کد خبر: 701462 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان خبرداد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان گفت: میزان ورودی آب به سدهای استان در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته در همین مدت بیش از 6 برابر افزایش داشته است.

به گزارش ایلنا، کامران خرم اظهار داشت: دبی ورودی آب در سال آبی گذشته در این مقطع به سد‌های استان 19 مترمکعب بر ثانیه بود که این میزان اکنون بر اثر بارندگی‌های موثر پاییزه به بیش از 6 برابر رسیده و به 118 مترمکعب بر ثانیه افزایش یافته است.

خرم میزان آب موجود در مخازن سد‌های استان در سال گذشته همین ایام را هزار و 161 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: این میزان امسال هزار و 289 میلیون مترمکعب است.

وی میزان آب موجود در مخزن سد گاوشان را 504 میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: این میزان آب معادل 91 درصد حجم کل مخزن این سد را شامل می‌شود.

خرم سدهای در حال بهره برداری را 12 و در دست اجرا را 10 عدد دانست و اظهار داشت:  میانگین حجم مخازن سدهای در دست بهره برداری 65 درصد است که انسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان به میزان بارندگی‌های سال آبی جاری هم اشاره کرد و گفت: از ابتدای مهر تا کنون متوسط بارندگی در استان 172 میلی متر می باشد در حالی که در سال آبی گذشته تا این تاریخ میانگین بارندگی استان معادل 74 میلی متر بوده که افزایش 133 درصدی و در مقایسه با دراز مدت افزایش 56 درصد افزایش نشان می‌دهد.

خرم تاکید کرد: این حجم از بارندگی‌ها به منزله عبور از خشکسالی نیست چرا که خشکسالی در یک سال اتفاق نمی‌افتد که در یک سال پربارش از بین برود.

گفتنی است؛ کل مصرف سالیانه آب در استان در سه بخش شرب، صنعتی و کشاورزی به میزان هزار و 273 میلیون مترمکعب است که 12 میلیون مترمکعب آن به بخش شرب، 70 میلیون مترمکعب به بخش صنعت و هزار و 82 میلیون مترمکعب به بخش کشاورزی اختصاص دارد.

بخش کشاورزی خشکسالی دبی کشاورزی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر