کد خبر: 815438 A

استاندار گیلان :

استاندار گیلان گفت: شهرداران استان باید با نگاه اقتصاد پویا، فعالانه و مبتنی بر طرح های سرمایه گذاری مفید در جهت افزایش درآمد شهری تلاش کنند .

به گزارش ایلنا از رشت، ارسلان زارع در گردهمایی شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: یکی از چالش های کنونی در بخش مدیریت شهری موضوع بودجه شهرداری ها است و باید توجه داشت که تمرکز بر بودجه‌های دولتی نه تنها در شهرداری ها بلکه در هیچ دستگاهی جوابگو نیست.

وی با بیان اینکه تنها با بودجه دولتی نمی‌توان توسعه پایدار را محقق کرد، افزود: دستگاه ها باید از حضور سرمایه‌گذار توانمند و تایید شده توسط نهادهای دارای صلاحیت استقبال کنند.

زارع شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را از دستگاه های خدمت‌رسان با گسترده وظایف دانست و گفت: راهبرد مدیریت شهری باید بر محور بهره گیری از فرصت حضور گردشگران در استان و نیز سرمایه‌های بخش خصوصی بر مبنای سه اصل استفاده از تخصص، تدبیر و امیدبخشی، استوار باشد.

وی به ظرفیت های بسیار موجود در مناطق مختلف گیلان به منظور بهره‌گیری در بخش گردشگری و توسعه سرمایه گذاری اشاره و خاطرنشان کرد: این مهم نیازمند تدوین برنامه کارآمد، ذیل عنوان نقش آفرینی مدیریت شهری در توسعه گیلان است.

نماینده عالی دولت در گیلان بیان داشت: شهرداران استان باید با نگاه اقتصاد پویا، فعالانه و مبتنی بر طرح های سرمایه گذاری مفید در جهت افزایش درآمد شهری تلاش کنند .

 زارع به وجود همدلی مثبت میان دستگاه‌های اجرایی، قضایی، امنیتی و نظارتی در گیلان اشاره کرد و گفت: با این اوصاف مانعی برای توسعه استان وجود ندارد و خوشبختانه فضای امنی برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است.

 زارع با اشاره به اینکه شوراهای اسلامی حلقه واسط ارتباط مردم با مدیریت شهری هستند، افزود: شهروندان همواره عملکرد شماو مسئولان را رصد ، مورد بررسی و قضاوت قرار می دهند.

وی با بیان اینکه در برخی مواقع فرصت کوتاه شهرداران در مدیریت شهری به عنوان یک چالش در اجرای برنامه‌ها تبدیل شده است، اظهار داشت: در عمل، با فرصت سوزی ها حقوق شهروندان تضییع می شود، بر این مبنا لازم است تا اعضای شورای شهر در انتخاب شهردار همه جوانب مورد ارزیابی قرار دهند تا شهردار منتخب زمان بیشتری برای ارائه خدمات داشته باشد.

وی همچنین به برگزاری جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که شب گذشته تشکیل شده اشاره کرد و گفت: در این جلسه تاکید کردم که باید آمادگی لازم برای مقابله با بحران وجود داشته باشد و از هم اکنون برای فصل پاییز و زمستان که احتمال آبگرفتگی در معابر وجود دارد، تدابیر لازم جهت جمع آوری آبهای سطحی اندیشیده شود تا خللی در آرامش شهروندان به وجود نیاید.

استاندار گیلان با اشاره به لزوم توجه به دفع بهداشتی و امحای زباله در نقاط مختلف استان افزود: دستگاه های متولی در کنار ضرورت انجام وظایف خود در حیطه مدیریت پسماند، باید نسبت به نهادینه کردن فرهنگ تفکیک زباله به عنوان یکی از اصلی‌ترین حلقه این موضوع، اقدامات موثری داشته باشند.

وی اظهار داشت: پیگیری حل مشکلات پسماند از مهم ترین وظایف شهرداران با حمایت استانداری و فرمانداران است.

وی با اشاره به اینکه هر ساله هزینه‌های جاری شهرداری‌ها اضافه می‌شود، گفت: با عنایت به سیاست دولت تدبیر و امید مبنی بر توسعه متوازن شهرها، افزایش بودجه شهرداری ها از ۴۱۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به یکهزار و ۳۳۷ میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیده است که این رقم رشد ۲۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

زارع با بیان اینکه مساعدت وزارت کشور و سازمان شهرداری ها از ۲۸ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۹۸ میلیارد تومان رسیده و شاهد رشد ۲۵۰ درصدی هستیم، از افزایش ۱۰۸ درصدی رقم پرداختی های سازمان امور مالیاتی از ۷۲ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ برای شهرداری های استان خبر داد.

 

اقتصاد درآمد زمستان سرمایه گذاری گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر