کد خبر: 761762 A

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی کردستان مطرح کرد:

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی کردستان با بیان اینکه افزایش تولید در گلخانه ها ده برابر فضای باز است، گفت: بیش از 400 هزار هکتار از کشت‌های کشور قابل انتقال به گلخانه است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کردستان، صلاح الدین کریمی با اشاره به وضعیت شهرک‌های کشاورزی استان، اظهار کرد: دلیل توسعه شهرک‌های کشاورزی، وضعیت بارندگی و شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک بودن کشور و استان است و ایران با دارا بودن 1/1 درصد از مساحت خشکی‌های جهان، در حدود 34 دهم درصد از آب‌های جهان را در اختیار دارد.

وی افزود: میانگین نزولات جوی کشور 250 میلی متر  است یعنی در حدود یک سوم میانگین بارندگی جهان و این در حالی است که از لحاظ تبخیر 3برابر متوسط جهانی تبخیر درکشور داریم.

کریمی در ادامه بر توسعه کشت‌های گلخانه ای در کشور و استان تاکید کرد و گفت: با توجه به  خشکسالی های پی در پی و همچنین  به دلیل داشتن اقلیم خشک و خشکسالیهایی که بصورت سیکل هرچند سال یکبار تکرار می شود و نیز بهره برداری و راندمان پایین آب در سطح کشور ، ضرورت استفاده از کشت های گلخانه ای را افزایش می دهد.

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی کردستان با اشاره به کشت خیار و گوجه فرنگی در گلخانه ها، بیان کرد: درهر هکتار فضای باز حدود 20 تن خیار تولید می شود که برای هر یک کیلوگرم خیار حدود 300 لیتر آب مصرف می شود در حالی که  در یک هکتار گلخانه ای 400 تن خیار تولید و برای هر یک کیلو گرم خیار 60لیتر آب مصرف می شود. همچنین میزان تولید گوجه فرنگی در فضای باز37 تن با مصرف 350 لیتر آب برای هر یک کیلو گرم میباشد ولی در محیط گلخانه ای با تولید 300 تن گوجه فرنگی برای هر یک کیلو گرم 40 لیتر آب مصرف می شود.

وی با بیان اینکه میزان بهره وری آب در گلخانه 95 درصد است، خاطرنشان کرد: در پی تاکیدات مقام معظم رهبری  برنامه توسعه گلخانه ها تحت عنوان افزایش تولید در محیط های کنترل شده گلخانه ای در شورای اقتصاد و ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی تصویب شد. مقرر شده است در برنامه ده ساله کشت گلخانه ای در کشور 40 هزار هکتار توسعه یابد.

کریمی همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در جهت توسعه شهرک های کشاورزی درکردستان گفت: مجتمع صادق آباد دهگلان به مساحت 20 هکتار و مساحت مفید 8 هکتار در فراخوان کشوری سال 97 به سرمایه گذار واگذار شده است.

مدیر شرکت شهرک های کشاورزی کردستان با بیان اینکه شهرک گلخانه ای قبا سرخ بیجار به مساحت 27.7 هکتار و مساحت مفید 13 هکتار در سالجاری از طریق فراخوان عمومی به سرمایه گذاران واگذار خواهد شد اضافه کرد: اگر این دو مجتمع به  مساحتهای گلخانه ای استان اضافه شود، کردستان به لحاظ سطح گلخانه ها به رتبه 20 کشوری ارتقا پیدا می کند.

وی در پایان از انجام مطالعات آماری شهرک های کشاورزی و گلخانه ای در سطح استان خبر داد و خاطرنشان کرد: عرصه های جدید در سطح استان برای ایجادگلخانه های خصوصی ودولتی شناسایی شده است.

ایران روابط عمومی سازمان کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر