کد خبر: 814384 A

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان گفت: مرمت خانه صادقی لاهیجان به عنوان یکی از خانه های تاریخی شاخص استان توسط اداره کل گیلان به اتمام رسید.

به گزارش ایلنا از لاهیجان، شهرود امیر انتخابی بیان کرد: خانه تاریخی محمد صادقی یکی از بناهای ساخته شده در دوره قاجار است که در بافت قدیمی شهر لاهیجان قرار دارد و در تاریخ 24 آذر 1354 با شماره ثبت 1498 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خوشبختانه هم اکنون این بنای تاریخی در اختیار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لاهیجان قرار دارد.

امیر انتخابی ادامه داد: فاز اول عملیات مرمت دیوارهای حیاط پیرامون بنا در سال 96 با اعتبار 450 میلیون ریال انجام شد. فاز دوم عملیات مرمت به جهت تکمیل مرمت دیوارهای حیاط پیرامون بنا ، احیا سر در ورودی قدیمی و مرمت سرویس بهداشتی نیز با اعتبار 175 میلیارد ریال از ابتدای تابستان 98 آغاز شد و ظرف مدت 3 ماه به پایان رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان گیلان در ادامه با اشاره به تزئینات گچبری این بسیار زیبا و چشم نواز بنا د در خصوص ویژگی های معماری و تزئینات این بنا گفت: ساختمان این بنای تاریخی از یک تالار و یک شاه نشین با طاق گنبدی و سقف مقرنس کاری شده و ارسی های مشبک با شیشه های رنگی تشکیل شده است. اتاق های جنبی آن نیز تزئینات نقاشی و گچبری دارد. تزئینات این بنا بسیار ظریف و استادانه اجرا شده است و به طور کامل مشخصات معماری مسکونی دوره قاجار را در گیلان به تصویر می کشد. دو در ورودی آن به شاه نشین بنا مرتبط شده و بالای درها، پنجره های مشبک نصب شده اند. یک نوار مقرنس نیز ایوان را که دو ستون چوبی دارد، احاطه کرده است. طاقچه‌ها و دیوارهای داخل تالار و اتاق‌ها همه دارای نقش های تزئینی با رنگ روغن است.

استان گیلان شاخص گردشگری و صنایع دستی معماری لاهیجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر