کد خبر: 683432 A

در بازدید رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور از منطقه آزاد انزلی مطر‌ح‌ شد؛

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در دیدار با مدیرعامل منطقه آزاد بندر انزلی گفت: ماموریت و نقشی که از سوی شورایعالی مناطق آزاد برای این منطقه پیش بینی شد به درستی ایفا شده و این منطقه توانسته با استفاده از مشارکت بخش خصوصی به رسالت‌هایش عمل کند.

به گزارش ایلنا از بندرانزلی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان دیدار و پیرامون توسعه همکاری‌های مشترک با بهره مندی از ظرفیت ها و زیرساختهای این منطقه تبادل نظر کردند.

بنا بر این گزارش سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی با اشاره به اینکه بندر کاسپین در توسعه اقتصادی و احیاء جاده ابریشم نقشی ملی و بین المللی ایفا کرده و ارتباط کشور با آسیای میانه و چین را تقویت می کند، بیان کرد : ایجاد یک مسیر موازی انتقال کالا به صورت زمینی از چین به کشور از طریق بنادر شمالی رویکردی راهبردی برای کشور دارد و از ارزش بالایی برخوردار است که از سوی منطقه آزاد انزلی در دست پیگیری و اجرا بوده و فعالیت های مثبت و ارزشمند دیگری نیز در این منطقه در حال پیگیری و انجام است.

وی با بیان اینکه ایجاد صنایع تبدیلی محصولات تولیدی استان گیلان و صادرات آن به خارج از کشور جهت مرتفع نمودن مشکلات موجود در این زمینه یکی از رویکرد های مهم این منطقه  است که لازم است تداوم پیدا کند، تصریح کرد: در زمینه تجاری سازی و یا بسته بندی محصولات استان همچون برنج و چای فعالیت های مثبتی می توان انجام داد و باید اقداماتی که جهت صادارت برخی از محصولات تولیدی استان توسط منطقه آزاد انزلی صورت پذیرفته، ادامه پیدا کند.

رضا مسرور نیز در این نشست با اشاره به نقش مهم منطقه آزاد انزلی در توسعه مبادلات تجاری اظهار داشت: بندر کاسپین در مسیر کریدور ترکیبی چین، آکتائو، انزلی قرار دارد و انتقال کالا از این مسیر از لحاظ زمان و هزینه به‌صرفه بوده است.

مدیرعامل سازمان در ادامه بندر کاسپین را تنها بندر نسل سوم حوزه خزر دانست و عنوان کرد : ایجاد زیر ساخت های مناسب ، پسکرانه وسیع ، آبخور بالا و استقرار شهرک صنعتی شماره ۲ این منطقه در پسکرانه از مهم ترین ویژگی های بندر کاسپین بوده که توان صادراتی و ترانزیتی کشور را در منطقه افزایش داده است.

رییس هیات مدیره سازمان با بیان اینکه یکی از اولویت های این سازمان تبدیل شدن به هاب داد و ستد کالا های استراتژیک منطقه است بیان کرد: علاوه بر توسعه زیرساختها و فعال‌سازی کریدورها، ایجاد واحدهای تولیدی و صنایع بسته بندی، های تک و پوشاک و توسعه گردشگری دریایی با ایجاد بزرگ ترین مارینا کشور و بهره گیری از اقتصاد دریا محور از دیگر برنامه های سازمان منطقه آزاد انزلی است.

وی با اعلام اینکه تراز تجاری منطقه آزاد انزلی مثبت است خاطرنشان کرد: رشد شاخص های اقتصادی، توسعه اشتغازایی، بهبود فضای کسب و کار و جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی از دیگر دستاوردهای این سازمان است.

در ادامه این نشست طی حکمی از سوی سرتیپ پاسدار دکتر غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور،  رضا مسرور به عنوان رئیس پدافند غیر عامل منطقه آزاد انزلی منصوب شد و در این حکم با توجه به اهمیت و حساسیت منطقه آزاد انزلی به لحاظ سیاسی، امنیتی، دفاعی و اقتصادی و با در نظر گرفتن راه اندازی ساختار و سازمان مناسب برای پدافند غیرعامل در این منطقه، به انجام مطالعات طرح جامع پدافند غیر عامل به منظور دسته بندی و اولویت بندی زیرساخت ها و آسیب شناسی آن ها به انواع تهدیدات متصور، اعلام ملاحظات و الزامات پدافند غیر عامل در کلیه فعالیت ها به منظور کاهش آسیب پذیری و استمرار خدمات ضروری و دستیابی به آمادگی مطلوب و مصونیت بخشی زیر ساخت های مربوطه، تهیه طرح مدیریت بحران ناشی از جنگ و پیش بینی و اجرای تمهیدات مصون ساز تبادلات اقتصادی و بین المللی مورد نیاز کشور تاکید شد.

 

بخش خصوصی چای رشد مناطق آزاد مبادلات تجاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر