کد خبر: 645470 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان یزد گفت: کانون‌های فرهنگی- هنری مساجد در دوره مدیریت جدید خود فعالیت های خلاقانه و پرانگیزه ای را ایجاد کرده اند که عرصه های جدیدی را برای فعالیت بوجود آورده اند.

به گزارش ایلنا، مجید جوادیان زاده در مراسم افتتاحیه اوقات فراغت کانون های مساجد استان یزد، با بیان این مطلب افزود: اگر کارکردهای مساجد در گذشته را مورد بررسی قرار دهیم، شاهدیم که کارکردهای مساجد بسیار گسترده‌تر از امروز بوده به نحوی که در هم آمیخته با زندگی مردم بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد بیان کرد: اگر ما بتوانیم مساجد را به همان کارکرد خود برگردانیم بسیاری از مشکلات و اختلافات امروز از بین می رود زیرا جایگاه و هویت آن بسیار موثر است.

جوادیان‌زاده تصریح کرد: مسجد ظرفیت‌های‌بی‌شماری دارد و با تعاملی که با دبیرخانه کانون‌های مساجد داریم بسیاری از فعالیت های ما از این طریق پیگیری می شود که طرح پایتخت کتاب و برگزاری طرح « کاروان دانایی» از جمله این طرح ها است.

وی ادامه داد: پیوند کتاب و کتابخانه ها به مساجد بسیار ارزشمند است زیرا حضور کتاب در بین اقشار مختلف می تواند بسیار در جامعه اثر گذار باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خاطرنشان کرد: یکی از بحث هایی که متاسفانه چندی سال است که در کشور ما مغفول مانده، اوقات فراغت است و به نوعی عاملی در جهت ترغیب جامعه در زمینه فرهنگی است.

جوادیان زاده بیان کرد: اگر بتوانیم در راستای تعالی اوقات فراغت در جامعه گام برداریم در زمینه فرهنگی نیز موفق عمل خواهیم کرد.

وی افزود: اگر می خواهیم در اوقات فراغت به نتیجه برسیم بایستی فعالیت های خلاقانه را گسترش دهیم و در پایان برنامه ها نیز گزارش عملکرد داشته باشیم.

حجت الاسلام گرجی، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد یزد در این مراسم ضمن تبریک و تشکر از حضور گرم کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در گردهمایی اوقات فراغت استان یزد و با اشاره به کلام پیامبر اکرم(ص) که فرمودند «یا علی اگر یک نفر به دست تو هدایت شود ارزشش از آنچه که خورشید بر آن تابیده، بیشتر است» گفت: آنچه از کلام پیامبر (ص) می‌فهمیم ارزش کار فرهنگی است و در این راستا کسانی که پا در عرصه و میدان تعلیم و تربیت می گذارند به مراتب ارزشی بالا و والا دارند.

وی افزود: لازمه کار فرهنگی دو چیز است، یکی دانش فرهنگی و دیگری مهارت فرهنگی و در این راستا دانش فرهنگی همان دانایی و آگاهی و اطلاعات از فضائل اخلاقی و رذائل نفسانی است و مهارت فرهنگی نیز یعنی استفاده از ابزار و قالب های متناسب با زمان، مکان و مخاطب است.

مسئول دبیرخانه کانون های مساجد یزد خاطرنشان کرد: ما در حوزه فعالیت های فرهنگی باید همیشه ذهنی خلاق و چشم هایی باز و دلی آگاه داشته باشیم زیرا در غیر این صورت پروسه تبلیغ دینی و فعالیت فرهنگی ما با شکست مواجه می شود.

حجت الاسلام گرجی تصریح کرد: ما باید بدانیم حتی کسانی که در زمینه مسائل غیر اخلاقی و غیر انسانی فعالیت می کنند، کار جدی انجام می دهند و حتی شب بیداری های زیادی را متحمل می شوند تا فرهنگی غلط را در جامعه انسانی بارور کنند، بنابراین بر تمامی کسانی که در حوزه تعلیم و تربیت ورود کرده اند لازم است که کار جدی و علمی فرهنگی را دنبال کنند و لحظه ای غافل نباشند و به تعبیر سعدی؛ حرم در پیش است و حرامی در پس، اگر رفتی بردی و گر خفتی، مردی.

وی افزود: فلسفه وجودی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، دعوت و تعالی بخشی جامعه در رشد معنوی و همزیستی مسالمت آمیز و نیز جلوگیری از آسیب های اجتماعی است.

مسئول دبیرخانه کانون های مساجد یزد بیان کرد: زمانی ما می توانیم سخن از موفقیت و پیشرفت فرهنگی سخن بگوییم که در کاهش آسیب های اجتماعی مانند طلاق، خیانت، بزه کاری، اعتیاد و ... گامی موثر برداشته باشیم.

حجت الاسلام گرجی بیان کرد: امام صادق(ع) می فرمایند « کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم ...» که با استعانت از این روایت می‌فهمیم جامعه امروز ما نیازمند امام موسی صدرهاست که با صبوری و دانش فرهنگی و اخلاق نیکو بتواند رمیدگان از جامعه دینی و انسانی را به آغوش لطف و مهربانی بازگرداند.

در پایان این نشست نیز از مدیران مسئول کانون های فعال استان یزد تجلیل و قدردانی شد.

فرهنگ و ارشاد فرهنگ و ارشاد اسلامی فرهنگی هنری مساجد کانون های فرهنگی هنری مساجد یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر