کد خبر: 778098 A

به منظور ایجاد سایت موزه آغاز شد:

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: گمانه‌زنی در محوطه باستانی کهنه گوراب (لگموج) شهرستان املش به منظور ایجاد سایت موزه آغاز شد.

به گزارش ایلنا از املش،شهرود امیرانتخابی بیان کرد: این محوطه در بین روستای کهنه گوراب، شکرپس و لگموج از توابع دهستان املش شمالی و بخش مرکزی شهرستان املش قرار دارد. امروزه این محوطه در مالکیت اهالی روستای کهنه گوراب است. بخشی از محوطه کاربری کشاورزی (کشت برنج و باغ چای) و مسکونی دارد. قسمت‌های زیادی از محوطه فوق بر اثر کاوش غیرمجاز و احداث جاده تخریب شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ادامه داد: بر اساس مطالعات اولیه و پراکنش قطعات سفال و کاشی به نظر می‌رسد محوطه همزمان با قرن 8 تا 11 هجری تقریبا معاصر با فرمانروایی حاکمان آل کیا در منطقه و قابل تطبیق با متون تاریخی باشد. پراکنش فراوان سفال سقف، کاشی، سفال منقوش، پی سنگی و آجری بناهای تخریب‌شده، گذر شاهراه عباسی از کنار این محوطه همگی حاکی از وجود سایتی با ارزشِ فراوان، مربوط به دوران اسلامی در منطقه شرق گیلان (بیه پیش) است.

وی افزود : به نظر می‌رسد کهنه گوراب به عنوان یکی از روستاهای اقماری شهر تمیجان مطرح بوده است زیرا فاصله محوطه از شهر تمیجان و پل تاریخی آن تقریبا 3 کیلومتر است. با سقوط سلسله سلاطین کیایی در سال 1000 هجری قمری، شهر تمیجان و روستاهای اطراف آن رو به خرابی رفت.

امیر انتخابی در پایان گفت : امید است در فصول آینده با همکاری سازمان‌های مربوطه در انجام کاوش‌های دقیق باستان‌شناسی، زوایای تاریک این محوطه غنی اسلامی بر ما آشکار شود. این گمانه‌زنی از تاریخ 20/03/98 تا 18/04/98 اعتبار دارد.

 

استان گیلان باستانی صنایع دستی و گردشگری موزه کشت برنج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر