کد خبر: 945344 A

استاندار گیلان مطرح کرد:

استاندار گیلان گفت: پارسال توزیع برنج وارداتی ، غیر از فصل برداشت انجام شد و امسال نیز پیگیری های لازم در این خصوص جزو سیاست های دولت خواهد بود تا ضربه ای به قیمت برنج در زمان برداشت وارد نشود.

به گزارش اینا از رشت، ارسلان زارع در مراسم اولین برداشت مکانیزه محصول برنج در روستای پس ویشه رشت که محمدرضا احمدی و سیدعلی آقازاده از نمایندگان این شهرستان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از کشاورزان نیز حضور داشتند؛ اظهار داشت: شعار راهبردی جهش تولید در راستای اجرای سیاست‌ اقتصاد مقاومتی و ایستادگی ملت بزرگ ایران در مقابل تحریم‌های ظالمانه استکبار و در ابعاد گوناگون بویژه در عرصه تولید محصولات کشاورزی ، تامین محصولات استراتژیک و خودکفایی داخلی نقش بسزایی دارد.

وی با اشاره به جایگاه جهش تولید در اقتصاد، برنج را از جمله محصولات راهبردی کشور خواند که استان گیلان در تامین آن جایگاه مهمی دارد.

وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی ها امسال افزون بر یک میلیون و 200 هزار تن شلتوک از مزارع استان برداشت می شود که این رقم حدود 750 هزار تن برنج سفید مرغوب را وارد بازار می کند.

زارع بیان داشت: خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته از سوی بخش های مختلف از جمله سازمان جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و کشاورزان شاهد افزایش کمی و کیفی محصول برنج در استان هستیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به افزایش مکانیزاسیون کشاورزی در استان طی سالجاری گفت: از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، امسال افزون بر 180 هزار هکتار به صورت مکانیزه مورد کاشت و برداشت قرار گرفت که این رقم افزایش 75 درصدی نسبت به سال قبل را نشان می دهد.

وی افزود: بر اساس نتایج بررسی ها با افزایش مکانیزاسیون در کشت برنج، قیمت تمام شده کاشت این محصول نیز پایین تر آمده ، زحمت و تلاش کشاورزان به مراتب کمتر شده و از نظر اقتصادی برای فعالان این بخش مقرون به صرفه تر است.

 زارع اظهار داشت: به رغم بارندگی اندک پس از نشاء در استان، افزون بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب با مدیریت شرکت آب منطقه ای از ذخیره سدها استفاده شد و کمبودی در تامین و توزیع آب درون شبکه و خارج از شبکه نداشته ایم ضمن آنکه از نظر زمان برداشت و کیفیت محصول هم شرایط خوبی داریم.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: دولت علاوه بر حمایت های تسهیلاتی که در طول سال از کشاورزان دارد، با توزیع نهاده ها و ترویج آموزش های کشاورزی توسط کارشناسان مربوطه از این بخش حمایت می کند و به یقین کنترل بازار و تعادل قیمت برنج نیز همچون سال گذشته یکی از دغدغه های دولت در سالجاری است.

زارع با یادآوری اینکه سال گذشته برای جلوگیری واردات برنج و عرضه آن به بازار همزمان با فصل برداشت این محصول نظارت کافی صورت گرفت ، بیان کرد: پارسال توزیع برنج وارداتی، غیر از فصل برداشت انجام شد و امسال نیز پیگیری‌های لازم در این خصوص جزو سیاست‌های دولت خواهد بود تا ضربه‌ای به قیمت برنج در زمان برداشت وارد نشود.

استکبار برنج دولت واردات سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر