کد خبر: 734705 A

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان خبر داد:

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان از افتتاح سد لاستیکی باغبانان فومن در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت، وحید خرمی مدیر عامل آب منطقه ای گیلان در خصوص وضعیت آبی سال جاری گفت: سال آبی هر سال از مهر ماه آغاز می‌شود و به لطف خدا با بارش هایی که در کشور و حوزه آب ریز سپیدرود داشته ایم سال آبی جاری به لطف خدا انشالله بهتر از گذشته خواهد بود.

رئیس هیات مدیره آب منطقه ای گیلان افزود : در حال حاضر افزایش بارش بیش از 30 درصدی را در کشور و اندکی بیش از آن را در گیلان تجربه کرده ایم که بسیار امید بخش است.

خرمی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در خصوص میزان ذخیره آب سد سفید رود نیز گفت: گیلان بخش عمده ای از نیاز اراضی شالیزاری خود را از سد سپید رود تهیه می‌کند که در حال حاضر 704 میلیون متر مکعب ذخیره آب پشت سد است که افزایش 42 در صدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد.

 خرمی درباره نیاز آبی سایر نقاط استان که از شبکه آبیاری و زهکشی سفیدرود تغذیه نمی‌کنند نیز گفت : درخصوص وضعیت مناطق و اراضی سنتی آبخور استان گیلان نیز به سان هر سال در انتظار بارش‌های به هنگام هستیم و البته برنامه هایی برای حفظ و ذخیره سازی آنها با ایجاد زیر ساخت های مربوطه و لایروبی انهار و ساماندهی آب بندانها هستیم.

 خرمی با تاکید بر اجرایی شدن شیوه نامه ابلاغی استانداری گیلان در خصوص رودخانه ها ، انهار و آب بندانها نیز گفت : با انجام سر دهنه سازی در سراسر گیلان و بصورت ویژه در محدوده فومنات و تالش که در سیل های اخیر آسیب بیشتری نیز دیده بودند با جدیت در حال فعالیت هستیم تا بتوانیم آب را به موقع به کشاورزان عزیزمان برسانیم.

خرمی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان درباره میزان آمادگی این شرکت برای مدیریت منابع آبی در اختیارش در سال جاری آبی نیز گفت : با تمام توان از ظرفیت ها و زیر ساخت های در اختیار خود از سد سفیدرود گرفته تا شبکه آبیاری و زهکشی مربوطه اش همچنین لایروبی انهار و آب بندانها و سر دهنه سازی در مناطق مخاطره آمیز بهره خواهیم برد همچنین در شرق و غرب گیلان چاه ها و ایستگاه های پمپاز متعددی را برای بهره برداری بروز رسانی و تجهیز کرده‌ایم.

وی درباره سدهای لاستیکی نیز گفت: در گیلان 11 سد لاستیکی را شروع کرده ایم که سد دهنه سر در آستانه اشرفیه در سال گذشته و سد پهلوان بست در کومله لنگرود با حضور دکتر نوبخت معاون ریاست جمهور در دهه فجر امسال به بهره برداری رسیده اند و به زودی سد باغبانان فومن نیز افتتاح رسمی خود را شاهد خواهد بود.

خرمی در خصوص آب بندانهای گیلان نیز گفت : با توجه به اینکه طی سالهای گذشته تاکنون عموم آب بندانهای گیلان از رسوبات انباشته شده اند با توجه به تاکید استاندار محترم گیلان و ابلاغ شیوه نامه ای در خصوص آب بندانهای استان گیلان که برای اولین بار در کشور تهیه و تدوین شده است لایروبی آب بندانهای گیلان را نیز در کنار لایروبی رودخانه ها و سر دهنه سازی ها در حال اجرا داریم .

خرمی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل آب منطقه ای گیلان ضمن اشاره به اینکه در اردیبهشت ماه سال آتی رهاسازی آب سد سفیدرود در روزی که متعاقبا اعلام خواهد شد، انجام خواهد گرفت از کشاورزان تلاشگر گیلانی خواست بر اساس توصیه‌های اداره کل جهاد کشاورزی گیلان مقدمات کار کشاورزی خود را فراهم و نسبت به انجام شخم زمستانه اقدام کنند.

دهه فجر سیل کشاورزی لایروبی انهار منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر