کد خبر: 847092 A

همزمان با هفته پژوهش انجام شد؛

همزمان با هفته پژوهش، کارگاه آموزشی ثبت ملی آثار تاریخی، طبیعی و معنوی به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی گیلان در رشت برگزار شد.

به گزارش ایلنا از رشت، اولین کارگاه آموزشی ثبت ملی آثار تاریخی، طبیعی و معنوی به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی گیلان و با همکاری دانشگاه گیلان در رشت برگزار شد.

سپیده آشفته پور کارشناس پژوهشگاه اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان ضمن اشاره به جنبه‌های غیر فیزیکی یک فرهنگ افزود: میراث معنوی بخشی از فرهنگ ماست که به شکل شفاهی و سینه به سینه به ما ارث رسیده است. این موارد شامل ارزش‌های اجتماعی، هنرهای نمایشی، صنایع دستی و هنرهای سنتی، ‌آداب و رسوم و روش‌ها، مهارت‌ها، ابزارها، باورداشت‌ها، بیان هنری، زبان و دیگر جنبه‌های کارکردهای انسانی است.

آشفته پور در ادامه با اشاره به اهمیت این موضوع و تاثیرات آن بر روی جامعه اضافه کرد : میراث معنوی یا به عبارت دیگر میراث ناملموس بخش اساسی فرهنگ جوامع را تشکیل می‌دهد و به‌طور کلی باید اذعان داشت که حفظ میراث معنوی بسیار دشوارتر از حفظ میراث فرهنگی ملموس است.

گفتنی است در این کارگاه که با حضور علاقه‌مندان و دانشجویان رشته گردشگری دانشگاه گیلان برگزار شد ، گزارشی اجمالی از روند ثبت پرونده های میراث معنوی ارائه شد.

در پایان این همایش نیز پنل پرسش و پاسخ با حضور میثم نوائیان رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گیلان، مجتهدی از اعضای تیم ثبت کننده کوه سماموس، فلاحی معاون پژوهشی اداره کل ارشاد استان ، میرصالحی مسئول ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی گیلان برگزار شد.

آثار تاریخی آداب و رسوم صنایع دستی گردشگری گردشگری و صنایع دستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر