کد خبر: 807013 A

استاندار گیلان :

استاندار گیلان گفت: تعاون زمینه ساز توسعه و افزایش تولید داخلی است.

به گزارش ایلنا از رشت،  ارسلان زارع در همایش تجلیل از تعاونی های برتر استان گیلان که با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، با بیان اینکه تعاون زمینه ساز توسعه است و هدف سیاست توسعه، افزایش تولید داخلی است، اظهار داشت: تعاونی ها همچنین بسترساز اشتغال آفرینی در جامعه هستند و از لحاظ اقتصادی به عدالت و از حیث فرهنگی بـه ارزش های اخلاقـی توجه دارند و در عین حال از انضباطی داوطلبانـه برخوردارند.

استاندار گیلان اظهار داشت: مزیت های طبیعی و همچنین موقعیت استراتژیکی گیلان، بسترساز نقش آفرینی بیشتر تعاونی ها برای رونق صادرات و کمک استان به اقتصاد ملی از یکسو و توسعه فعالیت های تولیدی منحصر گیلان بویژه در حوزه شیلات اعم از فعالیت های صیادی و پرورش ماهی از سوی دیگر است.

وی با بیان اینکه طرح ملی اشتغال روستایی نیز از ابعاد مختلف قابل توجه است، افزود: این طرح در کنار ایجاد فرصت های شغلی، زمینه ساز خلاقیت و کارآفرینی بوده و همچنین شرایط ماندگاری در روستاها را بیشتر از قبل آماده می کند و در کنار این موارد مهم، محصول و برند هر منطقه را تولید می‌کند که می‌تواند و باید در درازمدت، به عرصه رقابت وارد شود.

زارع دربرگیری گستره وسیعی از اشتغالزایی را یکی دیگر از مزیت های تعاونی ها عنوان کرد و گفت: تعاونی ها از روستاها تا شهرهای بزرگ، از خیابان و مزرعه و کارگاه کوچک و بزرگ صنعتی تا درون خانه فعالیت دارند و همچنین ظرفیت کمی مغفول مانده اما حضور موثر بانوان توانمند را نیز مورد توجه دارند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته صادرات ۳۲ میلیون دلاری از طریق شرکت های تعاونی استان گیلان انجام شده است، افزود: در این حوزه به نسبت سال ۹۶، ۸۰ درصد افزایش داشته ایم و این روند باید در سال جاری نیز، مسیر رو به رشد خود را بپیماید و به میزان بیش از پنجاه میلیون دلار برسد.

وی با اشاره به اینکه تعاونی‌ها باید برای بهبود جایگاه گیلان در حوزه اشتغال نیز نقش آفرینی کنند، خاطرنشان کرد: با توسعه کارآفرینی از جمله کارآفرینی اجتماعی،  بخش غیردولتی را در اقتصاد کشور مشارکت داده و توسعه مبتنی بر دانایی را با ایجاد و گسترش پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری با مشارکت تشکل های تعاونی، ایجاد و توسعه بانک اطلاعات کارآفرینی در بخش تعاون و مواردی از این قبیل محقق سازند.

نماینده عالی دولت در گیلان به تشکیل تعاونی های توسعه و عمران در پنج شهرستان استان تاکنون اشاره کرد و گفت: تعاونی های توسعه و عمران شهرستان ها، ظرفیت قانونی مناسبی برای تحرک بخشی اقتصاد محلی و مشارکت در اجرای پروژه های عمرانی دولت بدون تشریفات است که در استان گیلان تعداد این تعاونی ها باید تا پایان سال دو برابر شوند.

وی در پایان تصریح کرد: انتظار بیشتری از نقش آفرینی و فعالیت تعاونی های مرزنشینان در اقتصاد استان دارم.

پیش از این همایش نیز نشست شورای هماهنگی مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان گیلان با حضور ارسلان زارع استاندار گیلان و نصراله بازوند معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

پوشش خلاقیت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تولید داخلی تعاونی های برتر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر