کد خبر: 807484 A

معاون دادگستری کهگیلویه و بویراحمد:

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به عقد موقت دختر و پسر جوان شهرستان بهمئی در این استان واکنش نشان داد.

به گزارش ایلنا از یاسوج، سیدعیسی حسنی  در گفت وگو با روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این موضوع خلاف قوانین موضوعه است ، اظهارداشت:‌  موضوع جاری شدن خطبه عقد نکاح پسر جوان 22 ساله و دختر خانمی 11 ساله در شهرستان بهمئی، خلاف قوانین موضوعه است.

وی گفت: این مسئله در حوزه حقوق زنان و اطفال این معاونت و مخالف قوانین حمایت از خانواده است.

حسنی در ادامه به مأموریت این معاونت از سوی حسن نگین تاجی  رئیس کل دادگستری استان در خصوص پیگیری این عقد تا حصول نتیجه اشاره نکرد و بیان داشت: رئیس کل دادگستری استان دستورات قاطعی را در همین زمینه صادر و این معاونت با توجه به وظیفه قانونی خود مبنی بر حمایت از حقوق زنان و اطفال، موضوع را خیلی سریع از طریق دادگستری شهرستان بهمئی که حوزه محل وقوع جرم است رصد و نحوه  اقدام به رئیس دادگستری این شهرستان ابلاغ شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه همه افراد دخیل در وقوع این عقد به دادگستری این شهرستان احضار شدند، گفت: جلسه‌ای با حضور رئیس دادگستری  و قاضی رسیدگی کننده پرونده برگزار و  مشخص شد که واقعیت کاملاً برابر  با آنچه در فضای مجازی منتشر شده نبوده و در واقع انگیزه این اقدام صرفاً ایجاد محرمیت بین طرفین تا حصول سن کافی 17 سالگی برای دختر خانم و کسب آگاهی و شناخت آنان از یکدیگر در این مدت و متعاقباً عقد رسمی بعد از شش سال بوده است.

حسنی افزود: از آنجایی که صلاح بر این تشخیص داده شد که با توجه به پائین بودن سن دختر خانم، چنین اقدامی حتی به صورت محرمیت موقت، جایز نبوده و با ارشاد و رضایت طرفین نسبت به انحلال این عقد، اقدام شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد به نص صریح قانون در همین زمینه اشاره و تصریح کرد: ماده 50 قانون حمایت از خانواده، اقدام پدر،عاقد و داماد را جرم انگاری کرده و اقدام ایشان جرم محسوب می شود.

وی افزود: برای نامبردگان اعلام جرم و تشکیل پرونده قضایی شد و تعقیب آنان مدنظر قرار خواهد گرفت.

حسنی گفت: موضوع رصد وضعیت زنان و اطفال برعهده معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوده و در صورت گزارش یا مشاهده چنین اقدامات مجرمانه ای قطعاً پیگیری و در صورت احراز آن با افرادی که به هرنحو در چنین مسائلی اعم از پدر دختر ،عاقد و داماد برخورد قضایی لازم صورت خواهد گرفت.

 

 

استان کهگیلویه و بویراحمد پدر کهگیلویه و بویراحمد دادگستری جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر