کد خبر: 954095 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان خبر داد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های گیلان به یک سوم کاهش یافت.

به گزارش ایلنا از رشت، وحید خرمی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: این شرکت، مجوز برداشت شن و ماسه از رودخانه های استان را از 3سال گذشته تاکنون از 2میلیون مترمکعب در سال، به یک سوم، معادل 600هزار مترمکعب کاهش داده است .

خرّمی افزود: اگر رودخانه‌های گیلان ظرفیت برداشت شن و ماسه نداشته باشد، هیچ مجوزی برای این کار صادر نخواهد شد.

وی برداشت‌های غیرمجاز شن و ماسه از رودخانه های استان را یکی از دلایل وقوع سیلاب دانست و گفت: در برخی موارد برای انجام طرح‌های عمرانی باید از شن و ماسه رودخانه های استان استفاده کرد اما مجوزهای صادرشده، فقط برای حاشیه رودخانه ها و مناطق خشک است و بهره برداران اجازه بهره برداری از بستر رودخانه ها را ندارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به اهمیت ساماندهی رودخانه ها برای پیشگیری از سیلاب گفت: بیش از 50میلیارد تومان اعتبار برای ایمن کردن رودخانه‌های شرق استان نیاز است.
 
وحید خرّمی با بیان اینکه برای برخی رودخانه های استان نظیر رودخانه شلمان رود لنگرود و املش که بر اثر کمترین بارندگی دچار سیلاب می شدند و خسارت برجای می گذاشت اقداماتی انجام شد افزود: بر اثر باران بی سابقه اخیر در املش که 400میلی متر بود، سیلاب و تخریبی در این محدوده نداشتیم.
 
وی با اشاره به اینکه پارسال 14میلیارد تومان برای جلوگیری از خسارتهای سیل به شرکت آب منطقه ای استان اختصاص یافته است افزود: تا کنون 50درصد حریم رودخانه ها تعیین شده و مابقی آن نیز در دست انجام است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه در دو سال اخیر، این شرکت با رهاسازی به موقع آب از سد سفیدرود، از وقوع بسیاری از سیلاب‌ها پیشگیری کرده است، افزود: سالهای گذشته رهاسازی آب از سد، اردیبهشت انجام می شد اما در دو سال اخیر از اسفند انجام شد.
 
وحید خرمی تصریح کرد: سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است و در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز 172هزار هکتار از 238هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می کند.
سیل کشاورزی گیلان رودخانه منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر