کد خبر: 699701 A

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان خبر داد :

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با تاکید بر حمایت از هنرمندان پیشکسوت و سالخورده گفت: با پیگیری‌های انجام شده مستمری ١٩ نفر از هنرمندان معمر از کارافتاده استان از طریق صندوق اعتباری هنر برقرار شد.

به گزارش و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، جلال قلعه شاخانی، امروز در کمیته صندوق اعتباری هنر استان اظهار کرد: هنرمندانی که حداقل ٢٠ سال سابقه فعالیت هنری در رشته های شعر، ادبیات داستانی، تئاتر، سینما، موسیقی و هنرهای تجسمی را داشته باشند، از مزایای طرح کمک مستمری بهره‌مند می شوند.

وی ادامه داد: بر همین اساس پرونده ٢٢ نفر از هنرمندان معمر استان برای برقراری مستمری به صندوق اعتباری هنر ارسال شد که با پیگری های انجام شده ١٩ نفر از این تعداد مشمول دریافت کمک هزینه مستمری از کار افتادگی شدند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه کار شناسایی هنرمندان مشمول طرح کمک مستمری در سطح استان همچنان ادامه دارد، افزود: عدم قدرت برای تأمین حداقل معاش بنا به کهولت سن، عائله­مندی، بیماری، از کار­افتادگی و نیاز اقتصادی، عدم دریافت مستمری از محل دیگر و دارا بودن ٢٠ سال سابقه هنری از شرایط مشمولان این طرح است.

قلعه شاخانی در ادامه با اشاره به تعداد اعضای این صندوق در استان بیان کرد: در حال حاضر هزار و ٦٠٣ نفر از هنرمندان و نویسندگان استان به عضویت صندوق اعتباری هنر درآمده اند و این در حالی است که از تیر ماه امسال سامانه عضویت صندوق بسته شده است.

وی ادامه داد: ١٦٠ پرونده دیگر در صف انتظار برای عضویت در صندوق اعتباری هنر وجود دارد که به محض باز شدن این سامانه، کار ثبت نام و برقراری بیمه هنرمندان مشمول انجام خواهد شد.

وی هر نوع سرمایه‌گذاری فرهنگی را موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: جایگاه هنرمندان به عنوان بخش اصلی سرمایه اجتماعی کشور عامل پیش برنده‌ای حتی در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه نمایندگی صندوق اعتباری هنر در استان آمادگی دارد که افراد واجد شرایط را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهد، اذعان کرد: هنرمندانی که فاقد بیمه هستند می توانند با در داشتن مدارک لازم به نماینده صندوق اعتباری هنر واقع در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مراجعه کنند.

 قلعه شاخانی خاطرنشان کرد: در شرایط زمانی مختلف نیز با توجه به ضرورت و مشکلات معیشتی و اجتماعی برای هنرمندان استان، این صندوق به صورت فوق‌العاده اقدام به پرداخت وام حمایتی کرده و همواره آمادگی حمایت مالی از اصحاب فرهنگ و هنر استان را داشته و دارد.

وی تاکید کرد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با جدیت تمام عضویت اصحاب فرهنگ و هنر را در این صندوق حمایتی دنبال کرده و در راستای کمک به تامین نیازهای معیشتی و رفاهی آنان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

 

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین اجتماعی فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکلات هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر