کد خبر: 999749 A

حسینی مطرح کرد:

راگبی یکی از رشته های ورزشی است که در سال‌های اخیر در نقاط مختلف کشور محبوبیت چشمگیری داشته است. ظرفیت های بالای تیم های ملی بانوان و آقایان کشور در این رشته جذاب و موفقیت هایی که در برخی مسابقات آسیایی کسب کرده اند ، ضرورت حمایت بیشتر از ورزش راگبی را ایجاد کرده است.

به گزارش ایلنا، میرمهدی حسینی عضو هیات رئیسه راگبی با اعلام مطلب فوق، گفت: برخی ممکن است پیشرفت در یک رشته را مدال آوری و کسب عنوان های قهرمانی بدانند اما با توجه به نوپا بودن این ورزش در ایران، می‌توان گفت فعالیت تیم های استانی و ملی ایران در مسیر موفقیت قرار دارد.

وی در خصوص موفقیت های تیم ملی راگبی ایران، گفت: در سال های اخیر تیم ملی راگبی مردان دو عنوان قهرمانی در غرب آسیا کسب کرده و تا مرحله انتخابی المپیک راگبی پیش رفته اما به دلیل مشکلات دیدارهای تدارکاتی، اردوهای کم و محدودیت مسابقات داخلی نتوانستند به مراحل بالاتر صعود کنند.

حسینی همچنین در خصوص قابلیت های بالای بانوان در ورزش راگبی ، گفت: در سال 2017 اعزام رده پایه بانوان را به مسابقات آسیایی داشتیم . تیم ملی بانوان زیر 22 سال در آلمان بازی هایی را در قالب تورنمنت داشته و این تیم یکی از مدعیان کسب عنوان قهرمانی در مسابقات آسیایی است.

عضو هیات رئیسه راگبی ادامه داد: تلاش بانوان در حوزه راگبی قابل ستایش است و امیدواریم در آینده ای نزدیک در پروژه راگبی در آسیا نماینده ای داشته باشیم. همانطور که یک نماینده در فدراسیون جهانی داریم.

وی با اشاره به پیشرفت راگبی ایران در سطح آسیا گفت:  ما الان سه کرسی بین المللی در کمیته بانوان راگبی آسیا داریم. سه نماینده از ایران در آسیا کرسی دار هستند. همچنین یک نماینده در پروژه بین المللی توسعه راگبی بانوان فدراسیون جهانی داریم. از طرفی در سال 2018 ایران برنده جایزه بهترین کمیته توسعه سال آسیا شد که این جایزه به کمیته توسعه بانوان ایران رسید.

عضو هیات رئیسه راگبی با اشاره به محبوبیت روزافزون راگبی در استان های مختلف کشور، توضیح داد: در برخی استان ها نظیر فارس، گلستان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و... راگبی از قدیم شناخته شده است. در استان هایی مثل هرمزگان نیز این ورزش به خصوص در بخش بانوان بسیار مطرح است و محبوبیت دارد.

وی افزود: استان مازندران هم  در دو سال اخیر فعالیت های خوبی داشته است. حدود 4 تا 5 استان داریم که در این رشته فعال هستند و حدود 3 تا 4 استان هم هستند که با راگبی آشنایی ندارند که در حال تلاش هستیم در این استان ها هم  این ورزش شناخته شود.  

حسینی با اشاره به فعالیت های انجمن راگبی ایران، خاطرنشان کرد:  کلاس های آموزشی در سطح انجمن راگبی برگزار می شود که به دو بخش مربیگری و داوری تقسیم می شود و هدف این کلاس ها ارتقای سطح است. این کلاس ها تحت نظارت انجمن راگبی برگزار می شود و تاکنون نیز کلاس های زیادی در شهرهای مختلف برگزار شده است. کلاس های آموزشی تیم داری و آموزش راگبی هم در تهران و هم در حدود 23 استان دیگر برگزار می شود.  

وی با تاکید بر اینکه در سایت انجمن راگبی ایران تمام اطلاعات مورد نیاز برای علاقمندان وجود دارد، گفت: با توجه به محبوبیت راگبی در ایران و ظرفیت بالای تیم های بانوان و آقایان کشور ضروری است مانند سایر رشته های ورزشی از راگبی هم حمایت های لازم صورت گیرد.

حسینی اضافه کرد: یکی از نیازهای فعلی این است که زمین و تجهیزات راگبی در استان های مختلف در اختیار تیم ها قرار داده شود و  کمیته های استانی باید همکاری بیشتری داشته باشند و بودجه لازم را اختصاص دهند. اگر بتوانیم استان ها را در این خصوص فعال کنیم لیگ قوی تری خواهیم داشت.

عضو هیات رئیسه راگبی با بیان اینکه مشکلات مالی چالش اصلی پیشرفت راگبی در ایران است، توضیح داد:  متاسفانه در تهران فقط یک زمین برای تیم های بانوان و آقایان که تعداد آن به 10 تیم می رسد، وجود دارد. بعضی استان ها همین یک زمین را هم  ندارد و رشته ای که فقط یک توپ و زمین می خواهد نه توپ دارد نه زمین.

وی با اشاره به تلاش های انجمن راگبی ایران برای کمک به رفع برخی مشکلات، افزود: انجمن راگبی با خریداری بیش از 200 تا 300 توپ در ماه گذشته مقدار توپ تزریق کرده که دربرابر تعداد راگبی بازان، مربیان و داوران فعال این تعداد ناچیز است.

حسینی ادامه داد: قبل از شیوع کرونا انجمن راگبی برنامه ریزی هایی داشت که به دلیل مسائل مالی نتوانستیم به آن دست پیدا کنیم. از طرفی برنامه ریزی های هم  برای تیم های ملی انجام شد که در لحظه آخر متوقف شدند. تیم ملی 15 نفره آقایان هم قرار بود در ماه فرودین و اردیبهشت سال جاری به مسابقات آسیایی اعزام شوند، که این مهم هم محقق نشد.   

وی با تاکید بر اینکه ما فعلا بنا را بر زنده نگه داشتن راگبی در ایران، گذاشته ایم، گفت: در حال حاضر تیم ملی بزرگسالان راگبی 7 نفره بانوان و آقایان فعال هستند. در راگبی زیر20 سال هم در صورت داشتن بودجه ظرفیت های فوق العاده ای داریم و در صورتی که حمایت های لازم از سوی مسئولان صورت گیرد قطعا ورزش راگبی در ایران پیشرفت های خوبی خواهد داشت.  

وی همچنین درباره تاثیر کرونا بر روند برگزاری مسابقات راگبی نیز گفت: بدون شک این ورزش نیز همانند سایر رشته های ورزشی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا گرفته است. البته خوشبختانه با تلاش های مجدانه حسن میرزا آقا بیگ، ریاست انجمن راگبی، علی رغم مشکلات برگزاری مسابقات راگبی در قالب فردی برای بازیکنان تیم ملی و شهرستان ها ادامه دارد.

حسینی همچنین گفت: بررسی ها حاکی از آن است وقتی حسن میرزا آقا بیک در سال 2011 به انجمن راگبی پیوست، در آن زمان راگبی ایران تعداد کمی مربی و داور داشت اما در حال حاضر 300 مربی مدرک معتبر بین‌المللی راگبی را کسب کرده اند.

وی با تاکید براینکه همزمان آقای حامد اکرمی شانه به شانه ایشان تمام فعالیت های مربوطه را بدون هیچ چشمداشتی انجام می دهد تاکید کرد: آقای  قیس عبدالله محسن محمد الظالعی، دبیرکل کنفدراسیون راگبی آسیا، تاکنون سفرهای زیادی به ایران به منظور حمایت از ورزش راگبی کرده است و تلاش بسیاری کرد تا ایران میزبان برگزاری بازی‌های قهرمانی آسیا باشد که متاسفانه به دلیل کرونا، این امر محقق نشد.

استان مازندران ایران تیم های ملی رشته های ورزشی مسابقات آسیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر