کد خبر: 765163 A

رئیس سازمان صمت استان گیلان:

رئیس سازمان صمت استان گیلان با بیان اینکه در دهه ۸۰ با توجه به ورود بی رویه پوشاک از چین، ضربه مهلکی به صنعت نساجی وارد شد، گفت:اگر یک واحد صنعتی راکد شود جفا به کل کشور است.

به گزارش ایلنا از رشت، فرهاد دلق پوش در حاشیه بازدید از واحد صنعتی ریسندگی خاور مطرح کرد: پتانسیل هیچ جایی در کشور به اندازه استان‌های ساحلی به ویژه گیلان و مازندران مهیای ایجاد فعالیت صنایع نساجی نیست.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه رطوبت خدادادی در گیلان باعث خوش ریسی می‌شود و کار ریسندگی را تسهیل می‌کند، افزود: اهلیت و تخصص سرمایه‌گذاران در بخش صنعت تحلیل و بررسی شود تا در هنگام خصوصی‌سازی بخش صنعت دچار آسیب نشود.

وی افزود: به هیچ وجه در احیاء و حفظ ظرفیت‌های اقتصادی کشور با احدی تعارف نمی‌کنیم و بویژه صنعت نساجی و ریسندگی برای رونق اقتصاد و افزایش اشتغال یک فرصت و امکان ملی است که در گیلان واقع شده است.

وی با بیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی فعالیت هر واحد صنعتی تیری در چشم دشمن است، تصریح کرد: اگر یک واحد صنعتی راکد شود جفا به کل کشور است و به ویژه صنعت نساجی یک زنجیره است و هر کدام از این حلقه ها باید در جای خود حفظ شود تا بتواند وظیفه در اشتغال و اقتصاد به نحو مطلوب ایفا کند.

دلق پوش سرمایه‌گذاری در تولید را فرای درآمدزایی دانست و گفت: تلاش و سرمایه‌گذاری در حوزه تولید به مردم جامعه حیات و زندگی می بخشد و اثرات آن همانند حوزه‌های دیگر کوتاه‌مدت نخواهد بود و با ارزش افزوده ایجاد شده در آن، سود حاصله تداوم و استمرار خواهد داشت.

وی برای اعطای تسهیلات نوسازی و بازسازی از صنایع نساجی قول مساعد داد و گفت: برای ایجاد مجدد تاسیسات و ابنیه کارخانجات در زمان کنونی صدها برابر باید هزینه شود ولی با نوسازی و بهسازی به روز رسانی ماشین آلات می توانیم زمینه فعالیت آن را با ارزش افزوده مضاعف فراهم کنیم.

این مسئول با بیان اینکه در دهه ۸۰ با توجه به ورود بی رویه پوشاک از چین، ضربه مهلکی به صنعت نساجی وارد شد مطرح کرد: با عنایت به فضای کنونی و موقعیت ایجاد شده با توجه به عدم ورود کالای قاچاق ، فرصت ارزشمندی است که این وضعیت پویا تر از گذشته به فعالیت ادامه دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از فعالسازی انجمن تخصصی صنعت نساجی و پوشاک در استان سخن گفت و ادامه داد: با تشکیل انجمن می توانید بسیاری از مسائل خود را به صورت جمعی با در نظر گرفتن منافع این صنعت دنبال کنید و سیاست گذاری برای کسب بازارهای هدف از تولید تا فروش با رویکرد حمایتی به صورت جدی پیگیری شود.

متولی بخش صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در بخش دیگر از سخنان خود پیرامون وضعیت شرکت پوشش گفت: چنانچه مشکلات و گره حقوقی شرکت پوشش برطرف شود مابقی امور آن نیز قابل رفع و رجوع و پیگیری است.

وی همچنین جهت تسریع در حل و فصل مسائل حقوقی و قضایی بخش تولید و صنعت عنوان کرد: پیشنهاد تشکیل شعبه قضایی ویژه صنعت در استان داده شده است تا ضمن رویکرد تخصصی و دیدگاه حمایتی، پرونده های مرتبط به تولید و صنعت بدون فوت وقت رسیدگی شود.
در ادامه این بازدید حمزه علی حاجی پاشا مدیرعامل شرکت ریسندگی خاور اعلام کرد: اکنون این شرکت با ظرفیت ۱۹۰۰ تن در سال در حال فعالیت است و هدفگذاری شده این ظرفیت به دو هزار و ۳۰۰ تن در سال جدید برسد.

مدیرعامل شرکت ریسندگی خاور ، تعداد شاغلین در کارخانه در حال حاضر ۲۲۵ نفر برشمرد و اظهار داشت: عمده‌ترین مشکل این واحد بزرگ ریسندگی مصرف بالای انرژی ماشین آلات به علت بروز نبودن ماشین‌آلات است ولی در صورت بازسازی و نوسازی ظرفیت اشتغال این شرکت تا ۵۰۰ نفر قابل افزایش است.

 

چین سرمایه صنعت نساجی واحد صنعتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر