کد خبر: 816173 A

مدیرکل بهزیستی استان گیلان مطرح کرد:

مدیرکل بهزیستی گیلان بر لزوم توجه به حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان تأکید کرد و گفت: حدود ۲۰ درصد سالمندان زیر خط فقر زندگی می کنند.

به گزارش ایلنا از رشت، حسین نحوی نژاد صبح یکشنبه در همایش روز جهانی سالمندی، فرصت‌ها و چالش‌ها در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه مشاوره سالمندی یک علم در دنیا محسوب می‌شود بر حفظ امنیت مالی سالمندان تأکید کرد.

وی با بیان اینکه سالمندی، سال‌های بروز مشکلات مالی و بیماری است، اظهار کرد: یکی از راهکارهای پیشگیری از سالمند آزاری جلوگیری از سوءاستفاده مالی و ایجاد امنیت مالی و بازنشستگی است.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه ۱۰ درصد سالمندان کشور به تنهایی زندگی می‌کنند و ۱۵ هزار نفر از آنها در مراکز نگهداری سالمندان نگهداری و مراقبت می‌شوند، افزود: یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سالمندان کشور تحت پوشش کمیته امداد بوده و ۱۵ تا ۲۰ درصد سالمندان زیر خط فقر هستند.

نحوی نژاد با اشاره به آمادگی برای دو سطح سالمندی فردی و سالمندی جمعیت، گفت: ایجاد فرصت‌های برابر برای تمام سنین و افزایش مشارکت فعال سالمندان در خانواده، جامعه و کلیه امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی با ارتباط بین نسلی بهتر و ایجاد بستر روانی و عاطفی برای سالمندان باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان، تصریح کرد راهبردهای توسعه کمی و کیفی اقدامات پیشگیرانه برای سالمندان، ارتقای خدمات درمانی سالمندان، توسعه کمی و کیفی خدمات توانبخشی سالمندان از جمله این خدمات است در همین راستا سند ملی سالمندان هر پنج سال توسط شورای ملی سالمندان کشور مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

مدیرکل بهزیستی گیلان درباره اهداف سند ملی سالمندان کشور، گفت: ارتقای سطح فرهنگی جامعه درباره پدیده سالمندی، توانمندسازی سالمندان، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی سالمندان، ارتقای‌سرمایه و حمایت‌های اجتماعی، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در امور سالمندی و امنیت مالی نظام حمایت از سالمندان از جمله اهداف این سند است.

استان گیلان بهزیستی خط فقر سالمندان سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر