کد خبر: 676021 A

با گذشت 4 روز از آغاز آتش‌سوزی؛

با گذشت چهار روز از آتش سوزی در ارتفاعات کوه سیاه شهرستان چرام، شعله های آتش هم اکنون جنگل ها و مراتع این ارتفاعات را با بی رحمی تمام به خاکستر تبدیل کرده و مهار آتش از کنترل نیروهای امدادی خارج شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از یاسوج، به گفته شاهدان عینی از ارتفاعات کوه سیاه چرام، نیروهای مهارکننده شعله‌های آتش در این ارتفاعات به جهت فعالیت زیاد و گستردگی حریق دچار خستگی شده اند و نبود امکانات و تجهیزات مورد نیاز مشکل خاموش کردن این شعله ها را دوچندان کرده است.
 
بر اساس این گزارش و بنا به گفته شاهدان عینی، شعله های آتش در ارتفاعات کوه سیاه هرلحظه بیشتر می شود و با وجود پیگیری های گسترده جهت حضور نیروهای کمکی و امکانات بیشتر، این اتفاق هنوز در منطقه رخ نداده است.

بنا به گفته کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد، بیش از ۵۰ هکتار از جنگل‌ها و اراضی مرتعی در این ارتفاعات در روزهای اول به خاکستر تبدیل شده است.

وضعیت جغرافیایی و کوهستان و صعب العبور بودن منطقه شرایط را برای نیروهای مستقر در ارتفاعات کوه سیاه که اغلب نیروهای مردمی هستند سخت کرده و نیاز به بالگرد جهت امدادرسانی و خاموش کردن شعله های آتش ضروری است.

تاکنون ۲ تن از پرسنل امدادی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در حین مهار آتش مصدوم و به شهرستان چرام انتقال داده شده اند.

شاهدان عینی تاکید دارند که شعله‌های آتش به دلیل وزش باد در ساعات مختلف شدت بیشتری به خود گرفته و نیروهای مستقر در ارتفاعات بدلیل خستگی فراوان رمقی برای خاموش نکردن شعله‌های آتش ندارند.

آتش در ارتفاعات حاشیه ای کوه سیاه یعنی در ارتفاعات آب حیات سرفاریاب شهرستان چرام تقریبا مهارشده و البته خسارات فراوانی به عرصه های جنگلی و مرتعی وارد شده است.

حدود شش نقطه مختلف از ارتفاعات کوه سیاه چرام در چهار روز گذشته دچار حریق شده که بنا به گفته اهالی منطقه، این آتش سوزی عمدی و بدنبال برخی اختلافات محلی و احتمالا نزاع های طایفه‌ای رخ داده است.

بنا به گفته شاهدان عینی باوجود شعله های گسترده آتش در این ارتفاعات و پیگیری های گسترده برای همکاری نهادهای لشکری و کشوری جهت کنترل شعله های آتش، این پیگیری ها تاکنون به نتیجه نرسیده و کمک های قابل قبولی از سوی این دستگاه‌های مسئول صورت نگرفته است.

عزت الله بهشتی فر مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد از وجود ماده ۴۸ قانون حفاظت از جنگل ها و مراتع با همکاری تمامی دستگاه‌های لشکری و کشوری جهت خاموش کرددن شعله های آتش در جنگل ها و مراتع خبرداد.

آتش سوزی جنگل شعله مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری وزش باد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر