کد خبر: 705329 A

محمد هلاکو مطرح کرد:

نائب رئیس اتاق بازرگانی سنندج گفت: صادرات کالاها از مرز باشماق مریوان به دلیل هزینه و زمان‌بر بودن آنها رو به افول است.

به گزارش ایلنا، محمد هلاکو در نشست کمیته پایش تجارت خارجی که در محل اتاق بازرگانی سنندج برگزار شد، اظهار کرد: کالاهای صادراتی  مرز باشماق خصوصا صادرات کالاهای فسادپذیر در این مرز  سیر نزولی دارد.

وی افزود: به‌دلیل کم هزینه بودن، آسان‌کاری و کم‌بودن زمان ترخیص کالا در مرزهای دیگر، بازرگانان ترجیح می‌دهند برای ترخیص کالای خود به سوی مرزهای با این شرایط سوق پیدا کنند.

هلاکو درباره حل مشکلات زیرساختی مرز باشماق مریوان عنوان کرد: متاسفانه در جلسات متعددی در این مورد صحبت شده اما هیچ انگیزه و اراده‌ای برای حل این مشکلات وجود ندارد و اگر به این صورت این روند ادامه یابد باید انتظار کم شدن صادرات از مرز باشماق را داشته باشیم.

وی درباره نشستی که با استاندار سلیمانیه و مدیران اجرایی منطقه اقلیم کردستان داشتند، اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید که در مبادی ورودی مرزی از کارت شناسایی اتاق‌های بازرگانی دو طرف برای عبور و مرور فعالان اقتصادی به‌عنوان VIP در محوطه مرز باشماق و طرف استفاده شود.

هلاکو درباره برگشت برخی کالاهای صادراتی از سوی طرف عراقی که بعضاً سلیقه‌ای بوده خصوصاً مواد خوراکی درخواست همکاری و تسهیل را از ادارات گمرک استاندارد و معاونت غذا و دارو را داشتند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی در این خصوص پیشنهاد شد که نسبت به ساخت(قرنطینه استاندارد، بهداشت) در نقطه صفر مرزی از سوی دو طرف اقدام شود تا آنجا به طور مشترک کالا را بازرسی و از برگشت آن جلوگیری شود.  

هلاکو در پایان خبر از بازدید مدیرکل گمرک ایران از مرز باشماق مریوان خبر داد و گفت: قرار است در نشستی با بازرگانان و فعالان اقتصادی از نزدیک مشکلات را از زبان آنان بشنود و برای حل آنها چاره اندیشی شود.

گمرک سنندج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر