کد خبر: 751028 A

طیفوری خبر داد:

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان گفت: شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم اسفند‌ماه 1397 کشور و گیلان منتشر شد.

به گزارش ایلنا از رشت، وحید طیفوری بیان کرد: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت بر اساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

طیفوری ادامه داد: بر اساس شاخص قیمت بدست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل» (مقایسه تغییر قیمت 12 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه» (مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه» (مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم  است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در اسفند‌ماه به ترتیب 26.9 و 24.2 درصد است، افزود: استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، دارای رتبه بیست و ­پنجم بالاترین نرخ تورم کشور است.

طیفوری خاطرنشان کرد: بالاترین نرخ تورم کشور مربوط به استان ایلام 31.7 درصد و کمترین مقدار مربوط به استان کرمان با 21.6 درصد بوده است. همچنین 4 استان مجاور این استان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل به‌ترتیب دارای رتبه‌های هجدهم، بیستم، بیست و سوم و بیست و هفتم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه شانزدهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب 38.2و 35.5 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب 22.4 و20.3 درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در خصوص نرخ تورم شهری گفت: این نرخ در کل کشور و استان در اسفند‌ماه به ترتیب 26.6 و 24.2 درصد است.

وی به نرخ تورم روستایی نیز اشاره کرد و ادامه داد: این نرخ در کل کشور و استان در اسفند‌ماه به ترتیب 28.1 و 24.1 درصد بوده است.

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه اسفند­ماه سال جاری را در کشور و استان به­ترتیب برابر 47.5 و 45.2 درصد اعلام کرد.

وی اظهار داشت که بررسی تغییرات شاخص قیمت اسفند‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر 3.9 درصد و استان برابر 4.1 درصد بوده است.

استان کرمان تورم سازمان مدیریت و برنامه ریزی شاخص معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر