کد خبر: 336052 A

پس از سال‌ها وقفه؛

پس از سال‌ها وقفه، اولین جلسه شورای کشاورزی استان به ریاست استاندار گیلان در استانداری تشکیل شد.

به گزارش ایلنا، محمدعلی نجفی در این شورا که با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط با بخش کشاورزی استان برگزار شد، گفت: باتوجه به گستردگی محصولات تولیدی و پتانسیل بالای گیلان در بخش کشاورزی احیای این شورا ضروری بود.

استاندار با بیان اینکه گیلان استان مهمی در امنیت غذایی و تامین محصولات استراتژیک کشور دارد، گفت: مدیریت واحد بخش کشاورزی، هماهنگی در زمینه سیاستگزاری، برنامه ریزی و اولویت بندی فعالیت‌های مرتبط، رفع موانع کشاورزان و صادرکنندگان بخش کشاورزی، مدیریت منابع و جذب صحیح اعتبارات و بهره‌گیری از توان مراکز تحقیقاتی از اهداف این شورا برای ارتقای جایگاه کشاورزی استان است.

وی با اشاره به تحولات منطقه خاطرنشان کرد: گیلان باید از ارتباط نزدیک با 4 کشور همسایه خود و نیز کشورهای منطقه قفقاز بویژه روسیه برای صادرات محصولات کشاورزی  بهره لازم را ببرد.

نماینده عالی دولت در گیلان به اتصال راه آهن قزوین رشت به آستارا اشاره و تصریح کرد: در سالهای آینده با اتصال این راه آهن ،  گیلان در مسیر کریدور شمال جنوب قرار خواهد گرفت که باید زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

وی بر ضرورت صادرات محصولات تولیدی در بخش کشاورزی استان تأکید و خاطر نشان کرد : برای توسعه‌ی این بخش نیازمند پایانه‌های مجهز در استان است .

استاندارگیلان از تعلل و سهل‌انگاری سازمان پایانه‌های کشور و استان درخصوص پایانه‌ی مرزی آستارا ابراز نارضایتی کرد و افزود: در سفر فرماندهی مرزبانی کشور به استان، آمادگی برای واگذاری زمین به منظور ساخت پایانه اعلام شد اما تعلل جدی از سوی سازمان پایانه‌ها مشاهده می‌شود که باید در این زمینه پاسخگو باشند.

استاندارگیلان به وجود مراکز تحقیقاتی کشوری محصولات کشاورزی در گیلان طی سالیان متمادی اشاره کرد و گفت: سال‌ها در خصوص توجه جدی به مراکز تحقیقاتی و پژوهشگران غفلت شده و تشکیل این شورا می‌تواند موجب نزدیک شدن بخش تحقیقات و کشاورزی شود.

وی به نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب به بخش اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت : در اقتصاد مقاومتی یکی از مراکز اصلی و حساس، بخش مربوط به تولیدات کشاورزی است که در استان با استفاده از پتانسیل مراکز تحقیقاتی به دنبال رفع جدی تنگناها هستیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با قدردانی از صدا و سیما به دلیل پخش ویژه برنامه‌ای درخصوص قیاس بین چای ایرانی و خارجی و آگاه سازی مردم افزود : پتانسیل تولید چای مرغوب در استان گیلان فراهم است و باید با ارتقاء کیفیت و تبلیغات مناسب ، مردم کشور را برای استفاده از آن ترغیب کنیم.

وی با بیان اینکه دبیرخانه شورای کشاورزی در جهاد کشاورزی استان مستقر خواهد بود خاطر نشان کرد : باید این جلسات به صورت کاربردی و عملیاتی تشکیل شود و مردم نیز در جریان اقدامات صورت گرفته در بخش کشاورزی قرار بگیرند.

در این جلسه مدیر کل جهاد کشاورزی استان و دبیر این شورا با اشاره به اینکه گیلان اولین استان در کشور است که جلسه شورای کشاورزی را پس از 15 سال وقفه تشکیل و احیا کرد گفت : تشکیل این شورا با نگاه ویژه استاندار گیلان صورت گرفته و امیدواریم همانند شوراهای دیگر که در کشور پیشتاز است به عنوان الگو به استان‌های دیگر نیز تسری پیدا کند.

علیرضا شعبان‌نژاد به تشکیل شورای متناظر با شورا کشاورزی در سطح شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران اشاره کرد و افزود : در این جلسات سعی می‌‌شود تمامی موانع و تنگناهای موجود از مزرعه تا سر سفره و نیز صادرات محصولات مطرح شود.

تبلیغات روسیه کشاورزی برنامه ریزی صادرات محصولات کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر