کد خبر: 781146 A

عاقل‌منش مطرح کرد:

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت گفت: در زمینه پاسداشت و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه فقط شورا و شهرداری به تنهایی نمی توانند عهده دار مسئولیت باشند، بلکه مشارکت تمامی ادارات و سازمان‌های فرهنگی شهر و استان لازم و در این راستا باید هم افزایی لازم صورت پذیرد.

به گزارش ایلنا از رشت، جلسه تصمیم گیری در خصوص تصاویر شهدا در سطح شهر و نقاشی دیوار بیرونی گلزار شهدا به میزبانی فرمانده سپاه قدس گیلان در دفتر سردار محمد عبدالله‌پور با حضور محمدحسن عاقل‌منش رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت، ناصر حاج محمدی شهردار رشت و سجاد محجوب رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری رشت، علیرضا حسنی رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت و همچنین حضور معاون بنیاد شهید استان گیلان و رییس ستادکنگره ۸۰۰۰ شهید استان گیلان برگزار شد.

محمد حسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت در این دیدار با تاکید بر رسالتی که بر دوش همه برای پاسداشت مقام شهدا وجود دارد، اظهار داشت: در زمینه پاسداشت و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه فقط شورا و شهرداری به تنهایی نمی توانند عهده دار مسئولیت باشند، بلکه مشارکت تمامی ادارات و سازمانهای فرهنگی شهر و استان لازم و در این راستا باید هم افزایی لازم صورت پذیرد.
 
عاقل منش از اقدامات انجام شده شورای شهر رشت و شهرداری در خصوص مقوله مهم بسط و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت به موارد زیر اشاره کرد:
 
- نام گذاری کوچه ها و خیابانهای شهر به نام شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم
- مشارکت و اجرای فعالیتهای متنوع فرهنگی و هنری ازقبیل تئاتر خیابانی
- برگزاری نمایشگاههای عکس و به همت شورا و شهرداری رشت
- ساخت المانهای مربوط شهدا و نصب تصاویر شهدا والامقام در سطح شهر
 
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا بیان داشت: با توجه به نزدیک بودن سالگرد شهادت شهید مدافع حرم بابک نوری هریس و با اعلام کمیسیون نامگذاری و با تصویب شورای اسلامی شهر رشت یکی از خیابانهای این شهر به نام این شهید نامگذاری شد.
 
محمد عبدالله پور فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در این دیدار ضمن ارج نهادن به مقام شهدای شهر رشت یادی از خاطرات شهدا و همچنین کنگره ۸۰۰۰ شهید گیلان و تشکر ویژه از شهرداری رشت برای مشارکت و اجرای خوب کنگره ۸۰۰۰ شهید داشت و تشکیل کارگروهی برای طراحی و ساخت یادمان و المان شهدا و تهیه فیلم و مستند و ... فعالیت های مختلف فرهنگی را برای آشنایی جوانان و نوجوانان با شهدا و فرهنگ شهادت را الزامی دانست.
ناصر حاج محمدی شهردار رشت در این جلسه با اشاره به قداست و تکرار ناشدنی بودن خون این شهیدان تاکید کرد که باید به نحو احسن از مقام شامخ شهدای شهر رشت تجلیل شود.
 
وی تاکید کرد: وظیفه شهرداری رشت است که به بهترین نحو به پاسداشت خون شهدا از این عزیزان تجلیل کند.
 
شهردار رشت تاکید کرد که المان ها باید از جنس عالی و بهترین متریال ها باشند و دادن فراخوان برای طراحی یادمان ها و المان ها را با اهدای جوایز به طرح های برتر در نظر گرفت و اجرای کار توسط هنرمندان زبده و همکاری دانشگاهیان در این مهم را شرط دانست.
 
سجاد محجوب رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری رشت با اشاره به مقام شامخ شهیدان و لزوم پاسداشت شهدا و رواج فرهنگ شهادت در جامعه را یکی از دغدغه های اصلی خود در ادامه دادن راه شهدا و زنده نگه داشتن یاد آنها دانست که با ساخت المانها و یادمانها در سطح شهر رشت حفظ و زنده نگه داشته می شوند.
 
وی همچنین از اقدامات صورت گرفته و در دست اقدام سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری سخن گفت و ساخت یادمان شهدای گمنام در بوستان ملت رشت که حدود هفتاد درصد پیشرفت فیزیکی داشته و احداث یادمان شهدا در شهرک مسکن مهر را که عملیات اجرایی آن پس از ابلاغ طرح از سوی بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس آغاز خواهد شد یاد آور شد.
 
ساخت المان شهدای مدافع حرم، ساخت المان سردار شهید قلی پور و ساخت المان شهیدان شمسی پور را از جمله کارهایی برشمرد که توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری انجام گرفته است.
 
محجوب افزود: از ابتدای شروع بکار در سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهری یکی از دغدغه های اصلی خود را برگزاری بزرگداشت و کنگره شهدا دانست.
 
رییس سازمان همچنین اشاره به تذکراتی که با اداره برق در خصوص نصب تابلوهای تمثال شهدا بر روی تیرهای چراغ برق بلوارها داشته کرد و به دلیل سنگینی و فشار مضاعف تابلوها عنوان داشت که تیره برق ها توان و ایستایی لازم را ندارند و در شرایط جوی نامساعد مشکلاتی را ایجاد می‌کنند.
 
همچنین با توجه به وضعیت آب و هوا و بارندگی ها، رنگ تصاویر شهدا از لحاظ بصری و زیبایی، مستهلک شده اند لذا با توجه به هزینه بالای ساخت پایه های جدید و تعویض تصاویر مساعدت و همکاری لازم در خصوص مشارکت سایر سازمان ها و ارگان ها را لازم دانست.
 
این جلسه به دعوت رئیس کنگره ۸۰۰۰ شهید استان گیلان تشکیل شد و ایشان به همراه رئیس سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت و معاون بنیاد شهید استان گیلان به ایراد سخنانی پرداختند.
جامعه شورای اسلامی شهر شهرداری فرهنگ ایثار و شهادت کمیسیون فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر