کد خبر: 766321 A

استاندار گیلان:

نماینده‌عالی دولت در گیلان گفت: تاکید داریم جشنواره‌ها و رویدادها با محوریت دولت نباشد و فعالان آن حوزه و مردم به‌صورت جدی پای کار بیایند و دولت حمایتگر باشد؛ زیرا جشنواره‌ها با این روش پایدارتر و اثربخش خواهند بود.

به گزارش ایلنا از رشت، مصطفی سالاری در دیدار با حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران اظهار داشت: استان گیلان آمادگی دارد با توجه به انعقاد تفاهم‌نامه منعقد شده با محوریت شهرداری لاهیجان، سازمان چای، جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های مرتبط حمایت کامل را جهت برگزاری جشنواره بین‌المللی چای در شهر لاهیجان انجام دهد.

وی با بیان اینکه در صورت برنامه‌ریزی و اقدام سریع می‌توان سال‌جاری جشنواره چای را برگزار کرد، افزود: خوشبختانه امسال وضعیت فعالان صنعت چای و چایکاران خوب است و بدین جهت شرایط سال رونق چای، فرصت خوبی برای برگزاری جشنواره است. وضعیت خوب موجود حاصل اقدامات حمایتی دولت از صنعت چای، برنامه ریزی و اقدامات استانی، حذف ارز دولتی از واردات چای، شرایط ارزی و بازار و بارندگی ها بوده است که هم بر کیفیت محصول و هم بر قیمت چای تا حد بسیار خوبی موثر بوده است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره چای در بهتر معرفی کردن این محصول کمک می‌کند، تصریح کرد: کارخانه‌داران چای باید ضمن مشارکت در این جشنواره‌، محصولات، بسته‌بندی‌ها و نوع فرآوری چای بویژه توسط شرکت‌های بین‌المللی را مشاهده کنند تا موجب رقابت بین آنان شود.

 سالاری افزود: این نوع جشنواره‌ها صرفاً بُعد فرهنگی ندارد بلکه به اقتصاد استان و معیشت مردم هم کمک قابل توجهی می‌کند.

استاندار گیلان با اشاره به پیشنهاد دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران برای برگزاری جشنواره‌ بین‌المللی نوروز همزمان با جشنواره چای خاطرنشان کرد: شهر لاهیجان ظرفیت و پتانسیل بالای طبیعی و گردشگری دارد و ما آمادگی داریم که بر اساس همکاری کمیسیون ملی یونسکو و شهرداری لاهیجان میزبان این جشنواره‌ها باشیم.

استاندار گیلان با اشاره به برخی آیین‌ها و جشن‌های سنتی و محلی که از گذشته توسط مردم در نقاط مختلف گیلان برگزار می شود، تصریح کرد:   منجسم‌تر کردن و اطلاع رسانی کامل‌تر می‌تواند افراد مخاطب بیشتر، تولیدکنندگان و خریداران بیشتر به همراه داشته باشد که قطعا به اقتصاد استان و مردم کمک خواهد کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه استان گیلان علاوه بر چای در محصولات دیگر نظیر برنج، ابریشم، گل‌گاوزبان، حصیر و ... ظرفیت بالایی دارد، گفت:  به‌دنبال برگزاری جشنواره‌هایی مرتبط با این محصولات هستیم اما تاکید داریم که این جشنواره‌ها و رویدادها با محوریت دولت نباشد و فعالان آن حوزه و مردم بصورت جدی پای کار بیایند و دولت صرفا حمایتگر باشد؛ زیرا جشنواره‌ها با این روش پایدارتر و اثربخش خواهند بود.

در پایان این دیدار، تفاهم‌نامه دوجانبه بین شهرداری لاهیجان و کمیسیون ملی یونسکو در ایران در راستای توسعه همکاری در محورهای فرهنگی، علمی، آموزشی، اجتماعی و ارتباطات و همچنین ترویج صلح و همزیستی مسالمت آمیز در زندگی شهری مبادله شد.

چای دولت یونسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر