کد خبر: 799323 A

مدیر کل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: بازار تاریخی آسیابر دیلمان یکی از مهم‌ترین بازارهای تاریخی سنتی روستایی، واقع در روستای تاریخی و 3500 ساله آسیابر از توابع شهرستان سیاهکل ثبت ملی می‌شود.

به گزارش ایلنا از ماسوله، شهرود امیرانتخابی گفت: در حال حاضر بالغ بر 50 مغازه سنتی در این بازار تاریخی قرار دارد و در گذشته صاحبان مشاغل سنتی از قبیل چلنگری، طب سنتی، پالان‌دوزی، خیاطی، خواربار فروشی، چایخانه البسه فروشی و نانوایی در آن مشغول فعالیت بودند.

امیر انتخابی با اشاره به اینکه در طی سال‌های گذشته برگزاری جشن نوروزبل در این منطقه، که یکی از سنت‌های قدیم دیار گیلان بوده و توسط میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده، موجب رونق و توسعه گردشگری در داخل بازار به شیوه سنتی در برخی ایام خاص سال شده است.

وی ادامه داد:در سال‌های گذشته بخشی ازبازار قدیمی سنتی آسیابر توسط اهالی روستا به دلیل برگزاری مراسم نوروزبل و رونق گردشگری احیا شده است و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در راستای حفاظت و حراست از این بازار قدیمی جهت ثبت این بازار قدیمی برای دهیاری و شورای محل طی مکاتباتی جداگانه، ابلاغ به مالک ارسال کرده است.

شهرود امیر انتخابی خاطر نشان کرد: پرونده مقدماتی ثبت بازار سنتی آماده شده اما به جهت تکمیل پرونده ثبتی و به دلیل اهمیت موضوع به تامین اعتبار نیاز بود ؛ لذا به این منظور مذاکراتی با یکی از تشکل‌های مردم نهاد انجام شد که نتیجتاً توافقی حاصل شد تا با همکاری انجمن میراث فرهنگی و طبیعی گیلان این پرونده ثبتی تکمیل شود.

وی در خصوص اقدامات پیش رو خاطر نشان کرد: امیدواریم تا پایان شهریور ماه بازار تاریخی و سنتی آسیابر را، به عنوان تنها بازار سنتی ثبت شده گیلان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رساند.

امیر انتخابی در ادامه خاطرنشان کرد: همه هزینه‌های مربوط به این پرونده توسط انجمن حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی گیلان پرداخت شده است.  علاوه بر این بازار آثار تاریخی دیگری نیز در این روستا وجود دارند که تعدادی از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان از حمام قدیمی مربوط به دوره صفویه، گورستان‌های تاریخی و قنات تاریخی یاد کرد که همگی این آثار قابل احیا بوده و می‌تواند این روستا را به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری کشور مطرح کند و رسیدن به این هدف بزرگ نیازمند همراهی و همدلی مردم عزیز منطقه به ویژه روستای تاریخی آسیابر است.

 
استان گیلان چای صنایع دستی صنایع دستی و گردشگری گورستان سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر