کد خبر: 787029 A

معاون میراث فرهنگی استان گیلان خبر داد:

معاون میراث فرهنگی استان گیلان گفت: اثر تاریخی و ارزشمند "گراند هتل بندر انزلی" از نظر ویژگی‌های تاریخی ـ فرهنگی واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی کشور شناخته شد و با شماره 32513 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش ایلنا از بندرانزلی، ولی جهانی در این باره اظهار داشت: در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول کشور، اثر فرهنگی-تاریخی «گراند هتل بندر انزلی» که از بناهای مربوط به اواخر دوره قاجار در ایران است، پس از گذراندن تشریفات قانونی در فهرست آثار ملی کشور جای گرفت. گراند هتل جزء اولین مهمانپذیرهای مدرن با اقتباس از معماری اروپایی در ایران است.

معاون میراث فرهنگی استان گیلان  ادامه داد : درج تاریخ 1917 میلادی به شکل سیمان بری بر روی بخشی از جداره بنا، حکایت از تاریخ ساخت این بنا در اواخر دوره قاجاریه در ایران دارد. وجود تزئینات سیمان بری، ستونها و سرستونهای سیمان بری شده در ایوان ها، ورودی ها و پنجره ها و پوشاندن کل نما با طرح و نقش ها و ابزارهای خاص، از این هتل تاریخی، اثری ماندگار و منحصر بفرد ساخته است.

وی افزود: از آنجایی که حفاظت از آثار تاریخی ـ فرهنگی از وظایف ذاتی سازمان میراث فرهنگی محسوب می شود، لذا این اداره کل با همت کارشناس  معاونت میراث فرهنگی استان همواره می کوشد، تا آثار به جای مانده از گذشتگان را حفاظت و به آیندگان واگذار کند.

 

استان گیلان سیمان مجلس شورای اسلامی معاون بندر انزلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر