کد خبر: 815691 A

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان از خرید و تملک ۴ اثر تاریخی گیلان از محل اعتبارات ملی و استانی خبر داد .

به گزارش ایلنا از رشت، مدیر کل میراث فرهنگی  گیلان گفت: این اداره کل در راستای حفاظت و احیاء آثار تاریخی استان ، پس از پیگیری های متعدد موفق شد چهار اثر ثبتی شاخص استان را در لیست تملک خود قرار دهد.‌

شهرود امیر انتخابی بیان داشت: در این راستا شش دانگ ساختمان سرهنگ عضدی سیاهکل که به شماره 15223 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است خریداری شده که در صورت وجود تامین اعتبار ، این بنای تاریخی پس از انجام فعالیت های مرمتی به موزه و اداره میراث فرهنگی شهرستان تبدیل خواهد شد.

وی افزود: طرح توجیهی مرمت و احیاء خانه عضدی نیز توسط معاونت میراث فرهنگی آماده شده و در صورت تخصیص اعتبار لازم، در اسرع وقت نسبت به مرمت و احیاء آن اقدام خواهد شد.

امیرانتخابی افزود: سه اثر بعدی تملک شده ، تپه خسروخانی به شماره ثبت ملی 9943 ، تپه باستانی گرده کول به شماره ثبت ملی 20603 و خرید 4 دانگ از خانه تاریخی محصصی به شماره ثبت ملی 14986 است. برای طرح احیاء خانه محصصی لاهیجان نیز پس از انجام فعالیت های مرمتی ، کاربری موزه خوشنویسی استان ، مد نظر است.

شهرود امیرانتخابی یادآور شد : اعتبارات در نظر گرفته شده برای تملک آثار بسیار اندک است و فقط در مواقع اضطراری با داشتن طرح توجیهی ، بودجه لازم تخصیص داده می شود . برای تملک آثار ذکر شده بیش از هفت میلیارد ریال هزینه شده است .

 امیرانتخابی در پایان یادآور شد: اداره کل استان در یکسال اخیر ، اقدامات بسیار خوبی در زمینه های راه اندازی موزه های تخصصی ، دولتی و مشارکتی ، ثبت آثار تاریخی گیلان در فهرست آثار ملی کشور، تملک آثار تاریخی ، مرمت بناهای تاریخی، انجام کاوش های باستان شناسی ، برگزاری جشنواره ها، همایش ها و... اجرا کرده است که نسبت به جمع بندی و ارائه گزارش این فعالیت ها اقدام خواهد شد.

آثار تاریخی استان گیلان شاخص موزه بناهای تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر