کد خبر: 809034 A

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

مدیر کل اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: 102واحد بوم گردی در گیلان با میزان اشتغال 359 نفر در حال اجرا است.

به گزارش ایلنا از رشت، شهرود امیر انتخابی مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان اظهار داشت: سهم زیرساخت های گردشگری روستاها مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال بوده است.

امیر انتخابی افزود: طرح‌های در حال اجرای تاسیسات گردشگری در سطح استان 270 پروژه است که از میان بالغ بر 200 پروژه در روستاها هستند که شامل هتل ، هتل آپارتمان ، مهمانپذیر ، سفره خانه سنتی ، بوم گردی و مجتمع های اقامتی پذیرایی و... است.

امیر انتخابی ادامه داد: پروژه های عمرانی زیر ساختی انجام شده در روستاها از سال 1388 تاکنون شامل پروژه های راهسازی، آبرسانی، تامین روشنایی، محوطه سازی فضا های گردشگری و ... بوده و به میزان مبلغ تقریبی 200 میلیارد ریال بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار داشت: با توجه به افزایش سالانه میزان مسافران و گردشگران ورودی به استان و به منظور رونق کسب و کار روستایی و جهت تسهیل روند صدور موافقت اصولی اولیه جهت افتتاح اقامتگاه های بومگردی، تفاهم نامه ای در سطح استانی مابین معاونت عمرانی استانداری استان ، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در تاریخ 30/ 9/ 96 منعقد شده و بر همین اساس و به منظور پیگیری و تسریع در روند رسیدگی به درخواست های واصله، از تاریخ انعقاد تفاهم نامه تا کنون ، 36 جلسه کمیته بوم گردی استان برگزار شده که در طی این جلسات تعداد 625 پرونده که دارای شاخص‌های اقامتگاه بومگردی و معیارهای قرارگیری گردشگران در فضای زندگی روستایی و... مورد تایید بوده و موفق به دریافت موافقت اصولی اولیه شده اند.

وی ادامه داد: در این بازه زمانی تعداد 102 واحد با میزان سرمایه گذاری ۸۰۰۰۰۰ میلیون ریال و اشتغال 359نفر، موفق به اخذ پروانه ساختمانی و صدور مجوز ایجاد و شروع عملیات ساخت گردیده اند که از این میان تعداد 32 واحد بومگردی در روستاها با میزان اشتغال 143 نفر، موفق به اخذ مجوز بهره برداری شش ماهه از سوی معاونت گردشگری این اداره کل شده اند و در حال ارائه خدمات به بومگردان می باشند، پیش بینی می شود تا پایان سال 98 به این تعداد دست کم 40 واحد دیگر افزوده شود.

اشتغال شاخص گردشگری گردشگری و صنایع دستی مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر