کد خبر: 705580 A

استاندار گیلان:

استاندار گیلان توجه به کیفیت پژوهش و نیازمندی های جامعه هدف تحقیق را یک ضرورت خواند و گفت: باید اثربخشی موضوعات و دستاوردهای حاصل از پژوهش در بخش دولتی و خصوصی سنجیده شود.

به گزارش ایلنا از رشت، مراسم تجلیل از نفرات برگزیده هفته پژوهش و فناوری با حضور مصطفی سالاری، ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و چند تن از نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این نشست استاندار گیلان با اشاره به اهمیت پژوهش در توسعه و تعالی کشور اظهار داشت: نتیجه پژوهش باید در جامعه اثرگذار باشد و کارآمدی را به ارمغان بیارد.

وی تصریح کرد: تاثیر و کارکرد پژوهش برای بخش‌خصوصی کاملا روشن است و می‌تواند رونق فضای کسب و کار، افزایش تولید، توسعه صادرات و توانمندسازی در اجرای فعالیت‌های اقتصادی را به دنبال دارد.

سالاری با بیان اینکه در بخش دولتی استفاده مطلوبی از امر پژوهش صورت نگرفته، بر لزوم پژوهش‌های مرتبط با حوزه علوم انسانی و توجه به موضوع‌های کاربردی متناسب با ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های استان تاکید کرد.

استاندار گیلان توجه به کیفیت پژوهش و نیازمندی‌های جامعه هدف تحقیق را یک ضرورت خواند و گفت: باید اثربخشی موضوعات و دستاوردهای حاصل از پژوهش در بخش دولتی و خصوصی سنجیده شود.

نماینده‌عالی دولت از پژوهشگران خواست تا در جریان نگارش پژوهش از آرمان‌گرایی و نگاه بدبینانه خودداری و آسیب شناسی با هدف بهبود کارکردها را به عنوان اصلی مهم دنبال کنند.

ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور هم در این نشست لازمه بهره‌وری را بهره‌گیری از دانش‌نوین و نگاه جامع خواند و گفت: لازمه موفقیت در این امر تدوین سیاست و نظارت بر حسن اجرای سیاست‌ها تا رسیدن به خودکفایی است.

وی اثربخشی پژوهش در حوزه علم، اقتصاد و مسایل اجتماعی را در گرو توسعه مطالعات اجرایی دانست و افزود: باید مردمی سازی و افزایش درک عمومی نسبت به دانش در کشور تعالی پیدا کند.

رضی رییس دانشگاه گیلان نیز در ادامه از توجه به علم و دانش را از افتخارات نظام خواند و افزود: دستاوردهای علمی و پژوهشی امروز جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد.

وی جایگاه ایران در تولید علم را اول در منطقه و شانزده در جهان اعلام کرد و یادآور شد: متاسفانه در بخش کارکردی استفاده مطلوبی از نتایج پژوهش‌ها صورت نگرفته است.

رضی بر لزوم پیوند دانش و پژوهش با اقتصاد تاکید کرد و افزود: باید شکاف بین تولید و علم مرتفع و زمینه فناوری و نوآوری بر پایه پژوهش محقق شود.

در ادامه این همایش از نفرات برگزیده هفته پژوهش و فناوری تقدیر شد.

بخش خصوصی جهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر