کد خبر: 846482 A

مدیر امور منابع آب شهرستان صومعه سرا خبر داد:

مدیر امور منابع آب شهرستان صومعه سرا از در دست انجام بودن ساماندهی رودخانه های این شهرستان خبر داد .

به‌گزارش ایلنا از صومعه‌سرا، افشین جارچی گفت: شهرستان صومعه‌سرا با 13 رودخانه کوچک و بزرگ از جمله پسیخان، پیش‌رودبار، ماسوله‌رودخان، پلنگ‌ور، مرغک و خالکائی محل تجمیع رواناب سطحیِ سه شهرستان فومن، شفت و ماسال و تخلیه‌ آن به تالاب انزلی است.

مدیر امور منابع آب شهرستان صومعه سرا افزود : ویژگی‌های توپوگرافیک شهرستان صومعه‌سرا (پست و هم‌ارتفاع‌بودن شهرستان) و حجم قابل توجه آورد رودخانه‌ها (شامل جریان آب و رسوبات) موجب شده است این شهرستان در مواجهه با طغیان رودخانه‌ها و وقوع سیلاب وضعیتی آسیب‌پذیر پیدا کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر درهم‌ تنیدگیِ فرهنگ‌زیست و زراعت مردم شهرستان صومعه‌سرا با رودخانه‌ها و توسعه‌یافتنِ بافت مسکونی این شهرستان در امتداد رودخانه‌ها نیز بر شدت مخاطرات سیل افزوده است.

مدیر امور منابع آب شهرستان صومعه سرا اشاره کرد : با علم به موارد عنوان شده اداره منابع آب شهرستان صومعه‌سرا در چارچوب وظایف سازمانی خود در خصوص حفاظت از منابع آب‌های سطحی و کاهش مخاطرات سیل اقدام به اجرای پروژه‌های ساماندهی رودخانه در سطح شهرستان صومعه‌سرا نموده است.

جارچی مدیر امور منابع آب شهرستان صومعه سرا از جمله پروژه‌ های اجرا شده و در حال اجرای این اداره را ،  ساماندهی رودخانه در روستاهای فلاح‌آباد، مردخه، کسما، قصاب‌سرا، تنیان و سه‌سار همچنین لایروبی و بهسازی مسیل‌ها و زهکش‌ها در روستاهای گازگیشه، گوراب تولم، باقلاکش، چکوور، بهمبر، مازندران‌محله و آقامحله و  پروژه‌های دیواره‌سازی خاکی یا سنگی در روستاهای نوده، ازگُم، شیخ‌محله، نوکاشت (بهسازی نهر محمودکیان) و کُما (مقاوم‌سازی ایستگاه پمپاژ کُما) بر شمرد.

تالاب انزلی سیل شهرستان ماسال سرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر