهینه از سامانه جامع مشارکت‌ها نشستی با رئیس انجمن خردورزان جوان در محل معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، مدیر اجتماعی و مشارکتهای مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران بیان کرد: به منظور توجه نظامند، پایدار و قوی به ظرفیت‌ها و توانمندی نهادهای مردمی برای مشارکت در زمینه‌های سیاست گذاری قضایی، پیشگیری از وقوع جرم، حمایت از بزه دیده‌گان، میانجیگری و صلح و سازش  و با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی)  مبنی بر مردمی بودن برنامه تحولی قوه قضائیه  «دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه » آماده ، تصویب و اجرا شد.

عزیزی افزود: نهادهای مردمی همکار پس از ثبت نام در سامانه مشارکت قوه و دریافت تایید می‌توانند در راستای اجرای مواد ۲۸ تا ۳۱ «دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه» با قوه قضائیه همکاری کنند. در راستای ماده ۲۸ دستوالعمل  دادستانها گزارش های نهادهای مردمی همکار را پیش و پس از وقوع جرم دریافت نموده و دستورات شایسته را در این زمینه صادر خواهند کرد. همچنین طبق ماده۲۹ سازمان بازرسی کشور می‌تواند گزارش‌های نهادهای همکار را مبنی بررسی و بازرسی قرار دهد. در  ماده ۳۰ دستورالعمل شرایطی برای تسهیل ارتباط سازمان‌های مردم نهاد با قوه همچنون عدم ابطال تمبر، امکان شرکت در فرایند دادرسی و یا ارائه توضیحات برای اقناع دادستان محترم ارائه کند. همچنین بر طبق ماده ۳۱ دستورالعمل مقام محترم قضایی می‌تواند  سازمان های مردمی همکار را به عنوان دعوت و نظرات آنان را به صورت مکتوب دعوت نمایید.

وی تصریح کرد: در جهت اجرای ماده ۱۱ و ۱۲ دستور العمل کمیته ای با حضور نمایندگان دادستانی، شورای حل اختلاف، سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی و همچنین سازمان بازرسی و نمایندگان نهادهای مردمی همکار بایستی تشکیل گردد که این جلسه نیز به همین علت تشکیل شده است. همچنین نهادهای مردمی همکار پس از ثبت نام  در سامانه مشارکت قوه و دریافت تایید می‌توانند در راستای اجرای مواد۲۸ تا ۳۱ «دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه » با قوه قضائیه همکاری کنند.

در ادامه این نشست شهریاری مدیر عامل  انجمن فرصت خرد ورزان جوان گفت: این انجمن در حوزه اجتماعی ، فرهنگی، آسیب های اجتماعی، پیشگیری از معلولیت ها، آگاه سازی و مشاوره قبل ازدواج، خدمات مشاوره، فعالیت های فرهنگی و هنری و حقوق شهروندی  دارای فعالیت می باشد.  انجمن فرصت خرد ورزان جوان قدیمی ترین سازمان مردم نهاد در شهرستان ری می باشد . این انجمن کارگاه های در جهت پیشگیری از اعتیاد و اگاه سازی عموم مردم ، برگزاری کارگاه ها و همایش های مختلف در حوزه های مختلف. این انجمن در حوزه های مختلف تولید محتوای مناسب در جهت پیشگیری از اعتیاد و همچنیین حوزه سلامت کودکان دارای فعالیت هستند.

وی با اشاره به دیگر اقدامات در زمینه تخصصی نوزادان این انجمن در زمینه غربال‌گری شنوایی و بینایی کودکان فعالیت می‌کند که مجوز ادامه فعالیت آنها از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران هنوز صادر نشده است و این یکی از مسائل و مشکلات سمن ها است که در روند  اداری با تاخیر و معطلی مواجه می شوند. در زمینه پویش اوقات فراغت ، کانون هنری و ادبی با ۲۵۰ عضو فعال می باشد. همچنین این انجمن دارای ۲۵ عضو تخصص ستادی است. با توجه به مسائل خاص شهرستان ری و حومه این سمن در حوزه مسائل زنتیک و مشاوره های پیش از ازدواج و همچنین مشاوره به زوج های جوان که توان پرداخت هزینه های مشاوره را ندارند به صورت رایگان فعالیت می‌کند.

در این نشست مصوب شد:  انعقاد تفاهم نامه ای بین دادگستری استان تهران و انجمن فرصت خرد ورزان جوان تهیه و امضاء گردد،همچنین استفاده از ظرفیت ها وامکانات رسانه ای انجمن فرصت خرد ورزان جوان در برنامه های مرتبط و تولید محتوای تخصصی پیشگیری از وقوع جرائم در حوزه های مرتبط با پیشگیری از اعتیاد توسط انجمن  فرصت خرد ورزان جوان

انتهای پیام/
مدیر اجتماعی و مشارکتهای مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر