کد خبر: 744611 A

رئیس اداره کنترل شبکه معاونت بهره‌برداری برق منطقه‌ای گیلان گفت: آزمون خودراه‌اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی گیلان با حضور نمایندگان دیسپاچینگ ملی کشور و دیسپاچینگ منطقه‌ای شمال، دیسپاچینگ برق گیلان، شرکت توزیع، مدیران ارشد، کارشناسان و تکنسین‌های مجرب نیروگاه گیلان با موفقیت به انجام رسید.

به گزارش ایلنا از رشت، رئیس اداره کنترل شبکه معاونت بهره برداری برق منطقه ای گیلان اظهار داشت: در این سناریو فرض شده بود که تمامی نیروگاه‌های استان گیلان و شمال ایران خاموش شده‌اند و تنها نیروگاه  خودراه‌انداز استان گیلان یعنی نیروگاه گیلان برای بازیابی شبکه شمال مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارتی هدف از این عملیات ارائه راهبرد و روش بازیابی شبکه برق گیلان همگام با بازیابی شبکه برق ایران پس از بروز خاموشی گسترده و سراسری در ایران بود و دیسپاچینگ گیلان می‌بایست با هماهنگی دیسپاچینگ ملی و منطقه، عملیات بازیابی شبکه را پس از در مدار قرار گرفتن یک واحد در نیروگاه گیلان به ترتیب شروع می‌کرد.

وی تصریح کرد: برای آماده‌سازی آزمون فوق جلسه‌ای با حضور نمایندگان مدیران نیروگاه گیلان، دیسپاچینگ منطقه‌ای مازندران، دیسپاچینگ برق گیلان و شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان در سالن کنفرانس معاونت بهره‌برداری گیلان برگزار شد و چگونگی اجرا و انجام سناریوی آزمون خودراه‌اندازی نیروگاه گیلان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و صورت‌جلسه مربوطه تهیه شد.

 حسن زاده گفت: در این آزمون در نظر بود با راه اندازی یکی از واحدها، باس بی برق 230 کیلوولت پست نیروگاه گیلان برقدار و از طریق این باس، خط 230 کیلوولت و پست فومن (نفوت )  برقدار و متعاقب آن برخی از پستهای فوق توزیع غرب گیلان برقدار شوند لذا مقدمات لازم برای اجرای سناریو در نیروگاه گیلان ، دیسپاچینگ برق گیلان  و پست 230 کیلوولت فومن (نفوت) کلید خورد.

رئیس اداره کنترل شبکه معاونت بهره برداری برق منطقه ای گیلان افزود: در این راستا مانورهای لازم در پست فومن با فرامین دیسپاچینگ گیلان انجام و در ادامه، مانورهایی برای بی برق نمودن باس 81  در نیروگاه گیلان انجام شد. لیکن بدلیل خروج خودکار خط 230 کیلوولت سیکل گیلان – لوشان از عصر روز قبل و خروج خط 230 کیلوولت طارم- لوشان و نامساعد بودن شرایط جوی، مرحله بارگیری از واحد، بنا برتشخیص انجام نگردید و با در مدار قرار گرفتن واحد از مدار خارج شده ( G13) با سوخت گازوئیل و برقدار نمودن باس 81 نیروگاه و قرائت مقادیر ولتاژی و اخذ منحنی‌های راه‌اندازی واحد مربوطه با موفقیت به پایان رسید.

وی خاطرنشان کرد: این سناریو از ساعت صفر بامداد آغاز و تا ساعت 3:15 بامداد ادامه داشت که در پایان ضمن تهیه صورت‌جلسه آزمون مربوطه، از همه نمایندگان حاضر در اتاق فرمان واحد نیروگاه گیلان تقدیر و تشکر بعمل آمد.

استان گیلان ایران برق گیلان منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر