کد خبر: 849862 A

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از ثبت 12 اثر معنوی(ناملموس) گیلان در فهرست آثار ملی کشور در یکسال گذشته خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت، شهرود امیرانتخابی گفت: با ثبت 12 اثر معنوی گیلان در فهرست آثار ملی کشور طی یکسال اخیر که نسبت به سال قبل رشد 1200 درصدی را نشان می دهد، تعداد آثار ثبت شده معنوی استان به 67 اثر افزایش پیدا کرد.

 مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان گیلان ادامه داد:  پرونده های الکاوه بازی، بازی مرغانه جنگ، آئین کترا گیشه، مهارت جوراب بافی گیلان، مهارت پخت تیان حلوا خشکبیجار، خورش ترش واش، سیاه پلو لنگرود، بادمجان شکم پر، پنیر برشته، کال کباب، باقلاوابیج، مهارت نوغانداری و ابریشم کشی سنتی از جمله پرونده هاییست که در یکسال اخیر به ثبت ملی رسیده است.

امیر انتخابی با بیان اینکه تلاش برای ثبت دیگر آثار معنوی گیلان در فهرست آثار ملی ادامه خواهد داشت ، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون پرونده 5 اثر معنوی دیگر نیز تدوین و برای ثبت به وزارتخانه میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی ارسال شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان ضمن لزوم توجه به تشکل های مردم نهاد افزود: تشکل‌های مردم نهاد نیز می‌بایست با فعالیت در این حوزه‌ها، نسبت به معرفی و شناسایی این دسته از آثار و مواریث ارزشمند معنوی که یادگار همت گذشتگان است، تلاش کنند.

 

استان گیلان جنگ گردشگری و صنایع دستی وزارتخانه اثر معنوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر