کد خبر: 726286 A

با حضور رییس فراکسیون گردشگری مجلس انجام شد؛

تفاهم‌نامه همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد انزلی درباره ایجاد پارک موضوعی و توسعه گردشگری فضایی منعقد شد.

به گزارش ایلنا از بندرانزلی، رضا مسرور در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه با بیان اینکه دنبال اجرای طرح های گردشگری موضوعی فضایی در سطح منطقه هستیم, اشاره ای به جذابیت و توانمندی‌های متنوع استان و منطقه آزاد انزلی به‌عنوان قطب گردشگری کرد و اظهار داشت: ایجاد تمایز از رویکردهای اصلی ما در حوزه گردشگری است و منطقه آزاد انزلی با توجه به بهره مندی از ظرفیت‌ها، زیرساخت‌ها و امکانات متنوع، از جذابیت خوبی برای سرمایه‌گذاران از جمله سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری فضایی برخوردار خواهد بود.

وی اقدامات و برنامه‌های اجرا شده برای عدم وابستگی صنعت فضایی کشورمان به دیگر کشور را امری ارزشمند اعلام کرد و گفت: می توان از الگوی کشورهای توسعه یافته در مسیر اقتصاد گردشگری فضایی در این منطقه به عنوان پایلوت این طرح ملی بهره برد.

معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی ایران با بیان توضیحاتی در خصوص سازمان فضایی ایران و مسیر دست یابی کشورمان به جایگاه خوب در صنعت فضایی بین المللی، افزود: کشور ایران در حوزه فضایی با استفاده از توان متخصصان بومی دستاوردهای مهمی را کسب نموده و از معدود کشورهایی است که به تمامی چرخه دانش و فناوری فضایی دست پیدا کرده، با عنایت به جایگاه رو به رشد گردشگری فضایی در سطح جهان، باید از ظرفیت‌های متنوع گردشگری داخلی برای توسعه گردشگری فضایی بهره برد و تفاهم‌نامه منطقه آزاد انزلی در راستای اجرای طرح مزبور و اجرای شبیه سازی آسمان در زمین، در این منطقه منعقد شده است.

وی دلیل انتخاب منطقه آزاد انزلی را استقبال گردشگران فراوان از این منطقه اعلام کرد و افزود: اقتصاد گردشگری فضایی در دنیا بسیار فعال و پویا است و در نظر داریم یکی از مدل‌های موفق دنیا در زمینه گردشگری فضایی را در این منطقه اجرا می کنیم.

مرتضی براری، فضا را یک اقتصاد نوظهور و جذاب در دنیا اعلام کرد و افزود :کسب و کارهای جدید مبتنی بر داده‌های ماهواره‌ای هستند و صنعت اطلاعات مکانی در دنیا بسیار مهم است و باید در انقلاب صنعتی چهارم با تحلیل و پردازش داده‌ها ارزش افزوده ایجاد کنیم، تحلیل داده‌های ماهواره ای و استفاده از اقتصاد دانش بنیان روی توسعه و بهره‌وری صنعت و کشاورزی موثر است.

جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت و رییس فراکسیون گردشگری مجلس نیز در این نشست گردشگری فضایی را بسیار خوب ارزیابی کرد و با بیان اینکه علم فضایی، انسان‌ها را به خدا نزدیک می‌کند، افزود: با توجه به پیشرفت‌های خوب منطقه آزاد انزلی در حوزه گردشگری، این منطقه می‌تواند پایلوتی برای اجرای طرح گردشگری فضایی باشد و زمینه حضور گردشگران خارجی در منطقه افزایش یابد.

این تفاهم‌نامه در ۷ ماده و ۱۱ بند، به منظور شناخت هر چه بهتر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو سازمان و همچنین احداث طرح پایلوت منطقه گردشگری فضایی(پارک موضوعی فضایی)در این منطقه و با هدف بهره مندی از ظرفیت‌های علمی و عملی سازمان فضایی ایران و ظرفیت‌های گردشگری منطقه آزاد انزلی؛ در راستای ایجاد منطقه گردشگری فضایی به امضاء طرفین رسید.

براین اساس، پیگیری و تسهیل سرمایه‌گذاری در حوزه مورد توافق با استفاده از ظرفیت‌های سازمان منطقه آزاد انزلی، همکاری در برگزاری همایش‌ها و رویدادهای مرتبط با گردشگری فضایی، جانمایی بخشی از اراضی گردشگری منطقه به ایجاد محیطی برای گردشگری فضایی از مهمترین بندهای این تفاهم نامه است.

از سوی دیگر اطلاع رسانی آخرین دستاوردهای مرتبط با موضوع مورد توافق، ارائه خدمات مشاوره ای در رابطه با گردشگری فضایی و برنامه همایش و کارگاه‌های آموزشی و در نهایت همکاری در زمینه تسهیل جذب سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد در بخش گردشگری فضایی از دیگر موضوعات مورد توافق طرفین است.

در مراسم تفاهم نامه مزبور که به مدت سه سال و دارا بودن قابلیت تمدید است اعضای هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی، معاونان و مدیران دو سازمان نیز حضور داشتند.

سازمان فضایی ایران گردشگری مجلس شورای اسلامی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر