کد خبر: 821204 A

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان :

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه فردای بهتر همه ما در گرو توجه به فرهنگ مطالعه است، گفت: احداث کتابخانه از مصادیق صدقه جاریه است

به گزارش ایلنا از بندرانزلی، مدیرکل آموزش و پرورش گیلان در آیین افتتاح نخستین کتابخانه مدرسه گیلان با بیان اینکه کتابخانه مدرسه یک فضای دو منظوره است، یعنی علاوه بر دانش آموزان، اهالی محله نیز می‌توانند از خدمات کتابخانه ای بهره مند شوند، احداث کتابخانه مدرسه را یک اقدام منحصر به فرد فرهنگی دانست و گفت: آینده بهتر برای فرزندان ما در گرو افزایش دانش و آگاهی است که به وسیله کتاب و کتابخوانی محقق می شود.

نادر جهان آرای با اشاره به تاکید قرآن و متون دینی بر خواندن و نوشتن، تصریح کرد: خداوند ابتدا با «اقرا» با پیامبرش سخن می گوید و قرآن کریم به قلم سوگند یاد می کند لذا کتاب و کتابت دارای قداست است و احداث کتابخانه مدرسه اهمیت مضاعف دارد.

جهان آرای شهر بندرانزلی را شهر اولین های فرهنگی دانست و یادآور شد: کتابخانه های زیادی در استان گیلان وجود دارد، اما کتابخانه مدرسه انزلی یک ویژگی خاص دارد و می تواند الگویی برای برقراری ارتباط بین دانش آموزان و فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان و حتی کشور باشد.

وی با بیان اینکه امروزه تاب آوری جامعه در حوزه مطالعه کم شده است، افزود: متاسفانه با کاهش سرانه مطالعه مواجه هستیم که بخش عمده ای از آن به افزایش استفاده از فضای مجازی و ابزارهای هوشمند باز می شود و بی‌تردید جامعه در مسیر حرکت خود با تغییرات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مواجه می‌شود و لذا متولیان جامعه باید تلاش کنند این تغییرات را به سمت بهبود هدایت کنند و یکی از راهکارها ایجاد فضای مطالعاتی و آموزشی و پژوهشی است.

این مقام مسئول با اشاره به رابطه انسان های فرهیخته و خوشنام تاریخ جوامع با مقوله کتاب و کتابخوانی، اضافه کرد: فردای بهتر همه ما در گرو توجه به فرهنگ مطالعه است و همین همنفسی افراد به ویژه دانش آموزان در فضای پاک و مقدس کتابخانه به نهادینه کردن فرهنگ مطالعه کمک می کند.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان احداث کتابخانه را یکی از مصادیق خیرات دانست و عنوان کرد: برخی از خیرات اثرات کوتاه مدت و لحظه ای دارند، اما برخی از کارهای خیر دارای اثرات جاری هستند و تا ابد باقی می مانند لذا کمک به ایجاد کتابخانه و فضای مطالعه بسیار خیر است و صدقه جاریه محسوب می شود.

وی با تاکید بر لزوم تشویق خیران کتابخانه ساز به این امر، گفت: مدرسه و کتابخانه به واسطه ویژگی های ذاتی پناهگاهی امن و بی خطر برای کودکان و نوجوانان هستند و همواره از سلامت و امنیت بالایی برخوردارند لذا فرزندانمان را برای حضور در این پناهگاه تشویق کنیم.

جهان آرای به شاخص بالای سالمندی در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: باید فضاهای کتابخانه ای ویژه سالمندان نیز ایجاد کنیم. وی درپایان با تشکر ویژه از مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان در پیگیری ایجاد نخستین کتابخانه مدرسه در گیلان از امادگی خود جهت بهره برداری از 3باب کتابخانه عمومی دیگر در سراسر استان خبرداد.

آموزش و پرورش جهان سلامت کتابخانه های عمومی استان مدیرکل آموزش و پرورش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر