سرخط خبرها:
کد خبر: 795511 A

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد اسلامی:

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: سالانه سه هزار نفر از اصحاب رسانه کشور تحت پوشش بیمه پایه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند.

به گزارش ایلنا از رشت، نشست مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران مسئول و خبرنگاران رسانه‌های مکتوب و مجازی گیلان، شب گذشته در رشت برگزار شد.

فیروز فاضلی در ابتدای این نشست گفت: رسانه‌های  گیلان همیشه در کشور زبانزد بودند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه تعامل خوبی بین این اداره‌کل و اهالی رسانه در استان وجود دارد، افزود: از آنجا که تصمیم بر این شد که مراسم روز خبرنگار به نشست خبری تبدیل نشود، آقای دربندی ک در جمع ما حضور یافتند تا پاسخگوی سؤالات و دغدغه‌های اهالی رسانه ها باشند.

سپس، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون بیش از ١١ هزار و ٤٠٠ مجوز رسانه صادر شده است که از این تعداد پنج هزار و ٧٠٠ مجوز فعال است و بقیه یا شروع نکرده‌اند یا در گذشته فعالیت داشته و حالا غیر فعال هستند.

محمدرضا دربندی با بیان اینکه از مجموع مجوزهای صادر شده، چهار هزار و ١٠٠ مجوز مربوط به نشریات مکتوب و یک هزار و ٥٧٠ مجوز مربوط به پایگاه‌های خبری و تحلیلی است، افزود: همچنین ٣٠ خبرگزاری نیز در کشور مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه میزان صدور مجوز ما از حالت استاندارد خارج شده است، گفت: ایران در حالی ٣٠ خبرگزاری دارد که کل کشورهای اتحادیه اروپا که شامل ٢٨ کشور می‌شود، تعداد خبرگزاری‌های آن‌ها به ٣٠ تا نمی‌رسد.

دربندی به جزئیات مجوز نشریات مکتوب اشاره و تاکید کرد: از مجموع مجوز نشریات، ٣٠٠ روزنامه، یک هزار و ٨٠٠ هفته‌نامه و دو هفته‌نامه و ٢ هزار ماهنامه و فصلنامه هستند.

وی با اشاره به وجود ٣٥٠ نشریه در حوزه تخصصی ورزش و ٢٨٠ نشریه در حوزه تخصصی دین، معارف و قرآن، تصریح کرد: همچنین ٧٥ نشریه تخصصی کودک و نوجوان، ٩٠ نشریه تخصصی خانواده، سرگرمی و جدول و ١٢ نشریه مربوط به اقلیت‌های دینی در کشور فعالیت می‌کنند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یک هزار و ٤٠٠ مدیر مسئول رسانه در کشور خانم هستند، خاطرنشان کرد: همچنین ١٥٠ مدیر مسئول رسانه، از اهل سنت هستند.

وی، یک از برنامه‌های اصلی اداره‌کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی را توجه به بدنه اصلی رسانه یعنی خبرنگاران دانست و تصریح کرد: بیمه یکی از مسائل مهم در این زمینه است که با نگاه به این موضوع، سالانه سه هزار نفر از اصحاب رسانه تحت پوشش بیمه پایه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند و سهمیه بیمه تکمیلی نیز برای سه هزار نفر در نظر گرفته شده است.

دربندی به امکان استفاده از اینترنت بدون فیلتر برای خبرنگاران اشاره کرد و گفت: این طرح طی چند سال گذشته با هماهنگی وزیر ارتباطات برای خبرنگاران برقرار شد ولی بنا به دلایلی از سوی نهادهای نظارتی با ایراد روبرو شد و از بهمن سال گذشته تا یک ماه پیش متوقف شد.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: پس از هماهنگی‌های انجام شده و رفع ایرادات، این طرح دوباره در حال ثبت‌نام است و خبرنگاران متقاضی بدون محدودیت از سراسر کشور می‌توانند از اینترنت بدون فیلتر استفاده کنند.

دربندی در ادامه به ساماندهی پرداخت یارانه اشاره و و خاطرنشان کرد: در گذشته یارانه فقط به نشریات مکتوب اهدا می‌شد ولی دو سال است که خبرگزاری و پایگاه‌های خبری و تحلیلی نیز یارانه دریافت می‌کنند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سه شرط دریافت یارانه برای پایگاه‌های خبری و تحلیلی اشاره و تصریح کرد: فعالیت پایگاه خبری در استان‌های کم برخوردار، فعالیت تخصصی پایگاه‌ خبری و پایگاه‌های برتر در رتبه‌بندی معاونت مطبوعاتی از شرایط دریافت یارانه برای پایگاه‌های خبری و تحلیلی است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بسته شدن نشریات و رسانه‌ها در سال‌های گذشته اشاره و تاکید کرد: در حال حاضر هیچ رسانه‌ای مگر به خواست هیئت مدیره و صاحب امتیاز  آن تعطیل نمی‌شود.

وی اظهار کرد: در گذشته وزارت صمت مسئول کالاهایی بود که با ارز دولتی وارد می‌شدند اما سال گذشته این مسئولیت به وزارت ارشاد سپرده شد و در کارگروه تشکیل شده برای خرید حدود ١٣ هزار تن کاغذ مجوز صادر شد که یک هزار و ٥٨٤ نشریه از این کاغذها استفاده کردند و تنها نشریات غیر فعال یا آنهایی که فعالیت کمی داشتند، کاغذ به آنها تعلق نگرفت.

دربندی با اشاره به اینکه از ٢٠ اردیبهشت تاکنون، یک هزار و ٣٠٠ تن کاغذ توزیع شده است، اذعان کرد: در حال حاضر، کمبود کاغذ وجود ندارد و مبنا برای دادن کاغذ، اعلام وصول نشریات است.

اصحاب رسانه پوشش مطبوعات وزارت ارشاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر