کد خبر: 718253 A

فرماندار شفت تاکید کرد:

فرماندار شفت بر لزوم نگاه راهبردی و بلند مدت به توسعه زیرساخت‌های کتابخوانی در این شهرستان تاکید کرد.

به گزارش ایلنا از شفت، نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شفت با حضور پریسا کرمی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان ، دستگاه های مسئول و معتمدان فرهنگی  امروز  به ریاست محمدرضا محسنی فرماندار شفت در سالن اجتماعات میرزای شفتی برگزار شد .

فرماندار شفت در این نشست ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه (س) اظهار داشت : فرهنگ مجموعه‌ای از آداب و رسوم و سنت ها است که ترویج و تبدیل آن به هنجارهای اجتماعی نیازمند آگاهی آحاد جامعه است و آگاهی بدون مطالعه محقق نمی‌شود .

وی با بیان اینکه تاریخ ، تکرار حوادث و رویداد‌ها است که تنها شکل و زمان وقوع آن تفاوت دارد افزود : مطالعه  فرهنگ و تاریخ یک جامعه برای برنامه‌ریزی و مدیریت آتی آن ضروری است .

محسنی با اشاره به اینکه آمار سرانه مطالعه در شهرستان شفت باید توسط دستگاه‌های ذیربط احصا و با آمار دیگر نقاط استان و کشور مقایسه شود افزود : برنامه‌ریزی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی نیازمند اطلاعات جامع و بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی و اقشار مختلف است .

وی در ادامه با بیان اینکه بهره گیری از فناوری های نوین و ابزار الکترونیکی کتابخوانی به مفهوم نسیان و کم توجهی به کتاب نیست افزود : کتابخوانی به روش سنتی ریشه در جامعه دارد و کتاب هیچ وقت کهنه نخواهد شد .

وی با اشاره به اینکه زمین های مورد تعرفه شهرداری شفت برای ساخت ساختمان اداره کتابخانه های عمومی باید قبل از معرفی مورد بررسی و ارزیابی های حقوقی قرار گیرد افزود : بدیهی است که از دست دادن زمان و فرصت ها به سود این شهرستان نیست .

وی در ادامه با بیان اینکه فرهنگ کتابخوانی باید به یک نیاز و باور عمومی تبدیل شود و فرهنگ سازی در این راستا نیازمند تکرار است و حضور فعالان اجتماعی و مردمی به ویژه روحانیون ، شوراهای اسلامی ، دهیاران ، پایگاه های بسیج و هیات امنای مساجد را می طلبد افزود : در ساخت و تجهیز زیرساخت های کتابخوانی باید بستر مشارکت های مردمی و خیرین را فراهم نمود .

محسنی در پایان با اشاره به اینکه رتبه شهرستان شفت در شاخص‌های کتابخوانی باید ارتقا یابد و آمار‌ها قابل قبول نیست افزود : توسعه کتابخوانی در روستاها و تبدیل مدارس متروکه مناسب به کتابخانه در این مناطق می‌تواند راهکار مناسبی برای بهبود جایگاه کتاب و کتابخوانی شود.

 

 

آداب و رسوم جامعه شهرداری کتابخانه های عمومی استان مشارکت های مردمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر