کد خبر: 763510 A

معاون میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

معاون میراث فرهنگی استان گیلان گفت: چندین سازه دستکند زیرزمینی در شهر جیرنده شهرستان رودبار واقع در جنوب استان گیلان کشف شد.

به گزارش ایلنا از روبار، ولی جهانی معاون میراث فرهنگی استان گیلان عنوان داشت: بنابر گزارشات واصله از سوی اداره میراث فرهنگی شهرستان رودبار در تاریخ 28/ 1/ 1398 مبنی بر کشف شواهدی از سازه‌های دستکند زیر زمینی شهر جیرنده رودبار، گروه پژوهشی به سرپرستی این معاونت جهت بررسی‌های لازم به منطقه اعزام شد که بر اساس بررسی‌های اولیه مشخص شد که سازه‌های مذکور متشکل از چندین تونل تودرتو بوده که در زیر بخش‌هایی از شهر جیرنده امتداد یافته است.

جهانی با ذکر جزئیاتی از این سازه‌ها، عنوان داشت: فضای ورودی فعلی سازه بدلیل رسوب‌گذاری و ریزش صعب‌العبور است که با ادامه مسیر به داخل سازه فضا تنگ‌تر شده و در بخش‌هایی بطور کامل در اثر رسوب‌گذاری و نفوذ گل و لای مسدود شده است که جهت بازگشایی نیاز به انجام کاوش‌های باستان‌شناسی دارد.

ولی جهانی با بیان اینکه در جوانب این سازه، نورگیرهایی جهت تامین روشنایی مورد نیاز در این سازه تعبیه شده که در نوع خود جالب توجه است.

وی در ادامه افزود: اطلاعات محلی و بررسی‌های صورت گرفته گویای وجود سازه‌های مشابه و متعدد دیگری در این منطقه است که کاربری‌های مختلفی همچون مخفی‌گاه، سکونتگاه فصلی، مکان مذهبی و یا تونل‌های معدن یابان برای آن مطرح شده که این موارد نیز همچون تاریخگذاری، مساحت و پلان این سازه‌ها نیازمند بررسی و پژوهش‌های هدفمند باستان‌شناسی بوده که در دستور کار این اداره کل قرار دارد و تا پیش از انجام مطالعات، بیان عنوان شهر زیرزمینی برای این سازه‌ها می‌تواند تنها نظراتی شتابزده باشد.

وی با اشاره به پتانسیل‌های گردشگری بالای شهر جیرنده بیان داشت: کشف این سازه زیرزمینی در جیرنده در آینده می‌تواند این شهر را به مناطق موفق در جذب گردشگر در گیلان و کشور تبدیل شود.

وی افزود: در صورت تامین اعتبار و با اتکا به پتانسیل‌های استانی این آمادگی وجود دارد که کاوش هدفمند و علمی بر روی این آثار جهت پاسخگوی به ابهامات انجام شود. سازه دستکند جیرنده دومین سازه زیرزمینی استان گیلان است که به نظر می‌رسد مربوط به اوایل اسلام و یا حتی پیش از آن باشد.

 

استان گیلان روشنایی گردشگری معاون معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر