کد خبر: 622786 A

ایوبی:

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران گفت: فعالیت شهرداری رشت تحسین برانگیز است.

به گزارش ایلنا از رشت، مسعود نصرتی در دیدار با  ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران اظهار کرد: ۲ موضوع از ۷ موضوع شبکه خلاق در اصفهان و رشت رونمایی شده و سایر شهرها از جمله مشهد، قزوین، شیراز و ... نیز دنبال دستیابی به این مهم هستند .

نصرتی گفت: رشت در امر موسیقی و تئاتر جایگاه فاخری دارد اما به دلیل تنوع غذایی ، این شهر در زمینه خوراک شناسی به ثبت ملی رسیده است.

وی همچنین از میزبانی شبکه شهرهای خلاق خوراک یونسکو در رشت در سال‌جاری خبر داد و افزود: این شهر در آذرماه امسال میزبان ۲۶ شهری که مرتبط با شهر خلاق خوراک هستند خواهد بود.

شهردار رشت ادامه داد: در مسیر جاده ابریشم دبیر خانه تخصصی وجود دارد که یکی از آنها به صورت دائم در رشت به محیط زیست شهری می پردازد.

نصرتی همکاری دو آژانس محیط زیست و شهر خلاق خوراک‌شناسی را از اهداف این‌ میزبانی اعلام و خاطر نشان کرد: باید از ظرفیت‌ محیط زیست شهری نیز با توجه به حساسیت‌های موجود این مقوله در رشت بهره‌برداری کرد. تامین‌مالی این برنامه نیز بر عهده برخی بانک‌ها و موسسات ذینفع خواهد بود .

شهردار رشت برلزوم استفاده از تمام ظرفیت‌ها به منظور توسعه شهر تاکید کرد و با اشاره به امضای تفاهم‌‌نامه با شهرداری اصفهان در هفته گذشته گفت: علاوه برطرح‌هایی که برای استفاده تلفیقی از صنایع دستی اصفهان و خوراک رشت ارائه شده، در حوزه توسعه صنعت گردشگری میان دو شهر نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

نصرتی حضور دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران را در جایگاه شورای عالی میزبانی رشت امری واجب خواند و افزود : تمدید تفاهم‌نامه همکاری رشت با یونسکو در این مراسم بسیار ارزشمند خواهد بود .‌

وی تصریح کرد: پروژه ای انتخاب کرده ایم که موجب احیای موسیقی و تئاتر می‌شود.

شهردار رشت با توجه به وجود نخستین تماشاخانه در این شهر به برگزاری مراسم برای "داوود رشیدی" هنرمند فقید کشور در رشت اشاره کرد و ادامه داد: به این‌منظور پیشنهاد تاسیس دبیرخانه دائمی در این شهر داده ایم و قرار شد که برگزاری مراسم این‌ هنرمند امسال نیز در شهر نخستین ها برگزار شود .‌

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت نیز در این دیدار با اشاره به سابقه همکاری این کلانشهر با کمیسیون ملی یونسکو از بیست و پنجم مرداد ماه سال ۹۳ در زمینه‌های علمی ، آموزشی و فرهنگی اظهار کرد: برنامه های عملیاتی یونسکو با همکاری کمیسیون ملی یونسکو و رییس اداره امور اجتماعی بررسی شده است زیرا شهرداری ها در زیرمجموعه این نهاد قرار می گرفتند .

فاطمه قدیمی گفت: نقش موثر کمیسیون برای کمک به بدنه شهرها برای برند سازی آنان در شبکه های ثبت شده شهری در جهان توسط کمیسیون ملییونسکو به درستی تبیین شده است. این‌ اتفاق در هفت حوزه رقم خورد که در این‌ میان شهر رشت با توجه به پتانسیل موجود در بحث خوراک مورد بحث و بررسی قرار گرفت و سرانجام موضوع خوراک به دلیل توسعه تجاری، اقتصادی، صنعتی و فرهنگی به نتیجه رسید.

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت در رشت همچنین با بیان اینکه از شهریورماه ۹۳ روند اجرایی پرونده در دستور کار قرار گرفته، خاطرنشان کرد: اسفندماه همان سال با همکاری خانم لاروش به عنوان ‌مسئول وقت و همچنین با همکاری و وفاق موجود در مجموعه مدیریت شهرداری رشت و استانداری وقت گیلان همکاری لازم به عمل آمد و مراحل ثبت سپری شد. دو شهر اصفهان و رشت به ترتیب در حوزه صنایع دستی و شهر خلاق به عنوان دو شهر از ایران در شبکه شهرهای خلاق یونسکو به ثبت رسیده اند .

قدیمی ادامه داد: در مسیر سه ساله همکاری با کمیسیون‌ملی یونسکو در ایران با کمک دبیران کل کمیسیون ملی وقت این مسیر به نحو مطلوبی سپری شد بطوری که در اردیبهشت ماه گذشته تاسیس شبکه ملی شهرهای خلاق در ایران به کمیسیون‌ ملی یونسکو و به وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها برای حمایت از برنامه های توسعه شهری ارائه شد.  این طرح نه با مدل حاکمیتی بلکه به عنوان مدل استراتژی توسعه شهری صرفاً با مدل تسهیل‌گری به وزیر کشور ارائه شده است .

وی با ابراز خرسندی بابت مذاکره همکاری‌های چند جانبه توسط شهرداری رشت افزود: در این مسیر امضای تفاهم‌نامه با سینمای جوان کشور و شهرداری رشت، در دو جشنواره به نام دریای دوستی کاسپین توسط سینمای جوان گیلان و روابط عمومی شهرداری رشت انجام شده که در این جشنواره کمیسون ملی یونسکو نیز مشارکت داشت.

این‌مسئول با اشاره به ریاست مجمع جهانی جاده ابریشم و ریاست مجمع شهرهای اسلامی شهردار جدید رشت این‌مهم را فرصت مناسبی برای بهره گیری از ظرفیت این شهردار دانست و اعلام کرد: استفاده از ارتباطات این فرد می‌تواند برای توسعه شهر رشت و موارد مربوط به جاده ابریشم بسیار مثمر ثمر باشد .

قدیمی گفت: در حال حاضر مهمترین پروژه مشارکتی شهرهای خلاق خوراک‌شناسی، مطالعات این شهرهای عضو راه‌های ابریشم ‌در حوزه محصولات اصلی است که از میان ۱۲ کشور، در ۶ کشور آسیایی و ۶ کشور اروپایی در حال انجام است.

وی از هم‌پوشانی فیلدهای عضو شبکه خبر داد و افزود: جدا از خوراک‌شناسی و صنایع دستی، از فیلم، طراحی، ادبیات و هنرهای نمایشی و موسیقی و سایر حوزه‌ها نیز استفاده می‌شود .

قدیمی میزبانی شهر رشت سال‌جاری را مهمترین رویداد گردشگری خوراک کشور در ۴۰ سال گذشته قلمداد کرد و گفت: سال گذشته شهرداری رشت در یکی از برنامه‌ها میزبان‌کنوانسیون‌گردشگری جهان در تهران بود زیرا در مسیر گردشگری این‌کنوانسیون قرار نداشت و از این رو تلاش کرد برای بهره بردن از این فرصت در تهران حضور یابد .

وی بیان داشت: موضوعی که موجب ارزشمندتر شدن سبک‌های خلاق خوراک شناسی شده این است که میان میراث‌های ملموس و ناملموس ثبت شده در کشور، تنها میراث ثبت شده جهانی مربوط به شهر خلاق خوراک شناسی در گیلان است.

قدیمی گفت: طرح پایتخت کتاب نیز با مشارکت وزارت ارشاد و کمیسیون ملی یونسکو در حال انجام است و با کمک ارشاد و شهرداری رشت و سایر ارگان‌های مرتبط، رشت امسال یکی از کاندیداهای ثبت برای پایتخت کتاب خواهد بود .

وی ویژگی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و شاخص‌های توسعه فرهنگی و گسترش کتابخانه‌ها و دارا بودن نخستین کتابخانه کشور را از عوامل اصلی کاندیداتوری رشت در شهر پایتخت کتاب عنوان کرد.‌

به گفته این ‌مسئول حدود ۲۲ تفاهم‌نامه با همکاری مراکز تحقیقاتی، فرهنگی، هنری و دانشگاهی، نه صرفاً در زمینه خوراک بلکه در زمینه‌هایی همچون ‌موسیقی، توسعه دانش و فرهنگ، عملیاتی و اجرایی آماده شده است .

قدیمی با توجه به الزام آوری شهرهای خلاق پیرامون ایجاد مرکز خلاقیت و نوآوری شهر خلاق نیز افزود: در حال حاضر مکانی از ساختمان تاریخی شهرداری به این موضوع اختصاص داده شده است .

وی گفت: قرار بود افتتاح نمایندگی یونسکو در شورای عالی برای شهرها مصوب شود و تسریع در اجرای این طرح از مسئولان انتظار می رود .

این مسئول با اشاره به پایان یافتن دوره سه ساله تفاهم‌نامه همکاری با یونسکو، تمدید موضوع این تفاهم‌نامه را مبتنی بر مسیرهای جدید همکاری برشمرد و با توجه به دستاوردهای رشت در زمینه گسترش دانش، تمدید تفاهم‌نامه را نیز خواستار شد .

مدیربرنامه های شهر خلاق خوراک‌شناسی یونسکو در رشت همچنین گفت: سه اثر برای رونمایی تهیه شده که کتاب عکس رشت، کلیپ‌های کوتاه یک دقیقه‌ای و اکران ده شب از برنامه‌های هنر و تجربه در تالار گفتگوی شهرداری رشت جزو همکاری این شهرداری با سینمای جوان بود .

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران نیز در این دیدار پس از شنیدن سخنان شهردار و مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت از آمادگی کامل این دبیرخانه برای همکاری با این شهر خبر داد و پیشنهاد کرد: برنامه‌ها و ایده‌های این شهر خلاق خوراک شناسی در قالب عکس، فیلم‌کوتاه یا حتی گرافیک ارائه شود تا از ماندگاری با ارزش بالایی برخوردار شوند. بهتر است برنامه‌های انجام شده از ایده تا اجرا در قالب کتابی فراهم شود تا برای همگان باقی بماند .

وی با اشاره به استقبال بی نظیر از سفرهای ایرانی و گیلانی در مجامع بین المللی تاکید کرد : این سفره ها به نوبه خود مجموعه ای بی نظیر برای معرفی و ماندگاری هستند .

ایوبی با اشاره به کافی بودن زمان موجود برای میزبانی رشت از شهرهای خلاق گفت: این آمادگی وجود دارد تا با تشکیل تیم‌های فرهنگی و هنری و در اختیار قرار دادن تجارب به شهر خلاق رشت کمک شود .‌

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو _ ایران تاکید کرد: باید فرصتی در اختیار برگزیدگان‌ قرار داد تا به نسبت به برگزاری مراسماتی همچون برپایی نمایشگاه اقدام کنند . برای سایر شرکت‌کنندگان خارجی نیز باید مشوق‌هایی ایجاد کرد .

این‌مسئول افزود : اگر رشت بتواند ۲۶ شهری که در شبکه شهرهای خلاق یونسکو قرار دارند در این شهر گرد هم بیاورد پرچمدار خواهد شد و سایرین نیز درخواهند دریافت که شهر خلاق رشت صرفاً در یک تابلوی تبلیغاتی خلاصه نشده است .

ایوبی فعالیت شهرداری رشت را تحسین برانگیز خواند و خاطر نشان کرد: اگر یونسکو متوجه این مسئله باشد پی خواهد برد که اتفاقات خوبی از این شهر رقم زده خواهد شد .

همچنین به گفته وی همگی برای اجرای برنامه‌های هنر و تجربه در رشت متفق القول هستند .

یونسکو شهرداری رشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر