کد خبر: 835170 A

مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: ثبت اربا دوشاب شیرینی مفید و طبیعی جنگل های گیلان در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان قرار گرفته است.

به گزارش ایلنا از رشت،  شهرود امیرانتخابی بیان کرد: پرونده میراث ناملموس طرز تهیه اربادوشاب گیلان تهیه و با ارسال آن به شورای ثبت وزارتخانه میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی بزودی در فهرست آثار ملی کشور ثبت خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان  گفت : در راستای پاسداشت رسوم و سنت دیرینه مناطق مختلف گیلان، تهیه پرونده و ثبت ملی اربادوشاب که پخت آن درشهرستان های آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال، فومن، شفت، لاهیجان، لنگرود، رودسر و املش رواج دارد در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.

امیر انتخابی ادامه داد : تعداد کارگاه های دوشاب پزی گیلان را 150 واحد عنوان کرد که با 10 تن دوشاب گیری به ارزش 5 میلیارد ریال نقش موثری بر اقتصاد مناطق روستایی دارد. وی افزود : ثبت ملی اربادوشاب را زمینه ای برای تولید و معرفی بیشتر این ماده ارزشمند غذایی به مردم و گردشگران دانست و نسبت به چاپ بروشورهای تبلیغاتی و برگزاری جشنواره های مختلف با اولویت شناساندن اربادوشاب به گردشگران داخل و خارج از استان تاکید ورزید.

اربا دوشاب شیرینی مفید و طبیعی جنگل های استان گیلان است که از میوه درخت خرمالوی جنگلی بدست می آید و طی سال‌های اخیر میل به پختن اربا دوشاب فزونی گرفته و بار دیگر کوره های دوشاب پزی در روستاها روشن شده است.

 

استان گیلان جنگل گردشگری و صنایع دستی وزارتخانه لاهیجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر