کد خبر: 812479 A

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

روند ثبت درخت نمدار کهنسال درفک کوف دار در همایش شورای ثبت ملی آثار طبیعی با تائید هیات داوران شورای ثبت آثار طبیعی به عنوان یک میراث ارزشمند در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفت.

به گزارش ایلنا از رشت، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در خصوص این اثر طبیعی گفت : درخت هزار ساله "کوف نم دار" که مردم محلی آن را "کوفِ دار" می نامند در مسیر جاده قله درفک و در روستای سیاه دشتِبِن قرار دارد. قطر تنه این درخت حدود 4 متر است. سن آن به صورت تقریبی چیزی حدود هزار سال به نظر می رسد.

وی افزود: نمدار کهنسال درفک به تنهایی در مسیر بام گیلان قرار گرفته و یادگار جنگل‌های انبوه این منطقه در گذشته ای نه چندان دور است. ارتفاع این درخت حدود 20 متر است و گلابی وحشی ، سیاه ولیک، سرخ ولیک، آلوچه وحشی، کیکم ،زرشک از گونه های گیاهی و گونه های جانوری این منطقه نیز بسیار غنی بوده و از جمله انواع پرندگان شکاری و پستانداران بزرگ مثل پلنگ و خرس و … در این منطقه یافت می شوند.

شهرود امیر انتخابی از دلایل اصلی ثبت این اثر گفت: وجود زیبایی طبیعی درفک، مناظر چشم نواز که ترکیبی از طبیعت و زندگی روستایی مردمان منطقه است، غارهای باستانی و طبیعی دربند رشی، غار یخی و اسپهبدان و … همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته است. با ثبت جنگل‌های هیرکانی و سایت سیاهرود رودبار به عنوان یکی از سایت‌های دوازده گانه هیرکان، این منطقه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد. بنابراین بازدید از این اثر طبیعی هم برای بسیاری از گردشگران بسیار جالب توجه خواهد بود.

وی ضمن خاطر نشان کردن این نکته که لوح ثبتی این اثر از سوی وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ارسال خواهد شد گفت: با ثبت این اثر روند حفاظت و معرفی هر چه بیشتر آن تسریع خواهد شد. جدا از ارزشمندی های طبیعی گونه نمدار، عمر بالای این درخت نشان دهنده ارزش ژنتیکی، مقاومت بالای درخت است که در صورت مطالعه موردی و بررسی‌های ژنتیکی و اکولوژیکی آن می‌توان به نتایج ارزشمندی دست یافت. افزایش اطلاع رسانی و آگاهی عمومی نسبت به درختان کهنسال، حصار کشی در اطراف درخت، نصب تابلو و .. از جمله عوامل موثر در حفاظت از این اثر طبیعی ارزشمند بشمار می آید.

ایران پرندگان جاده زیبایی بندر انزلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر